Karty dźwiękowe, DAC-i, programy – co zrobić, aby uzyskać najlepszą jakość dźwięku na naszym komputerze?

karta dźwiękowa
Karta dźwiękowa jest podzespołem komputera, który odpowiada za przesyłanie dźwięku z komputera do innych urządzeń | fot.: stock.adobe.com

Komputer dzisiaj jest podstawowym narzędziem pracy i rozrywki dla wielu ludzi. Słuchanie muzyki, granie w gry, czy oglądanie filmów to jedne z niewielu rzeczy, do jakich możemy wykorzystać komputer w domowym zaciszu. Jednak oprócz doświadczeń wizualnych, ważne są również te związane z dźwiękiem. Niestety podstawowa jakość dźwięku, która wydobywa się z naszym głośników, bywa bardzo częsta dość kiepska. Są jednak sposoby, aby znacznie ją poprawić.

Karta dźwiękowa

Karta dźwiękowa jest podzespołem komputera, który odpowiada za przesyłanie dźwięku z komputera do innych urządzeń. Im lepsza jest karta, tym lepsza będzie jakość dźwięku, który usłyszymy. Najlepsze i jednocześnie najdroższe są karty dźwiękowe wewnętrzne, czyli takie, które wpinamy bezpośrednio w płytę główną komputera. Tutaj zasada, że im lepszą jakość dźwięku chcemy uzyskać, tym droższą kartę musimy kupić, jest jak najbardziej aktualna. Na rynku istnieją również karty zewnętrze, podpinane przez USB, jednak nigdy nie pozwolą one uzyskać takiej jakość dźwięku jak karty wewnętrzne. Karta dźwiękowa powinna być pierwszym elementem komputera, jaki bierzemy pod uwagę, jeśli chodzi o wymianę, jeśli zależy nam na poprawie jakości dźwięku.

Warto przeczytać!  Jak korzystać z sieci VPN?Programy do polepszania dźwiękuOprócz typowej wymiany części komputerowej możemy polepszyć jakoś dźwięku poprzez specjalne programy. Jeśli nasze potrzeby nie są wygórowane, a zależy nam na drobnych korektach dźwięku jak np.: podkręcenie basu, usunięcie cichego brzmienia możemy sięgnąć po oprogramowanie. Większość programów do korekty dźwięku jest darmowych i do potrzeb przeciętnego użytkowania powinny zupełnie wystarczyć. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązania softwarowe, pomimo że nic nie kosztują, nie pozwolą osiągnąć dobrych efektów, jeśli zależy nam na naprawdę solidnej poprawie dźwięku.

Przetwornik DACOprócz wymiany karty dźwiękowej możemy również kupić lub wymienić, jeśli już taki posiadamy przetwornik DAC. Jego zadaniem jest przetwarzanie sygnały cyfrowego na sygnał analogowy. Moduł DAC występuje nie tylko w komputerach, ale również w różnego rodzaju odtwarzaczach, a nawet smartfonach. Przetwornik DAC jest dość skomplikowaną konstrukcją, a wybór odpowiedniego nie jest łatwym zadaniem. Na rynku istnieje wiele firm, które specjalizują się w tego typu urządzeniach, jak np.: SoundMagic lub NAD. Tak jak w przypadku, kart dźwiękowych tutaj również dużą rolę odgrywa cena. Te najlepsze przetworniki będą również odpowiednio wycenione. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy takich urządzeń w przystępnej cenie, a które pozwolą nam osiągnąć zadowalającą jakość dźwięku.

Dźwięk obok obrazu jest najważniejszym aspektem odbioru konkretnego medium. Możemy oglądać świetny film, jednak bez dobrego dźwięku jego odbiór będzie dla nas znacznie gorszy. Dzisiejsza technologia pozwala w domowych warunkach na duże polepszenie jego jakości. Jeśli jesteśmy gotowi na wydatek, możemy zmienić kartę dźwiękową lub przetwornik DAC. Jeśli zaś nie mamy dużych wymagań, możemy poprawić dźwięk poprzez programy, które bardzo często są darmowe. W zależności od naszych potrzeb i wymagań rynek sprzętowy daje nam duże pole do popisu w wymianie lub zakupie odpowiednich części do komputera. Wszystko jest tylko kwestią wydatku, jaki jesteśmy gotowi ponieść, aby cieszyć się czystym dźwiękiem w domowym zaciszu.

Warto przeczytać!  Polski rynek gier wideo w 2020 roku – najważniejsze premiery krajowych produkcji

RTK