Knifemaking – pasja dla twardzieli

ręcznie robione noże
Na przestrzeni kilku ostatnich lat coraz większą renomą i prestiżem cieszą się nie taśmowo wytwarzane produkty a te, które są tworzone ręcznie, w pracowniach rzemieślników | fot.: stock.adobe.com

Na przestrzeni kilku ostatnich lat coraz większą renomą i prestiżem cieszą się nie taśmowo wytwarzane produkty a te, które są tworzone ręcznie, w pracowniach rzemieślników. Choć tego typu przedmioty są z reguły znacznie droższe, co było bezpośrednim powodem na przerzucenie znacznej większości produkcji do fabryk. Obecnie jednak konsumenci są znacznie bardziej świadomi i chętni na zakup przedmiotów tworzonych z sercem, gdzie osoba wytwarzająca daną rzecz poświęca swoją energię i czas w celu dostarczenia najwyższej jakości. Dużą popularnością cieszą się ręcznie robione elementy dekoracyjne, ale również przedmioty użytkowe jak noże. To właśnie proces tworzenia noży nosi specjalną nazwę – knifemaking

Czym jest knifemaking?

Z angielskiego pojęcie knifemaking możemy przetłumaczyć jako tworzenie noża. Jest to więc proces wyrabiania tych przedmiotów użytkowych przez osoby własnymi siłami, rękami i umiejętnościami. Moda na knifemaking zyskuje na popularności, a jest to spowodowane stosunkowo niskimi kosztami rozpoczęcia tej pasji. Do wytwórstwa noży niewymagane są specjalistyczne narzędzia i materiały a sam proces nie jest bardzo skomplikowany i może się go nauczyć tak naprawdę każdy. Z każdym kolejnym stworzonym nożem zyskujemy niezbędne doświadczenie i umiejętności, przybliżające nas do bycia ekspertem w tej niecodziennej i niszowej dziedzinie wytwórstwa. Coraz więcej osób, które mają ogromny talent do tego typu rękodzieła, otwiera swój własny biznes, w którym głównym produktem są wysokiej jakości, piękne noże. 

Warto przeczytać!  Maraton - jak się przygotować

W jaki sposób możemy stworzyć swój własny nóż?

Tworzenie noża nie wymaga specjalistycznej wiedzy, umiejętności i narzędzi. Na samym początku możemy skupić się na zakupie gotowych ostrzy i rozpoczęciu swojej przygody od odpowiedniego wykończenia jakże ważnej w każdym nożu rękojeści. Rękojeść to prawdziwa gratka dla osób kreatywnych – może być stworzona z niezliczonej liczby materiałów a wykończenia i zdobnictwo może być jedynie ograniczone przez naszą kreatywność. Gdy jednak uda nam się na dobre zyskać umiejętność wykonywania pięknych rękojeści, możemy rozpocząć przygodę z tworzeniem własnych ostrzy. Tutaj jednak przydadzą się minimalne umiejętności oraz wiedza, którą powinniśmy nabyć przed wykonaniem pierwszego ostrza. Jednym z najważniejszych elementów tworzenia własnego ostrza jest hartowanie stali, od którego zależy tak naprawdę jakość naszego noża. 

Warto przeczytać!  Jak skutecznie łowić na spinning?

Czy knifemaking może być pomysłem na biznes?

Wiele osób twierdzi, że nigdy nie planowało na poważnie otworzyć biznesu, który opierałby się początkowo na niewinnym hobby. Jednak wraz z coraz większymi umiejętnościami przychodził coraz to większy zapał. Prawda jest jednak taka, że otwierając swoją własną pracownię noży, nie możemy od początku nastawiać się na ogromne zyski. Wprawdzie cena ręcznie robionego noża to około 500 złotych, to jednak czas wykonania go może przewyższyć 20 godzin. Oznacza to, tylko rzemieślnicy odznaczający się ogromnymi umiejętnościami są faktycznie w stanie stworzyć noże, które po sprzedaży zapewniają im konkretny miesięczny zysk. Wciąż jednak knifemaking może pozostać naszym hobby, które na pewno szybko nam się nie znudzi.

Warto przeczytać!  Gdzie na biegówki?

ŁNA