Mistrzostwa w Katarze – kontrowersje

kontrowersje wokół mundialu
Ważnymi głosami w tej sprawie są jawne przewinienia samej FIFY, czyli międzynarodowej organizacji piłki nożnej, na której czołowych członkach ciążą zarzuty korupcji, w tym także jeśli chodzi o wybór Kataru, jako państwa, w którym odbędzie się mundial 2022 | fot.: stock.adobe.com

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to wielka międzynarodowa impreza, na którą czeka wielu fanów futbolu na świecie. Sport ten cieszy się tak ogromną popularnością, zrzeszającą kibiców z całego świata, że impreza rangi wyjątkowych mistrzostw odbywających się raz na cztery lata urasta wówczas do ogromnego święta. I tak też wielu kibiców podchodzi do mundialu.

Po raz pierwszy w historii Mistrzostwa Świata w Piłce nożnej odbędą się w Katarze

To właśnie podczas mistrzostw można zobaczyć najlepszych zawodników z całego ziemskiego globu, którzy na co dzień reprezentują najlepsze światowe kluby. A w przypadku mundialu będą reprezentować swój kraj. Wydaje się jednak, że po raz pierwszy od bardzo dawna, Mundial wzbudza wśród kibiców wiele emocji nie tylko sportowych, ale pojawiają się liczne głosy o etykę całego przedsięwzięcia. Po raz pierwszy organizatorem Mundialu jest arabski kraj, a w związku z tym zaistniało wiele kontrowersji wokół samego wyboru państwa goszczącego na swoim terenie całą imprezę. Katar, bo właśnie o nim mowa – to niewielkie państwo leżące na części Półwyspu Arabskiego, graniczące z Arabią Saudyjską.

Warto przeczytać!  Wyposażenie e-sportowca – co jest potrzebne, aby profesjonalnie „wejść do gry”?

Kontrowersje w kwestii budowy infrastruktury sportowej

Niewielka przestrzeń terytorialna jednak nie przeszkadza Katarowi w bogaceniu się, bowiem złoża surowców, w tym przede wszystkim ropy, stanowią bazę gospodarczą, na której kraj się bogaci. Dlatego też pod względem finansowym dla Kataru, pomimo niewielkiej rozpiętości terytorialnej i nielicznej grupy obywateli kraju – nie stanowiło większego problemu zbudowanie infrastruktury sportowej na potrzeby mistrzostw. Jeśli chodzi o samą budowę stadionów, to w tym zakresie kontrowersje wzbudza fakt wykorzystywania migrantów, którzy pracowali na budowach w bardzo złych warunkach – zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak i poziom wynagrodzenia. Co więcej pojawia się coraz więcej statystyk ujawniających, jak wiele osób straciło życie podczas budowy całej infrastruktury obiektów. Dlatego też istotną kategorią głosów są właśnie te o etyczność i humanitaryzm przy powstawaniu tych ogromnych sportowych obiektów.

Warto przeczytać!  Współczesna kryminalistyka – jakie rozwiązania pozwoliły na zamknięcie wielu niewyjaśnionych spraw?

Zarzuty korupcyjne, brak alkoholu na stadionach – problemy związane z Mundialem 2022

Ważnymi głosami w tej sprawie są jawne przewinienia samej FIFY, czyli międzynarodowej organizacji piłki nożnej, na której czołowych członkach ciążą zarzuty korupcji, w tym także jeśli chodzi o wybór Kataru, jako państwa, w którym odbędzie się mundial 2022. Kibice przyjeżdżający, aby zobaczyć na żywo mecze w Katarze narzekają na niemal kosmiczne ceny za noclegi w tym kraju oraz na to, że dosłownie przed rozpoczęciem samych mistrzostw został wprowadzony zakaz spożywania alkoholu na stadionach, co silnie z kolei uderza w sponsorów tych mistrzostw. Warto pamiętać tutaj również o aspekcie stosunków międzynarodowych, czyli o tym, że Katar decydując się na organizację, w dużej mierze przede wszystkim stawia na budowanie swojego systemu bezpieczeństwa w tym regionie. Tak duża impreza pozwala na liczne spotkania z przedstawicielami różnych państw oraz kreowanie swojego wizerunku na arenie międzynarodowej, wykorzystując partykularnie do tego celu sport. Dlatego też mundial 2022 budzi ogromne kontrowersje wśród kibiców.

Warto przeczytać!  Jak zacząć treningi na siłowni?

NBL