Książki pod choinkę – sprawdzone propozycje dla fanów różnych gatunków

książki na święta
Coraz częściej odchodzi się od sztampowych propozycji, choć ich podarowanie oczywiście również ma swój olbrzymi urok | fot.: stock.adobe.com

Nie od dziś wiadomo, że jednym ze sprawdzonych prezentów bożonarodzeniowych jest podarowanie książek pod choinkę. Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, które z konkretnych gatunków warto jest wybrać dla miłośników danej tematyki.

Jakie książki pod choinkę kupić?

Coraz częściej odchodzi się od sztampowych propozycji, choć ich podarowanie oczywiście również ma swój olbrzymi urok. Wynika to z tego, iż nadal wiele osób sięga po klasykę. Można do niej zaliczyć choćby ,,Anię z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, czy serię o rodzinie Borejko napisaną przez Polkę Małgorzatę Musierowicz.

Nie sposób nie zwrócić uwagi także na książkowe wydania noblistów. Obecnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się lektura Olgi Tokarczuk, za którą autorka otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Oprócz tej wygranej można także z powodzeniem zaopatrzyć się w inne jej wydania. Niewątpliwie jeszcze sporo osób to właśnie jej publikacje znajdzie pod choinką przez kolejne lata.

Kryminalne propozycje prezentowe

W związku z kryminalnymi nutami na prezent świąteczny polecają się pozycje Agathy Christie, która już od lat króluje w topce wydań z tego gatunku. Osoby lubiące pozycje z dreszczykiem, ale także te nieco spokojniejsze mogą zwrócić uwagę na wydania Remigiusza Mroza. Do świetnych twórców piszących kryminały zaliczają się również:

Warto przeczytać!  Rękopis Wojnicza – w kręgu tajemnic i ciekawostek

– Wojciech Chmielarz,

– Małgorzata Oliwia Sobczak,

– Ryszard Ćwirlej,

– Małgorzata Rogala.

Osoby chcące zapoznać się z twórczością zagranicznych twórców w tym przypadku mogą zwrócić uwagę na Edgara Allana Poe, który jest odpowiedzialny za tworzenie horrorowych nut, Grahama Mastertona, czy Stephena KInga.

Jakie wydania z literatury obyczajowej warto mieć na uwadze w roli upominku?

Od kilku lat można zauważyć bardzo duże nagromadzenie świątecznych tytułów, których jest wydawanych tyle, że nie ma możliwości, by udało się ze wszystkimi zapoznać nawet w ciągu kilku miesięcy dość intensywnego czytania. Wśród literackich obyczajowych propozycji na uwagę zasługują całe twórczości:

– Karoliny Wilczyńskiej,

– Magdaleny Kordel,

– Krystyny Mirek,

Warto przeczytać!  Interesujące podcasty o popkulturze

– Nataszy Sochy,

– Gabrieli Gargaś,

– Anny Bichalskiej,

– Katarzyny Misiołek,

– Magdaleny Witkiewicz,

– Agnieszki Walczak Chojeckiej.

i nie tylko. Zawsze można także bazować na konkretnej ofercie świątecznej, której nie brakuje. 

Najważniejsze jest to, by tematycznie dopasowywały się do oczekiwań konkretnego odbiorcy. Nie brakuje cukierkowych fabuł, ale są także te o stracie dziecka, zdradzie, spełnianiu marzeń, czy ponownym zakochaniu się.

Antologie w roli bożonarodzeniowego upominku

Boże Narodzenie i prezent książkowy mogą być także bardzo dobrą okazją do poznania pióra nowych pisarzy. Najlepszym rozwiązaniem, by móc tego dokonać jest skuszenie się na co najmniej jedną z antologii. W tym przypadku przegląd również jest dość duży. Można wybrać świąteczne klimaty obyczajowe, fantastyczne lub kryminalne. Oprócz tergo te same gatunki pojawiają się w zbiorach opowiadań, wśród których nie brakuje także np. tematyki Orientu. Bez wątpienia uda się znaleźć takie zbiory, które okażą się zadowalające pod względem treści dla osoby, której będzie się chciało kupić dany prezent.

Warto przeczytać!  Najlepsze powieści Marka Krajewskiego

Możliwość typowania konkretnej antologii może mieć także związek z wyszukaniem pióra autora lub autorki, którego twórczość znajduje się w kręgu zainteresowań danej osoby. Zawsze jest możliwość podpatrzenia, czy dany zbiór znajduje się już w czyjejś domowej biblioteczce i z tego też powodu zacząć kompletować takie wydania.

Powieści graficzne dla odbiorców w różnym wieku

Bardzo dobrym rozwiązaniem w związku ze sprawdzonymi propozycjami książek dla miłośników różnych gatunków jest wybranie powieści graficznych. W ostatnim czasie ukazały się dwie pierwsze tomy fantastycznej ,,Diuny”, pierwszy tom ,,After” Anny Todd. Nie brakuje również wydań dla odbiorców w nastoletnim wieku.

Książkowe prezenty pod choinkę mogą być naprawdę zróżnicowane. W związku z ich wyborem dobrze jest mieć na uwadze konkretne zainteresowanie odbiorcy, kompletowanie tytułów danego autora lub też wpasowywanie się w jego gust literacki.

PKW