Czy warto czytać książki na trudne tematy?

dziewczyna z książką patrząca w okno
Są takie tematy, które nieustannie budzą lęk lub niechęć | fot.: stock.adobe.com

Są takie tematy, które nieustannie budzą lęk lub niechęć. Mowa tu o sprawach, które są trudne i niewygodne. Niechętnie je poruszamy ponieważ zwykle wiążą się z wyrwaniem nas ze strefy komfortu. Niektóre rozmowy mogą prowadzić do wniosków lub decyzji zmieniających nasze życie. Nie każdy jest gotów zmierzyć się z konsekwencjami Jakie książki dotyczące trudne tematów warto przeczytać i dlaczego? Lista pozycji obowiązkowych poniżej.

Zły dotyk

Bardzo trudnym i delikatnym tematem jest molestowanie nieletnich. Niestety często ma ono miejsce w bliskim otoczeniu dziecka, wśród osób które zna i darzy zaufaniem. Książka Zły dotyk autorstwa Delphine SauliereGwénaëlle Boulet to pozycja, z którą mogą zapoznać się nie tylko dorośli, ale i dzieci. Zalecana granica wiekowa to 7 lat – warto się tego trzymać ponieważ młodsze dzieci niekoniecznie dobrze odbiorą zawarte w książce treści. Autorki współpracując ze specjalistami wyjaśniają dziecku czym jest molestowanie seksualne i jakie zachowania są przekroczeniem granic ich przestrzeni osobistej. Ten nieprzyjemny, ale ważny temat jest pokazywany za pomocą pięciu różnych historii. Pozycja, którą zdecydowanie warto mieć w domowej bibliotece i uświadamiać dzieci żeby uchronić je przed niebezpieczeństwem.

Warto przeczytać!  Współczesne sci-fi - co warto czytać?

Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?

Justyna Kopińska w ostatnich latach jest głosem utrapionych, kobiet, słabych i skrzywdzonych. Pisarka nie poddaje się w walce o prawa tych, którzy od lat nie są słuchani. W jednej ze swoich książek przygląda się temu co się działo przez dekady w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek. Okazuje się, że instytucja zarządzana przez zakonnica była pełna przemocy fizycznej, seksualnej i psychicznej. Dzieci nie miały szansy bronić się przed pracownikami i starszymi wychowankami. Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? to pozycja dla osób o stalowych nerwach. Temat tym trudniejszy, że dotyczy kościoła, który rzekomo ma bronić słabych i pokrzywdzonych. Zakonnice kojarzone są z posługą Bogu i ludziom, nie zaś z przemocą i terrorem.

Warto przeczytać!  Neil Gaiman - klasyk fantastyki

4-godzinny tydzień pracy

Timothy Ferris 4-godzinny tydzień pracy dlaczego ta książka dotyczy tematu trudnego? Ponieważ jednym z jej głównych przesłań jest hasło: “rób codziennie jedną rzecz, której się obawiasz”. A ludzie nie lubią wychodzić ze swojej strefy komfortu i podejmować się działań skomplikowanych i burzących ich rutynę. To książka pisana w formie poradnika, która pomoże w zadaniu sobie kilku kluczowych pytań w kwestii działań podejmowanych przez nas każdego dnia.

Powyżej omówione książki mówią o tematach trudnych. Molestowanie dzieci oraz wykroczenia jakich dopuszczają się osoby duchowne od lat zamiatane są pod dywan. Czas najwyższy przyjrzeć się tym tematom, w końcu to problemy społeczne i mogą dotknąć zarówno nas, jak i naszych bliskich. W przeciwieństwie do dwóch pierwszych proponowanych książek, dzieło Tima Ferrisa dotyczy trudnych tematów mentalnych i osobistych. To podróż w głąb siebie i poprawy swojej codzienności poprzez wdrożenie pewnych działań. To książka, która może wiele nauczyć, o ile przekroczymy barierę własnego komfortu.

Warto przeczytać!  Rękopis Wojnicza – w kręgu tajemnic i ciekawostek

SAB