Najlepsze slashery

slashery
Slashery są specyficznym gatunkiem filmowym, który trzeba polubić | fot.: stock.adobe.com

Slashery to najpopularniejsze filmy, jeśli chodzi o gatunek horror. Swoje czasy świetności i największego zainteresowania przeżywały w latach 70 i 80-tych. Powstało wtedy multum produkcji, których postacie zagościły na stałe na ekranach. W tym tekście przedstawimy zestawienie kilku pozycji wartych uwagi.

Na czym dokładnie polega slasher?

Slashery to gatunek filmu, którego fabuła głównie polega na redukowaniu się liczby bohaterów w niewyjaśnionych okolicznościach. Takie produkcje są zazwyczaj w pełni nastawione na dużą dawkę przemocy oraz szybkiej akcji. Co prawda, gatunek ten w większości to niezbyt ambitne kino, a wydarzenia fabularne często się powtarzają, aczkolwiek dla wielu osób jest to nadal przednia zabawa. W ubiegłych latach 20 wieku ten typ kinematografii odniósł ogromny sukces, a bohaterowie najpopularniejszych slasherów przeszli do historii i zapadli w pamięciach wielu fanów do dziś. Dzisiejsi producenci, chcąc powtórzyć ubiegły sukces, podejmują się prób odtworzenia dawnych filmów w postaci remake’ów lub parodii. Skoro już wiemy, czym charakteryzują się slashery, przejdźmy do zestawienia.

Warto przeczytać!  Jakie premiery filmów zostały przeniesione na 2022 rok?

Ranking slasherów wszech czasów wartych obejrzenia

  • Krwawy Obóz (1971)

Na pierwszym miejscu bez dwóch zdań trzeba umieścić tę pozycję. Wyprodukowany we Włoszech film jest uznawany za pierwszą tego typu produkcję w historii kina. Fabuła zaczyna się od sytuacji, w której Hrabina Federica zostaje zamordowana poprzez uduszenie przez swojego męża. Niespodziewanie ginie on z rąk tajemniczego mężczyzny, a jego ciało zostaje porzucone w zatoce. Wkrótce zwłoki znajduje jeden z członków czteroosobowej wycieczki. To wydarzenie przesądza o losach nastolatka, a morderca bierze na cel resztę ekipy młodzieńca. 

  • Halloween (1978)

Jest to slasher stworzony przez Amerykanów, który zapoczątkował całą serię. Fabuła opowiada o dziecku mordercy, które popełnia masakryczną zbrodnię i trafia do zakładu psychiatrycznego. 15 lat później dorosły psychopata ucieka z psychiatryka, by powrócić do zabijania.

  • Moja krwawa walentynka (1981)
Warto przeczytać!  Filmy i seriale o superbohaterach w 2020 roku – na które produkcje warto czekać?

Jest to kanadyjski film, inspirowany pozycją z punktu 2. Akcja ma miejsce w małym górniczym miasteczku, w którym przed laty, w dzień walentynek doszło do makabrycznych wydarzeń. Zatem na rodzinną prowincję powraca główny bohater filmu. Krótko po jego przyjeździe w miasteczku dochodzi do zbrodni w niewyjaśnionych okolicznościach. Dziwnym trafem, wydarzenia mają miejsce ponownie w walentynki..

  • Upiorne rodziny (1981)

Jest to również kanadyjska produkcja, opowiadająca o całej serii krwawych zabójstw. Cały łańcuch zbrodni zaczyna się od zaginięcia pewnej uczennicy ekskluzywnej szkoły. Sprawca zostaje rozpoznany podczas przyjęcia urodzinowego. Finał okazuje się ogromnym zaskoczeniem, którego nikt się nie spodziewał. Od czasów premiery film uznaje się za klasyk w gatunku slasherów, dlatego dla miłośników tego typu produkcji pozycja jest elementem obowiązkowym.

Warto przeczytać!  Broad Peak - recenzja

Slashery są specyficznym gatunkiem filmowym, który trzeba polubić. Mimo że dzisiejsi producenci odchodzą od kręcenia tego typu produkcji, w ubiegłych latach powstało ich tyle, że zagorzali fani mają w czym wybierać.

GWA