Z cyklu muzyczne legendy wiecznie żywe: Nirvana

Kurt Cobain
Kurt Cobain popełnił samobójstwo 5 kwietnia 1994 roku w wieku 27 lat | fot.: Julie Kramer [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Mimo iż od zakończenia działalności zespołu Nirvana minęło już 25 lat, to jego muzyka jest nadal żywa. Często można ją usłyszeć w reklamach czy nawet filmach (użyto jej np. w filmie Jarhead), przede wszystkim ze względu na łagodne, grunge’owe brzmienie oraz uniwersalne teksty. Na rok 2019, Nirvana ma na swoim koncie ponad 75 milionów sprzedanych płyt. Liczba ta ciągle rośnie, mimo iż zespół został rozwiązany w 1994 roku. Nirvana zajęła 30 miejsce na liście najlepszych artystów w historii muzyki według magazynu Rolling Stone. 

Początki i styl muzyczny

Założycielami Nirvany byli Kurt Cobain oraz Krist Novoselic. Obaj byli fanami zespołu rockowego Melvins. Obaj muzycy spotykali się na koncertach grupy. Wspólnie próbowali kilkukrotnie stworzyć zespoły muzyczne, jednak z różnych powodów te szybko się rozpadały. Sporo zmieniło dołączenie Aarona Burckharda, perkusisty wspomnianego przedtem Mevins. To właśnie z tych 3 muzyków składał się pierwszy skład Nirvany, jednak po kilku miesiącach Aaron Burckhard postanowił odejść, a w jego miejscu pojawił się Dave Foster.

Warto przeczytać!  Kto w 2020 roku wystąpi na Orange Warsaw Festival?

Skład grupy zmienił się na przestrzeni 7 lat istnienia zespołu. Przez Nirvanę przewinęło się 9 pełnoprawnych członków oraz 3 sesyjnych. Pierwszym albumem zespołu był wydany 1989 ‘Bleach‘. Kurt Cobain wspomina go jako najagresywniejszy album w historii Nirvany, mający w sobie dużo emocji i nawiązań. 

Nevermind i In Utero

Drugim albumem Nirvany jest wydany w 1991 ‘Nevermind‘. Na płycie znalazły się takie hity jak Smells Like Teen Spirit, Polly czy Breed. Ciekawostką jest fakt, że po wielu próbach wykonania mixu który będzie pasował członkom zespołu, ostatecznie wybrano ten dokonany przez Andy’ego Wallace’a. Mimo wszystko, muzycy nie byli do końca zadowoleni i uważali, że ostateczne brzmienie płyty jest zbyt gładkie. W 1993 roku wydano ‘In Utero‘ na którym znalazły się takie utwory jak Rape Me, Pennyroyal Tea czy Dumb. Płyta odniosła ogromny sukces, świetnie się sprzedawała oraz dostała niezwykle wysokie oceny krytyków. Co ciekawe, z mixu który pokazał się na płycie nie był zadowolony Kurt Cobain, uznając, że linia basowa jest zbyt cicha, co zabrało charakter piosenkom. 

Warto przeczytać!  Estée Lauder Youth-Dew: zapach, który zdefiniował amerykańską elegancję

Śmierć Kurta Cobaina i rozwiązanie zespołu

Fani zespołu żyli nie tylko muzyką Nirvany, ale również życiem prywatnym wokalisty – Kurta Cobaina. Nie było żadną tajemnicą, że muzyk uzależniony był od narkotyków i alkoholu, a jego związek z Courtney Love był bardzo burzliwy i toksyczny. Mówi się również, że w kierunku heroiny pchała go ogromna popularność, której muzyk nie lubił, przytłaczała go. Próbował walczyć z nałogiem, jednak po kilku dniach odwyku uciekł. Oficjalnie Kurt Cobain popełnił samobójstwo 5 kwietnia 1994 roku w wieku 27 lat. Ze śmiercią wokalisty wiąże się wiele teorii spiskowych, opierających się głównie o to, że po zażyciu tak ogromnej dawki heroiny, nie mógł on samodzielnie się zastrzelić. Często o śmierć muzyka oskarża się jego byłą żonę. 

Warto przeczytać!  Jak narodził się jazz?

Mimo iż od zakończenia działalności Nirvany mija już 25 lat, to brzmienie tego zespołu nadal rozbrzmiewa w uszach fanów z różnych pokoleń. Muzyka którą stworzyli członkowie chwalona jest przede wszystkim za naturalne brzmienie oraz wyjątkowy wokal. 

KŚW