Najciekawsze książki fantasy

mapa w stylu fantasy
W kategorii powieści fantastycznej odnaleźć można wiele ciekawych propozycji książkowych | fot.: stock.adobe.com

Miłośnicy fantastyki często poszukują nieznanych sobie jeszcze serii książek, które umożliwią im odwiedzenie nowych, wyobrażonych światów. Powieści fantasy tworzone są zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. Oprócz najbardziej popularnych cykli, w tej kategorii wciąż powstaje wiele bardzo ciekawych książek. Również wśród dzieł uznawanych za klasykę gatunku można odnaleźć takie, które nie docierają do wszystkich. Jakie książki fantasy są warte uwagi i z pewnością spodobają się czytelnikom?

Najpopularniejsze powieści

Najbardziej rozpoznawalnym i cenionym cyklem powieści fantasy jest “Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. Świat przedstawiony zarówno w trylogii, jak i innych powieściach autora zdobył sobie rzesze wiernych fanów. Dzieła Tolkiena uznawane są za klasykę gatunku i posiadają opinie książek zdecydowanie wartych przeczytania. Oprócz wspomnianej serii, najczęściej polecanymi propozycjami pisarza są: związany z fabułą “Hobbit” i opisująca inne czasy książka “Silmarillion“.

Warto przeczytać!  Interesujące podcasty o popkulturze

Inną rozpoznawalną na całym świecie serią jest “Pieśń Lodu i Ognia” George’a R.R. Martina. Bardzo obszerny, nieukończony jeszcze cykl stał się podstawą do nakręcenia popularnego serialu. Złożony i wielowątkowy świat z pewnością przypadnie do gustu fanom fantastyki. Na liście najciekawszych i znanych serii książkowych nie może zabraknąć “Sagi Wiedźmińskiej” Andrzeja Sapkowskiego. Cykl nawiązujący do prasłowiańskich wierzeń i zwyczajów z pewnością spodoba się miłośnikom magii i potworów. Popularną serią fantasy dedykowaną młodszym czytelnikom są “Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa. Choć opowieści dedykowane są dzieciom, bez wątpienia pokochają je także dorośli.

Książki bardziej i mniej znane

Jednym z najciekawszych cykli fantasy jest “Świat Dysku” Terry’ego Pratchetta. Choć bardzo rozpoznawalny, grono jego zagorzałych fanów nie jest aż tak duże. Co może zachęcić do sięgnięcia po książki z tej serii? Przede wszystkim niepowtarzalne poczucie humoru i dystans do świata rzeczywistego. Innym brytyjskim pisarzem, po którego dzieła warto sięgnąć jest Neil Gaiman. Jedne z jego najbardziej polecanych powieści to “Amerykańscy bogowie” i “Gwiezdny pył“. Seria, która z pewnością zachwyci trochę młodszych czytelników to “Mroczne materie” Philipa Pullmana. Do klasyki gatunku zalicza się również cykl “Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin. Książki mogą spodobać się zarówno młodszym, jak i starszym miłośnikom literatury.

Warto przeczytać!  Bliskie spotkanie trzeciego stopnia: Książki o UFO

Poszukując ciekawych propozycji ze świata fantasy, warto sięgnąć również po mniej znane polskie dzieła. Jednym z najbardziej polecanych cykli jest “Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza. Bardzo ciekawa seria przypadnie do gustu zarówno fanom fantastyki, jak i science fiction. Osoby zainteresowane historią i fani opowieści o wiedźminie powinni zapoznać się również z “Trylogią Husycką” Andrzeja Sapkowskiego.

W kategorii powieści fantastycznej odnaleźć można wiele ciekawych propozycji książkowych. Dzięki temu, zarówno starsi, jak i młodsi czytelnicy odnajdą światy literackie, w których doskonale się poczują.

MRY