Co czytać po Wiedźminie?

co czytać po wiedźminie
Książki Sapkowskiego zyskały rzeszę fanów, ale co zrobić gdy saga się kończy? | fot.: stock.adobe.com

Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego to jedna z czołowych sag polskiej literatury XXI wieku. Jej popularność doprowadziła do tego, że powstały na jej podstawie gry komputerowe, filmy, seriale (w tym serial na Netflix), a nawet monety kolekcjonerskie. Książki Sapkowskiego zyskały rzeszę fanów, ale co zrobić gdy saga się kończy? Oto kilka propozycji w podobnym klimacie.

Władca Pierścieni, J. R. R. Tolkien – światowa klasyka znana każdemu. Jeśli ktoś tego nie czytał, tylko oglądał, a jeśli nawet nie oglądał, to na pewno słyszał. Choć fabuła jest inna, to można dostrzec pewne części wspólne obu pozycji. Wyrazistość postaci, świat i co najważniejsze – wciągająca fabuła. Choć książki są dość obszerne, czyta się je bardzo szybko dzięki kunsztowi pisarskiemu samego autora. Warto przypomnieć sobie tę pozycję, a nawet sięgnąć po poprzednią – „Hobbit, czyli tam i z powrotem”

Warto przeczytać!  Podróże śladami literackich bohaterów

Czerwona Królowa, Victoria Aveyard to kolejna pozycja z dziedziny fantastyki. Wciągająca historia i walka. Walka z wrogami, z własnymi słabościami oraz przeszłością. Zmierzenie się z konsekwencjami podejmowanych decyzji. Skierowana do młodzieży, ale zachęcająca również dorosłych. Kto okaże się zdrajcą i jak wysoka jest cena zwycięstwa?

Igrzyska śmierci, Suzanne Collins – bestsellerowa saga, która opowiada o państwie Panem. Opowiada o okrutnym zwyczaju, który ma przypominać mieszkańcom o obowiązku posłuszeństwa. Autorka świetnie wykreowała postacie i ukazała mrok totalitarystycznego państwa, jednocześnie pokazując światło w tunelu i to jak można obejść panujące zasady.

Cykl „Czarna Kompania” to literatura w stylu dark fantasy. Napisana przez Glena Cook’a opowiada o grupie bohaterów, najemników, którzy działają po złej stronie, ale w dobrej sprawie. Świat podobny do świata z książek Sapkowskiego. Nie ma tu jednego głównego bohatera. Cykl opowiada o całej grupie bohaterów, którzy się zmieniają, więc nie należ się do nich przywiązywać. Dużą wartością tej pozycji jest wciągająca akcja.

Warto przeczytać!  Najlepsze książki post apo

Cykl o Koniaszu – książki czeskiego autora Miroslava Žambocha opowiada o najemniku-indywidualiście, który kieruje się swoim własnym systemem wartości i kodeksem honorowym. Jest w tym podobny do Geralta z Riwii. Przez profesję, jaką się zajmuje, jest raczej wyobcowany, tajemniczy. Na początku nie wiemy o nim wiele, jednak z czasem czytelnik powoli go poznaje. Książkę czyta się z przyjemnością, ponieważ styl autora jest lekki, nie brakuje w niej walk i pojedynków, a można również liczyć na zabawne momenty.

Pieśń Lodu i Ognia, George R.R. Martin opowiada o świecie pełnym intryg. Fabuła jest bardzo wciągająca, na jej podstawie powstał również serial „Gra o Tron”. Przedstawione sytuacje są tam brutalne, chęć władzy i udowodnienia wyższości nad innym rodem to chleb powszedni uniwersum.

Warto przeczytać!  Po jakie książki powinien sięgnąć miłośnik 'Gry o tron'?

Opowieści z meekhańskiego pogranicza to pozycja z naszego podwórka. Jej autor Robert M. Wegner pisze o świecie bogów, którym rządzą nadprzyrodzone siły i moce. Bohaterowie to postacie nadprzyrodzone, ale i zwyczajne. Warto wiedzieć, że dwa pierwsze tomy to opowiadania, jednak nie jest to żadnym minusem, a wręcz zachętą.

Cykl inkwizytorski, Jacek Piekara to kolejna polska pozycja. Autor podobnie jak Andrzej Sapkowski ulokował fabułę w średniowiecznym świecie pełnym magii. Główny bohater Mordimer Madderdin należy do elitarnego grona i wyróżnia się tym do reszty społeczeństwa. Cykl ten składa się z kilkunastu tomów, co zdecydowanie wypełni pustkę po „Wiedźminie”, a styl Jacka Piekary jest bardzo podobny do Sapkowskiego.

AGT