Mało znane rasy psów, które idealnie odnajdą się w rodzinnym domu

terier japoński
Terier japoński to pies niewielkich rozmiarów, którego nie da się nie lubić | fot.: stock.aodbe.com

Zakup szczeniaka to ważne wydarzenie w życiu całej rodziny. Aby wybrany zwierzak z łatwością dopasował się do codziennej rutyny domowników, niezwykle ważna jest rasa. Niektóre z nich będą odpowiednie dla osób spędzających dużo czasu na kanapie, a jeszcze inne potrzebują aktywnej rodziny i dużej ilości spacerów. Jakie są mało znane rasy psów, które mogą stać się pełnoprawnym członkiem rodziny?

Terier japoński – doskonały towarzysz dla całej rodziny

Terier japoński to pies niewielkich rozmiarów, którego nie da się nie lubić. Są to zwierzęta, które szybko się uczą, a jednocześnie nie wykazują zadziorności, która jest typową cechą wielu innych terierów. Krótka sierść sprawia, że bardzo łatwe jest ich utrzymanie w dobrym stanie. Pielęgnacja nie zajmuje dużej ilości czasu. Są to żywe pieski, które dopasują się do trybu życia właściciela – będą chętnie chodziły na długie spacery, ale odnajdą się również na kanapie w długie, zimowe wieczory.

Warto przeczytać!  Najpopularniejsze rasy psów odpowiednie dla małych powierzchni - czym się charakteryzują?

Porcelaine – francuski pies gończy

Porcelaine pies
Francuski pies gończy jest ceniony przede wszystkim ze względu na dostojny wygląd | fot.: stock.adobe.com

Francuski pies gończy jest ceniony przede wszystkim ze względu na dostojny wygląd. Sierść ma biały kolor, a różowe refleksy sprawiają, że barwa szaty może kojarzyć się z porcelaną. Jest to rasa, która potrzebuje dużej ilości angażujących ćwiczeń – te psy nie mogą się nudzić. Dobrze sprawdzą się w domu, w którym mieszkają osoby aktywne, które chętnie będą chodzić z psem na długie spacery lub trenować psie sporty. 

Stabyhoun – wyżeł fryzyjski

Stabyhoun
Wyżeł fryzyjski jest żywiołowym psem myśliwskim | fot.: stock.adobe.com

Wyżeł fryzyjski jest żywiołowym psem myśliwskim. Wymaga odpowiedniego szkolenia, które pomoże w opanowaniu instynktu łowieckiego. Są niezwykle bystre i wrażliwe. Te psy zdecydowanie potrzebują dużej ilości miłości. Doskonale sprawdzą się w rodzinach, które mają dzieci i inne zwierzęta – są bowiem wyjątkowo łagodne. Decydując się na zakup tego psa należy jednak pamiętać o tym, że wyżły mogą cierpieć na dysplazję i schorzenia związane ze stawami. 

Warto przeczytać!  Jakie rasy psów uznaje się za najmądrzejsze i najbardziej komunikatywne?

Briard – owczarek francuski

Owczarek francuski briard spaceruje po parku
Briard to dobra rasa dla rodzin aktywnych | fot.: stock.adobe.com

Charakterystyczna grzywa owczarka francuskiego sprawia, że rasa ta ma wielu miłośników. Są to psy niezależne, które lubią podejmować własne decyzje. Ich szkolenie wymaga dużej ilości cierpliwości oraz wytrwałości. Są to psy dla osób, które mogą poświęcić dużą ilość czasu na ich socjalizację oraz na dobrze zaplanowane spacery. Briard to dobra rasa dla rodzin aktywnych, które nie będą miały problemu z regularną pielęgnacją. Włosy są bardzo długie, a brak codziennego szczotkowania może bardzo szybko doprowadzić do powstania kołtunów i chorób o podłożu dermatologicznym. Warto więc zaopatrzyć się w dobrą szczotkę i odżywkę.

Komondor – pies z dredami

Dog breed komondor
Nietuzinkowy wygląd sprawia, że rasa jest rozpoznawana przez coraz większą ilość osób | fot.: stock.adobe.com

Owczarek węgierski – inaczej komondor – często jest określany jako pies mop lub pies z dredami. Nietuzinkowy wygląd sprawia, że rasa jest rozpoznawana przez coraz większą ilość osób. Choć na polskich ulicach można na próżno szukać komondora, jest to jedna z lepszych ras dla rodzin. Są to psy pasterskie, które cechują się łagodnością. Są bardzo odporne i cechują się dobrym zdrowiem. Komondor to dobry pies dla osób, które z rozwagą zajmą się szkoleniem i będą pilnowały zasad panujących w domu. 

Warto przeczytać!  Leonberger – najważniejsze informacje o rasie

Wybierając rasę psa, warto zapoznać się z jej charakterystycznymi cechami. Czasem może okazać się, że mało znana rasa będzie spełniała wszystkie wymagania stawiane przyszłemu członkowi rodziny. 

OŁĘ