Akita inu – czym charakteryzuje się ta japońska rasa psów?

akita inu w parku z właścicielką
Psy tej rasy są wiernymi towarzyszami, przywiązują się do jednego właściciela na całe życie i obsypią go uwielbieniem i miłością | fot.: stock.adobe.com

Akita to duża i potężna rasa psów o szlachetnej i onieśmielającej osobowości. Pierwotnie były używane do ochrony rodziny królewskiej i szlachty w feudalnej Japonii. Psy te były również używane do tropienia i polowań. Skutecznie mogły poradzić sobie z jeleniem, dzikiem a nawet niedźwiedziem czarnym.

Akita nie cofa się przed wyzwaniami i nie płoszy się łatwo. W rezultacie są nieustraszonymi i lojalnymi strażnikami swoich rodzin. Jednak są one również czułymi, pełnymi szacunku i chęci do zabawy, gdy są odpowiednio wyszkolone i zsocjalizowane.

Charakter

Psy tej rasy są wiernymi towarzyszami, przywiązują się do jednego właściciela na całe życie i obsypią go uwielbieniem i miłością. Dlatego jeśli Ty i Twoja rodzina jesteście gotowi podjąć wyzwanie i rozważacie adopcję Akity, będziecie mieli przyjaciela na całe życie, który Was nie zawiedzie.

Ta rasa słynie z niezachwianej lojalności wobec swoich właścicieli i może być zaskakująco opiekuńcza i czuła dla członków rodziny. Wyobraź sobie kochającego obrońcę, który będzie podążał za Tobą od pokoju do pokoju, a którego całą życiową misją wydaje się być po prostu służenie Ci.

Warto przeczytać!  Najciekawsze japońskie rasy psów

Akita jest odważna, jest naturalnym opiekunem swojej rodziny. Wrodzona upartość nie pozwala mu wycofać się z wyzwania. Zwykle nie szczekają, chyba że ma ku temu dobry powód, często wydają pomruki i jęki. Niektórzy właściciele mówią, że Akita mamrocze pod nosem i wydaje się mówić do siebie, podczas gdy inni mówią, że Akita oferuje swoją opinię we wszystkich sprawach, starając się pomóc.

Podczas gdy te urocze, werbalne cechy są okazywane rodzinie, Akita często trzyma się z dala od gości i milczy w ich towarzystwie. Rasa jest naturalnie nieufna wobec obcych, chociaż będzie wystarczająco serdeczna dla gościa, dopóki ich właściciele będą w domu.

Uspołecznienie szczeniaka Akity i nastawienie na kontakt z przyjaznymi ludźmi może pomóc złagodzić ich nieufności, chociaż Akita zawsze będzie Akitą – dostojnym i trzeźwym strażnikiem.

Warto przeczytać!  Najczęściej wybierane rasy psów – dla kogo i jakich warunków okażą się odpowiednie?

Zachowanie i wygląd

Jedną z wyjątkowych cech Akity jest pysk. Akita uwielbia nosić w nim różne rzeczy. Często w ten sposób łapie za nadgarstek. To nie jest akt agresji, ale po prostu sposób komunikowania się Akity z tymi, których kocha. Mogą na przykład zaprowadzić Cię do smyczy, ponieważ chcą iść na spacer lub działać zgodnie z wieloma innymi pomysłami, które pojawiają się w ich inteligentnej głowie.

Wielu właścicieli jest oczarowanych tym zwyczajem Akity, ale jeśli uznasz to za irytujące, po prostu daj psu pracę, która wymaga noszenia czegoś. Z radością przyniosą Ci gazetę lub kapcie. wytresowane potrafią przynieść pocztę, a nawet klucze.

Akita okazuje się również niezwykłym zwierzęciem dzięki swoim nawykom pielęgnacyjnym, liżąc swoje ciało jak kot. I to nie jest ich jedyna „kocia” cecha: niczym tygrys polują w milczeniu na swoją ofiarę, z ciałem nisko nad ziemią. To nie jest pies, który warczy lub szczeka ostrzegawczo przed rozpoczęciem ataku.

Warto przeczytać!  Leonberger – najważniejsze informacje o rasie

Przy wadze 45. kilogramów lub więcej Akita ma dużą siłę mięśni. To rasa dominująca, pies będzie chciała również zdominować nad Tobą, dlatego właściwe szkolenie jest niezbędne. Właściwe szkolenie jest niezbędne. Tresura powinna być przeprowadzona przez właściciela, ponieważ Akita jest tak wierny i lojalny, że więzi między właścicielem a psem uniemożliwiają, aby praca nad nim została powierzona jedynie treserowi.

Akita to duży, odważny pies o wyraźnie silnym wyglądzie: wytrzymała postawa i duża głowa w przeciwieństwie do małych, trójkątnych oczu sprawiają wrażenie pewności siebie. Sama obecność potężnego Akity działa odstraszająco na większość osób, które mogłyby sprawić kłopoty.

SPA