Zestawienie najciekawszych, najpopularniejszych pozycji dotyczących rozwoju osobistego

książka rozwój osobisty
Książki, które poruszają temat rozwoju osobistego zwykle pisane są przez ludzi, którzy sami pokonali długą oraz trudną drogę, by osiągnąć swoją pozycję | fot.: stock.adobe.com

Ludzie mają coraz większą świadomość odnośnie własnego rozwoju, coraz więcej osób chce osiągać stale sukcesy, podnosić sobie poprzeczkę. Człowiek, który cały czas stawia przed sobą wyzwania, może czuć satysfakcję, gdyż nawet jeśli nie osiągnie wszystkich stawianych przed sobą celów, wie, że próbował. W drodze na sam szczyt, warto mieć mentora, człowieka który natchnie, doda odwagi, pozwoli uwierzyć, że każdą granicę można pokonać, ten szklany sufit, który jest tak naprawdę jedynie w ludzkich głowach.

Dlaczego warto sięgać po książki, które poruszają temat rozwoju osobistego?

Książki, które poruszają temat rozwoju osobistego zwykle pisane są przez ludzi, którzy sami pokonali długą oraz trudną drogę, by osiągnąć swoją pozycję. Decydując się na daną lekturę, warto wcześniej mieć świadomość siebie, wiedzieć jakie aspekty w szczególny sposób wymagają poprawy, samodoskonalenia. Należy sprawdzić autora, kim jest, jakie posiadł doświadczenie, z jakimi problemami musiał sobie poradzić. Ważne jest też, by lektura była napisana w sposób zrozumiały, gdyż nie musisz być przecież ekspertem, nie masz obowiązku znać fachowego języka. Zwykle autor, który ma znaczny zakres wiedzy, wie w jaki sposób przekazać często nawet zawiłe treści w przystępny sposób, zrozumiały dla laika.

Warto przeczytać!  Najskuteczniejsze techniki sprzedażowe. Jakie warto znać?

Jakie książki warto znać, po które sięgnąć?

Biblią rozwoju osobistego jest ‘ Potęga podświadomości’, napisana przez Josepha Murphy’ego, teraz dostępna w wydaniu nowym uzupełnionym. Irlandzki filozof przedstawia historie ludzi, których życie było trudne, często mieli stany depresyjne, do czasu aż nie podjęli wzmożonej pracy nad sobą, zaakceptowali siebie takimi jakimi są oraz pokochali życie. Drugą pozycją, którą powinno się znać jest ‘ Inteligencja emocjonalna. Wydanie jubileuszowe’ Daniela Golemana. Autor w przystępny sposób tłumaczy, czym tak naprawdę jest inteligencja emocjonalna, co należy rozumieć poprzez to pojęcie. Właściwe zrozumienie prowadzi natomiast do przyjęcia pewnych zasad we własnym życiu, przez co staje się ono po prostu lepsze jakościowo. Warto sięgnąć też po ‘Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi’ Dale’a Carnegie. Ludzie biznesu twierdzą, że ta książka pozwoliła im otworzyć się na nowe przedsięwzięcia, nabrać wiatru w żagle i osiągnąć niezależność finansową, co więcej poprawili oni relacje interpersonalne z otoczeniem, które stały się teraz lepsze jakościowo. Osoby, które są nazbyt analityczne powinny sięgnąć też po ‘Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych’ Christel Petitcollin.

Warto przeczytać!  Laptop biznesowy – co powinno oferować takie urządzenie?

Podsumowanie

Praca nad sobą to ciężki proces, który tak naprawdę nigdy nie zostanie ukończony, gdyż zawsze znajdą się aspekty, które będą wymagać poprawy. Chcąc zawalczyć  o siebie, o lepszą jakość życia, warto sięgnąć po literaturę o rozwoju osobistym, która pomoże w procesie samodoskonalenia. Ważne jest, by dana pozycja była do przeczytania również przez osobę, która dopiero się styka z zagadnieniami motywacyjnymi, czyli powinna być napisana przystępnym językiem. Zwykle doświadczony specjalista od zagadnień motywacyjnych, będzie potrafił napisać jasno, przejrzyście, jednocześnie też celnie.

RAD