Najciekawsze nowości książkowe dla dzieci

literatura dziecięca
Obcowanie z książkami zwiększa również kreatywność i wrażliwość, a także pomaga nabyć zdolności w komunikacji z innymi ludźmi | fot.: stock.adobe.com

Nie ulega wątpliwości, że czytanie przynosi dzieciom olbrzymie korzyści. Poszerzenie zasobu słownictwa i wiedzy, a także rozwinięcie wyobraźni, może okazać się niezwykle przydatne podczas kolejnych etapów edukacji. Obcowanie z książkami zwiększa również kreatywność i wrażliwość, a także pomaga nabyć zdolności w komunikacji z innymi ludźmi. Warto również wspomnieć, że czytanie poprawia pamięć i koncentrację, a nawet ma działania kojące. Warto więc zadbać, by nasze dzieci miały od najmłodszych lat, styczność ze słowem pisanym, zwłaszcza, że książkowy rynek obfituje w wiele ciekawych nowości o walorach edukacyjnych i poznawczych. 

TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka

Dzieci w wieku 7-13 lat mogą zafascynować niesamowite przygody sympatycznego rodzeństwa, które wraz z rodzicami, spędzają ferie w ,,Zimowej stolicy Polski”, czyli w Zakopanem. Bohaterowie powieści, mają okazje nie tylko być świadkami niezwykłych akcji ratowniczych, ale i dzięki zakwaterowaniu w domu ratowników, usłyszeć fascynujące historie od ludzi, którzy profesjonalnie zajmują się ratowaniem innych. Książka doskonale pomoże dowiedzieć się, w co warto zaopatrzyć się, poruszając się po górskich szlakach. Ponadto jej sporym atutem są autentyczne zdjęcia z akcji ratowniczych.

Warto przeczytać!  Podróże śladami literackich bohaterów

Gdzie się zwierzę spać wybierze

Tytuł ten jest natomiast propozycją dla młodszych dzieci, przepełnionych charakterystyczną dla nich ciekawością świata. Dzięki książce mogą lepiej poznać zwierzęta, a przede wszystkim zgodnie z tytułem dowiedzieć się, gdzie śpią rozmaite gatunki: lisy, wiewiórki, ryby, wilki, czy sowy. Wspaniałe ilustracje i krótkie rymowanki, umilą najmłodszym czas spędzony na lekturze. Warto wspomnieć, że autorem ,,Gdzie się zwierzę spać wybierze” jest Polak, Marcin Brykczyński, laureat różnych literackich nagród, a także poeta. 

Nazywam się Albert Einstein

Postać genialnego naukowca niezmiennie fascynuje ludzi na całym świecie, w tym dzieci. Nie powinno wiec dziwić, że kolejna książeczka z serii przybliżającej młodym czytelnikom wybitne jednostki, poświęcona jest właśnie autorowi teorii względności. Dzięki tej opowieści, dowiedzieć można się, jak żądny wiedzy chłopiec, przeszedł długą drogę do zostania laureatem Nagrody Nobla. Z pewnością ta historia może zainspirować najmłodszych, do samodzielnego odkrywania świata. Warto również sięgnąć po inne opowieści z tej serii, których bohaterami są Leonardo da Vinci, Maria Skłodowska Curie, Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Jan Paweł II, Vincent van Gogh, Antoine de Saint-Exupery, czy William Szekspir. 

Warto przeczytać!  Co właściwie powiedział Sapkowski? Czy możemy spodziewać się nowej odsłony Wiedźmina?

Podsumowując, wybór książek na rynku, jest naprawdę imponujący, dlatego też najmniejszego problemu nie powinno stanowić odnalezienie literackiej pozycji, dostosowanej do wieku i zainteresowań dziecka. Z powyższych pozycji dzieci mogą dowiedzieć się, jak uniknąć niebezpieczeństw podczas górskich wędrówek, jak śpią zwierzęta oraz jak wyglądał życiorys Alberta Einsteina. Każda z tych propozycji posiada niekwestionowane walory edukacyjne.