Chat GPT – dlaczego zyskuje popularność?

ChatGPT
ChatGPT to potężne narzędzie. Stanowi na obecną chwilę sporą pomoc w tworzeniu wszelkich form tekstów, ale również kodów programistycznych | fot.: stock.adobe.com

Sztuczna inteligencja jako całokształt zyskuje na popularności. Z jednej strony intryguje nas, w związku ze swoimi możliwościami, z drugiej jednak przerażają nas Jej możliwości – po części spowodowane jest to wszelkimi wyobrażeniami rodem ze Sci-fi na temat hipotetycznej wojny robotów z ludzkością. Odłóżmy jednak fantastykę na bok i przyjrzyjmy się jednemu z ciekawszych algorytmów AI, jakim jest ostatnio zyskujący ChatGPT.

Czym jest ChatGPT i jakie jest Jego zadanie.

ChatGPT to prototyp sztucznej inteligencji opracowany przez OpenAI, którzy odpowiadają również za DALL-E który generuje obrazy. ChatGPT Został uruchomiony w listopadzie 2022 roku. Jest to chatbot, który ma za zadanie prowadzić konwersację z człowiekiem. Operuje na modelu GPT-3, dzięki temu tekst zachowaną ma merytorykę i spójność. Potrafi generować teksty, na podstawie o wyszukiwanie informacji. Nie jest połączony jednak do sieci, co wiąże się z tym, że nie jest świadomy na przykład wojny na Ukrainie, posiada bowiem informacje do końca roku 2021.

Warto przeczytać!  Co warto wiedzieć o serwisie YouTube przed założeniem własnego kanału?

Działanie bota

Generowanie tekstu przez ChatGPT wydaje się błahą sprawą. Nie można się bardziej mylić. Wielu internetowych twórców postanowiło przetestować naszego bohatera artykułu. Okazuje się, że potrafi tworzyć teksty, które jakościowo nie odstają rażąco od tekstu stworzonego przez człowieka. Wśród testów proszono go o stworzenie listów, tekstów piosenek, wierszy, rozprawek itp. Za większością razy tworzył Je na dobrym poziomie merytorycznym, nie mówiąc o stylistyce i składni. ChatGPT potrafi też pisać podstawowe kody programistyczne, co może pomóc programistom w ich pracy. Bot jednak ma problemy przy trudniejszych zagadnieniach – zdarza się mu nie dokończyć tekstu. Problem często dotyczy języka polskiego, w języku angielskim bot radzi sobie dużo lepiej.

Warto przeczytać!  Technologia w sporcie - kiedy osiągi spotykają się z innowacjami

Skąd jednak popularność tego bota?

Po opublikowaniu Jego beta wersji użytkownicy oszaleli na Jego punkcie. Wielokrotnie dochodziło do sytuacji, gdzie dochodziło do przeciążenia serwerów. Twórcy chwalili się, że niedługo po uruchomieniu bota ilość użytkowników przekroczyła milion. Bot jest też rozchwytywany w mediach, głównie za przyjętą tezą, że jest gwoździem, który ma domknąć trumnę dziennikarzy i programistów. Wydaje się to logiczne, jak na bota, który jest w fazie beta potrafi sporo. Jednak czy tak faktycznie będzie? Czwarta wersja bota ma mieć nawet 500 razy więcej parametrów. Dzisiejsze Jego możliwości wprawiają w zachwyt, ciężko więc wyobrazić sobie Jego możliwości. Na obecną chwilę bot może służyć jako wspomaganie do pracy ludzi pracujących ze słowem pisanym. Pomoże też przy powtarzalnych czynnościach, głównie w pracy programistów.

Warto przeczytać!  Czym jest Filmmaker Mode w telewizorach i dlaczego mógłby ci się przydać?

ChatGPT może zmienić świat – ale jeszcze nie teraz

Podsumowując, ChatGPT to potężne narzędzie. Stanowi na obecną chwilę sporą pomoc w tworzeniu wszelkich form tekstów, ale również kodów programistycznych – w tym przypadku może pomóc w wykonywaniu powtarzalnych czynności. Jego rola na pewno będzie coraz większa, czas pokaże jednak, na jak wielkim poziomie ta rola będzie.

PBO