Depresja – co trzeba o niej wiedzieć?

mężczyzna depresja
Depresja bywa podstępną chorobą, możemy sami ignorować wiele niepokojących objawów świadczących o jej pojawieniu się | fot.: stock.adobe.com

Depresja należy do jednych z najczęściej diagnozowanych chorób psychicznych. Mimo, iż przejawia się pod różnymi postaciami, pod każdą z nich bywa niebezpieczną i wyniszczającą chorobą. Najczęściej występuje wiele czynników decydujących o pojawieniu się depresji w życiu człowieka, jednakże nie zawsze potrzebne są trudne powody, aby mieć problemy psychiczne. Nie zawsze na depresję chorują osoby jednie te, które przeszły mocno obciążające i traumatyczne wydarzenia. Depresja nie wybiera, nie jest istotny wiek, płeć ani status ekonomiczny. Zaburzenie to jest bardzo złożone i wielowątkowe, depresja nie jest ‘zwykłym smutkiem” i nie można bazować na takim stwierdzeniu. Depresja to brak wielu różnych czynników, aniżeli odczuwanie jedynie smutku. 

Jak rozpoznać objawy depresji? 

Depresja podzielona została na kilka rodzajów, które mimo odmiennych nazw i sytuacji, w których ich pojawienie się może być szczególnie sprzyjające, łączą w sobie one kilka cech, które mogą jasno informować o pojawieniu się problemu.
Depresja cechuje się długim odczuwaniem negatywnych uczuć, do których Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza: 

  1. Odczuwanie smutku przez większą część dnia, płacz zdarzający się prawie codziennie, 
  2. Problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność), 
  3. Poczucie bezużyteczności, 
  4. Brak lub nadmierny apetyt, 
  5. Wpadanie w niekontrolowane ataki złości, paniki lub agresji, 
  6. Wahania nastrojów, 
  7. Odczuwanie chronicznego zmęczenia, 
  8. Trudności ze skupieniem się, problemy z wykonywaniem prostych zadań i podejmowaniem decyzji, 
  9. Brak odczuwania przyjemności z prostych rzeczy,  
  10. Unikanie kontaktów z ludźmi, zmęczenie przebywaniem wśród nich, 
  11. Wpadanie w poczucie winy, 
  12. Myślenie o śmierci lub samobójstwie.
Warto przeczytać!  Terapia narracyjna – leczenie poprzez opowiadanie historii

Jak leczy się depresję? 

Leczenie depresji opiera się głównie na farmakoterapii, a więc doborze odpowiednich leków mających na celu obniżenie symptomów choroby, w połączeniu z psychoterapią stwarza realne szanse na wyjście z depresji. Należy jednak uważać i pamiętać, iż depresja jest chorobą, która często nawraca, lekarze twierdzą, że nie jest możliwe całkowite wyleczenie jej, a jedynie osiąga się stan, w którym nie jest ona mocno obciążająca i przytłaczająca. Warto regularnie uczęszczać na sesje terapeutyczne, aby na bieżąco móc dzielić się i rozmawiać o swoim samopoczuciu, pozwoli uniknąć to ponownego, głębokiego epizodu depresyjnego. 
Poza stosowaniem leków oraz profesjonalnej psychoterapii ważnym czynnikiem jest także wsparcie osób najbliższych. Ich obecność, zrozumienie i wsparcie mogą okazać się zbawienne, jedno jest pewne, nikomu, kto przechodzi trudne chwile, niekoniecznie chorującemu na depresję, nie pomogą słowa “weź się w garść i nie narzekaj”, “inni mają gorzej”. W depresji nie ma punktacji czy skali, dla każdego człowieka każda sytuacja czy zdarzenie przyjmuje inną wartość i inaczej na niego wpływa. 

Warto przeczytać!  Fenomen hoarding – psychologiczne aspekty gromadzenia przedmiotów

Depresja bywa podstępną chorobą, możemy sami ignorować wiele niepokojących objawów świadczących o jej pojawieniu się. Starajmy się być uważni i w przypadku zauważenia niepokojących zachowań lub symptomów u siebie, lub u bliskiej nam osoby, reagować i prosić o pomoc.

AKA