Nie tylko dla grafików komputerowych. Jakie cechy i rozwiązania warto wziąć pod uwagę przy wyborze tabletu do rysowania?

tablet graficzny
ierwotnie tablety graficzne zostały stworzone dla artystów – grafików i malarzy tworzących tak zwany digital painting (malarstwo cyfrowe) | fot.: stock.adobe.com

Tablet graficzny to proste, choć wszechstronne urządzenie wskazujące, które składa się ze specjalnej podkładki oraz wskaźnika, zwanego piórkiem lub rysikiem, który kształtem przypomina długopis. Oferuje o wiele większą swobodę, a jednocześnie precyzję, niż myszka przy tworzeniu elementów graficznych na komputerze.

Dla kogo tablet graficzny?

Pierwotnie tablety graficzne zostały stworzone dla artystów – grafików i malarzy tworzących tak zwany digital painting (malarstwo cyfrowe). Z biegiem czasu tablety zaczęły być używane także przez fotografów i retuszerów, osoby zajmujące się animacją i projektowaniem, inżynierów, techników, czy osoby pracujące w prasie, reklamie i marketingu, a nawet uczniów i studentów. Świetnie sprawdzają się dla profesjonalistów, ale i hobbystów.

Rodzaje tabletów graficznych

Tablety graficzne dzielą się na 2 rodzaje:

Warto przeczytać!  Jak zabezpieczyć dane podczas zakupów świątecznych online

Tablet do rysowania – najważniejsze parametry

Po podjęciu decyzji, jaki rodzaj tabletu graficzny będzie dla nas bardziej odpowiedni, pozostaje rozważenie różnych parametrów tych urządzeń i wybranie na tej podstawie konkretnego modelu. Niezależnie od tego, czy jesteśmy początkującymi hobbystami, czy profesjonalistami, jest parę parametrów, na które koniecznie należy zwrócić uwagę:

  • Rozmiar tabletu – na rynku znajdziemy modele zbliżone do wymiarów kartek: A6, A5 i A4, a czasem i większe. Duże tablety dają większą swobodę twórczą i lepiej sprawdzają się w połączeniu z dużym monitorem, ale mogą wymagać wykonywania bardziej zamaszystych, męczących rękę ruchów. Mniejsze urządzenia zazwyczaj są tańsze i pozwalają na większą mobilność, ale duża dysproporcja między rozmiarem tabletu a rozmiarem ekranu komputera jest niekomfortowa i utrudnia wykonywanie precyzyjnych operacji.
  • Proporcje powierzchni roboczej – o ile rozmiar tabletu zależy w dużej mierze od naszych preferencji, to proporcje powierzchni roboczej powinny dokładnie odzwierciedlać proporcje używanego przez nas monitora. Najczęściej spotykane proporcje to 16:9 lub 16:10.
  • Dokładność rysika – dokładność rysika powinna wynosić maksimum 0,5 mm, a najlepiej 0,25 mm; im mniejsza wartość, tym większa dokładność rysika, co pozwala na lepsze odwzorowanie detali.
  • Czułość nacisku – wysoka czułość na nacisk przekłada się na precyzyjne odwzorowanie naszych ruchów i używanego przez nas nacisku; im wyższa czułość, tym lepsze odwzorowanie siły, z jaką przyciskamy rysik. Zaawansowane modele oferują czułość wynoszącą nawet 8192 stopni nacisku, ale do amatorskiego zastosowania sprawdzą się również niższe czułości.
  • Próbkowanie – prędkość odczytu rysika. Standardem dla tabletów graficznych jest 200pps (punktów na sekundę), a im wyższe próbkowanie, tym dokładniejsze odwzorowanie szybkich ruchów.
  • Dodatkowe przyciski – to praktyczny dodatek, na który warto zwrócić uwagę, ponieważ możliwość przypisania skrótów klawiszowych do przycisków na tablecie skraca i ułatwia pracę. Zależnie od modelu, niektóre tablety posiadają nawet kilkanaście programowalnych przycisków.
Warto przeczytać!  Nad czym teraz pracuje studio CD Projekt Red?

Zakup tabletu graficznego powinien być przemyślaną decyzją. Wiele ze wspomnianych parametrów tabletów graficznych sprowadza się do naszych preferencji, ale warto brać pod uwagę także swoje doświadczenie, a także planowane zastosowanie. Osobie początkującej sprawdzi się tańszy, mniejszy tablet, ale w przypadku pracy profesjonalnej warto iść na kompromisy, które utrudnią nam pracę.

KDE