Judo dla dorosłych – dlaczego warto?

judo dla dorosłych
Judo to nic innego jak jedna ze sztuk walki, której ojczyzną jest Japonia. Za twórcę tego wyjątkowego sportu uważa się Jigorō Kanō | fot.: stock.adobe.com

Niektórzy sądzą, że przygodę z judo można rozpocząć tylko i wyłącznie jako dziecko, a w dorosłym wieku jest już na to zdecydowanie za późno. Nic jednak bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że z trenowania tego wyjątkowego sportu sporo czerpać mogą także dorośli. Warto byłoby zatem przyjrzeć się największym zaletom wynikającym z trenowania judo w dorosłym wieku. Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo. 

Judo – podstawowe informacje

Judo to nic innego jak jedna ze sztuk walki, której ojczyzną jest Japonia. Za twórcę tego wyjątkowego sportu uważa się Jigorō Kanō. Judo jest obecnie bardzo popularnym sportem, który uprawiany jest przez wiele znanych osobistości na całym świecie. Nie trzeba być jednak ani aktorem, ani światowej sławy piosenkarzem, aby móc rozpocząć przygodę z judo. Warto mieć świadomość tego, że istnieje wiele technik wykorzystywanych w judo. Wśród tych najpopularniejszych należy wyróżnić przede wszystkim: technikę rzutów, technikę obezwładnień, pady. Jeżeli chcemy trenować judo, należy znaleźć profesjonalną szkołę, w której zajęcia prowadzone są nie tylko dla początkujących dzieci, ale i dla początkujących dorosłych. Najwięcej takich szkół znajdziemy w dużych miastach. Warto byłoby poczytać opinie o poszczególnych szkołach judo. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć ofertę atrakcyjną pod względem cenowym oraz rzecz jasna jakościowym. Jeżeli decydujemy się na trenowanie judo, pamiętajmy o konieczności zakupu odpowiedniego stroju. Możemy znaleźć go w sklepach sportowych, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych. 

Warto przeczytać!  Dior Sauvage: dzika natura w butelce

Wzmocnienie i uelastycznienie ciała

Jak już wspomniano na wstępie, istnieje sporo zalet wynikających z uprawiania judo w dorosłym wieku. Przede wszystkim, jest to sport, dzięki któremu możemy wzmocnić oraz uelastycznić nasze mięśnie. Pozwoli to zapobiec powstawaniu różnego rodzaju bólów, w tym kręgosłupa. Poza tym, dzięki trenowaniu judo można w znaczącym stopniu poprawić swoją koncentrację oraz koordynację ruchową. Jest to istotne w szczególności dla osób, które mają problem z utrzymywaniem balansu. Judo pozwala również ćwiczyć opanowanie oraz cierpliwość. Nie od razu uda nam się bowiem opanować wszystkie techniki wykorzystywane na macie. Dzięki trenowaniu sztuk walki najprawdopodobniej uda nam się także poprawić swoją postawę, która mogła ucierpieć wskutek długotrwałego przesiadywania przed komputerem. Jeżeli cierpimy na jakieś poważne choroby o charakterze przewlekłym, przed rozpoczęciem przygody z judo, skonsultujmy się z lekarzem. Dzięki temu, dowiemy się, czy uprawianie tego sportu jest w naszym przypadku dozwolone i bezpieczne. 

Warto przeczytać!  Judo: łagodna droga

Treningi judo korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne 

Nie da się zaprzeczyć temu, że treningi judo bardzo korzystnie wpływają na nasze zdrowie fizyczne. Nie powinniśmy jednak bagatelizować wpływu tego wyjątkowego sportu na stan naszej psychiki. Okazuje się bowiem, że dzięki trenowaniu judo możemy stać się spokojniejsi i bardziej pewni siebie. Nie da się ukryć, że trening odbywa się zazwyczaj w parach. Z czasem, coraz lepiej będziemy więc radzić sobie w bezpośrednich kontaktach z innymi ludźmi. Na tym jednak nie koniec. Dzięki opanowaniu podstawowych technik judo, będziemy czuć się bezpieczniej. Techniki te mogą być bowiem powszechnie wykorzystywane w samoobronie. Dlatego też, na trenowanie judo w dorosłym wieku decyduje się coraz więcej przedstawicielek płci pięknej. Co ciekawe, uprawianie tego sportu może również pomóc w rozwijaniu zdolności logicznego myślenia. Jest to szczególnie korzystna wiadomość dla osób, które w swojej pracy zawodowej wykorzystują przede wszystkim umysł. 

Warto przeczytać!  Muay Thai - tajski boks, który kształtuje charakter

Trening judo w dorosłym wieku jak najbardziej ma sens. Okazuje się, że sport ten posiada korzystny wpływ na stan naszego zdrowia. Co ważne, mowa tu nie tylko o zdrowiu fizycznym, ale również i o zdrowiu psychicznym. Ponadto, dla naprawdę wielu osób, trening judo może być wspaniałą odskocznią od codzienności. Jeżeli więc podoba nam się ten rodzaj sportu, nie warto zwlekać z rozpoczęciem nauki poszczególnych jego technik. 

AUN