Sztuka komiksu – jak się rozwijała i jakie ciekawe dzieła ma do zaoferowania?

sztuka komiksu
Pierwsze popularne komiksy w Polsce pojawiły się stosunkowo wcześnie bo już w latach 50-tych | fot.: stock.adobe.com

Komiksy cieszą się olbrzymią popularnością zarówno wśród młodszych, jak i nieco starszych odbiorców. Krótkie historie obrazkowe stanowią idealną alternatywę dla tradycyjnych książek. W artykule przedstawiamy krótką historie sztuki komiksu.

Czym jest komiks?

Najprościej rzecz ujmując komiks to niedługa historia obrazkowa, której cechą charakterystyczną są teksty umieszczane w dymkach. Mogą przedstawiać dialog pomiędzy bohaterami historii lub być informacją pochodzącą od narratora. Historia jest przedstawiana za pomocą sąsiadujących ze sobą kadrów z ilustracjami, a każdy z nich jest ze sobą powiązany, dzięki czemu tworzą wspólną całość. Pomiędzy tekstem, a obrazkami istnieją silne nierozerwalne związki. W celu ciekawsze oddania efektów dźwiękowych występujących w narracji w komiksach stosuje się różne rodzaje czcionki, co ułatwia odbiór przedstawianej sytuacji. Inne cechy charakterystyczne tej formy sztuki to unikanie długich opisów i stosowanie wyrazów dźwiękonaśladowczych. Ponadto w wielu komiksach stosuje się popularny motyw walki dobra ze złem.

Warto przeczytać!  Filmy i seriale o superbohaterach w 2020 roku – na które produkcje warto czekać?

Początki komiksu

Sekwencyjna historia obrazkowa zaczęła pojawiać się w prasie na przełomie XIX i XX wieku. W tamtych czasach komiksy miały charakter satyryczny i nierzadko odnosiły się do wydarzeń politycznych w danym kraju. Nowoczesna forma komiksu została rozpowszechniona w połowie XX wieku, w szczególności w Stanach Zjednoczonych. W 1938 pojawił się pierwszy zeszyt przygód kultowego Supermana, jak również człowieka w czarnej masce – Batmana. W tamtym okresie dominowały i rozwijały się takie gatunki jak western, science-fiction, kryminał oraz romans. W latach 50-tych XX wieku rozpoczął się tak zwany srebrny wiek komiksów w USA. To w tym okresie pojawiły się serie opowiadające o Fantastycznej Czwórce, X-menach, Zielonej Latarni oraz Avengersów. Od tego okresu “wysypu” świetnych kreacji i historii opisywana forma sztuki jest szanowana i kultywowana w większości krajów na naszym globie. W dniu dzisiejszych postaci przedstawiane w amerykańskich komiksach stanowią ikony popkultury, a ich wizerunek jest odzwierciadlany w filmach o olbrzymiej oglądalności na całym świecie.

Warto przeczytać!  Fenomen reboots i remake'ów: dlaczego popkultura nieustannie sięga do swoich korzeni?

Komiks w Polsce

Pierwsze popularne komiksy w Polsce pojawiły się stosunkowo wcześnie bo już w latach 50-tych. W wydawanych wówczas “Świecie przygód” można było zachwycać się przejściami i problemami Tytusa, Romka i A’Tomka. Po niedługim czasie wymienione postaci stały się kultowymi i stanowiły tematy rozmów w szkołach w całym kraju. W latach 70-tych rozpoczęto druk przygód Kajko i Kokosza autorstwa Janusza Christy. Jest to historia opowiadająca o Słowianach w czasach poprzedzających krzewienie chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Przygody Kajko i Kokosza są utrzymane w satyrycznym klimacie i cieszą się dużym uznaniem po dziś dzień. Wymieniając najlepsze komiksy tworzone przez Polaków nie można nie wspomnieć o takich dziełach jak “Bogowie kosmosu“, “Niebajka” oraz obrazkowe przedstawienie przygód Wiedźmina stworzone przez Bogusława Pilcha w kooperacji z Andrzejem Sapkowskim.

Warto przeczytać!  Najlepsze książki post apo

TNE