Pływanie dla dorosłych – dlaczego warto pływać?

kobieta pływanie na basenie
Naukę pływania można zacząć w każdym wieku i nic nie stoi na przeszkodzie, by każdy mógł czerpać korzyści płynące z tej formy aktywności | fot.: stock.adobe.com

Rozpoczęcie nauki pływania możliwe jest w każdym wieku. Wizyty na basenie są polecane nie tylko rozwijającym się dzieciom, ale także osobom dorosłym. Płynące z uprawiania tego sportu korzyści są nieocenione. Pływanie pozwala nie tylko zadbać o kondycję, sylwetkę, ale także jest idealnym sposobem na relaks. Dodatkową motywacją do rozpoczęcia regularnych wizyt na basenie może być też fakt, że pływanie to jedna z najlepszych form aktywności fizycznej, dzięki której bez obciążania stawów możemy pracować nad kształtowaniem sylwetki.

Pływanie a korzyści dla zdrowia

Pływanie to podobnie jak bieganie czy jazda na rowerze, sport aerobowy. Dzięki wysiłkowi mięśnie są świetnie dotlenione, co pozwala na spalanie zapasów energii. Sport ten jest szczególnie dobry dla naszego organizmu. Uprawiając pływanie, wszechstronnie dbamy o zdrowie i kondycję. Dzięki regularnym wizytom na basenie poprawia się krążenie, co z kolei wzmacnia pracę serca i pomaga walczyć z chorobami takimi jak miażdżyca, cukrzyca oraz nadciśnienie. Dzięki temu, że podczas pływania nasze stawy nie są obciążane, ta forma aktywności jest szczególnie polecana osobom zmagającym się z otyłością. Pływanie rozwija mięśnie. Podczas treningu wszystkie partie są angażowane do wysiłku.

Warto przeczytać!  Nie umiesz pływać, a jesteś dorosły? Zapisz się na lekcje!

Pływanie jako forma odchudzania

Aby efektywnie spalać tkankę tłuszczową podczas pływania, trening musi być odpowiednio długi. Organizm człowieka sięga po zapasy po około dwudziestu minutach pływania. Warto więc podszkolić technikę, by pływanie nie było na tyle męczące, że nie wytrzymamy odpowiednio długo w wodzie. Prawidłowe poruszanie się w wodzie gwarantuje zaangażowanie najważniejszych partii mięśni. Dla odpowiednich efektów trening powinien być też regularny. Najlepiej pojawiać się na basenie 3 do 4 razy w tygodniu.

Pływanie a korygowanie wad postawy

Jedną z wielu zalet pływania jest to, że podczas tej formy aktywności, nie zostają obciążone stawy oraz sam kręgosłup. Pływanie często polecane jest więc osobom z wagami postawy. Co więcej, podczas prawidłowych ruchów wykonywanych w wodzie wzmacniamy jakże ważne dla prawidłowej postawy mięśnie grzbietu. Często mówi się o pozytywnym działaniu tego sportu na wady postawy u dzieci. Ta forma aktywności pomaga jednak nie tylko najmłodszym, ale pozwala pracować nad wadami również osobom dorosłym. Najbardziej polecanym stylem pływackim dla osób z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa jest pływanie na plecach. Styl ten pozwala na swobodne pływanie bez obciążania obręczy barkowej i nie powoduje wygięcia kręgosłupa. Pływanie na grzbiecie zalecane jest między innymi przy skoliozie.

Warto przeczytać!  Zespół Marfana – czym się objawia, co powoduje i jak się go leczy?

Relaksacyjne właściwości pływania

Wyprawa na basen to nie tylko sposób na poprawę kondycji i szczuplejszą sylwetkę. Pływanie świetnie poprawia nastrój i relaksuje. Dzięki swobodnemu unoszeniu się na wodzie możemy w łatwy sposób rozładować wszelkie napięcia znajdujące się w ciele. Sam wysiłek fizyczny daje również poczucie odprężenia i pozytywnie wpływa na poziom energii. Każdy trening dodaje skrzydeł i pomimo zmęczenia możemy naładować baterie na cały dzień. Dzięki ćwiczeniu techniki łatwiej nam również poruszać się na wodzie w innych akwenach jak jeziora czy morze.  Podczas urlopu i wakacji pływanie w połączeniu z zabawami w wodzie to świetna forma rozrywki dla całej rodziny.

Jak często korzystać z basenu by zauważyć pozytywne efekty?

Efekty takie jak poprawa kondycji i zrzucenie zbędnych kilogramów może być widoczne przede wszystkim, gdy wizyty na basenie będą regularne. Nawet jeden trening o odpowiedniej długości w ciągu tygodnia wystarczy, jeśli będziemy pamiętać o systematyczności. O ile początkowo przyzwyczajenie się do pływania i poprawa techniki mogą być trudne, o tyle po jakimś czasie będzie to sama przyjemność. Nie trzeba pływać wyczynowo, aby zauważyć ogólną poprawę kondycji organizmu i nastroju. Aby cieszyć się z tej formy sportu, wystarczy nawet kilkadziesiąt minut relaksującego i niewyczerpującego pływania. Najważniejsze jest, by czerpać z tego przyjemność.

Warto przeczytać!  Jak uniknąć kontuzji na stoku narciarskim?

Pływanie to świetny sposób na poprawę zdrowia, kondycji i nastroju. Naukę pływania można zacząć w każdym wieku i nic nie stoi na przeszkodzie, by każdy mógł czerpać korzyści płynące z tej formy aktywności.

KMA