Jak zadbać o karmienie kota i psa w pierwszych tygodniach życia?

kocięta jedzące z misek
Najważniejsze w pierwszych tygodniach życia jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na indywidualne potrzeby zwierzaka | fot.: stock.adobe.com

Zapewne wielu z nas posiada w mieszkaniu małego kotka lub pieska. Są to bardzo słodkie zwierzęta, które kochamy. Są nam wierne i wymagają odpowiedniej opieki, aby mogły prawidłowo się rozwijać. Nie można zapominać o tym, że konieczne jest odpowiednie karmienie. Najważniejszym etapem rozwoju są właśnie pierwsze tygodnie życia. Kształtowana jest wtedy odporność, rozwijają się zmysły. Jak powinna wyglądać dieta małych kotów i psów? Dowiesz się tego, czytając ten artykuł.

W jaki sposób powinniśmy karmić małego kota?

Najważniejsze w pierwszych tygodniach życia jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na indywidualne potrzeby zwierzaka. Pod żadnym pozorem nie można zapomnieć o tym, że na początku najważniejsze jest pełnowartościowe mleko. Powinniśmy jak najdłużej je zapewnić, czyli około do 6-8 tygodni po narodzinach. W 3-4 tygodniu warto zapewnić pierwszy rozmiękczony posiłek. Po ósmym tygodniu powinniśmy zdecydować się na całkowite zrezygnowanie z posiłków, które oparte są na mleku matki lub zastępczym. Po ośmiu tygodniach zachodzi potrzeba samodzielnego karmienia. Żywienie kociąt musi odbywać się pod kontrolą właściciela, gdyż istotny jest nie tylko rodzaj i skład produktów, ale także ich ilość i częstotliwość. Na początku podawana karma musi być w płynnej formie. W tym celu warto zastanowić się nad ewentualnym rozcieńczeniem karmy wodą lub mlekiem. Codziennie staramy się zwiększać poziom wodnistości pokarmu, po to, aby przyzwyczaić kota do gęstszej, twardszej konsystencji. Mały kot powinien jeść około 4-5 razy dziennie, o regularnych porach. Dość popularnym błędem właścicieli jest podawanie resztek jedzenia. Nie są one w stanie zapewnić wszystkich pełnowartościowych składników. Najbardziej istotne jest dobrze wyselekcjonowane białko, które odznacza się wysoką przyswajalnością. 

Warto przeczytać!  Munchkin - kot na krótkich łapkach

Karmienie małego psa – o czym nie można zapominać?

Początkowo karmienie szczeniaka powinno odbywać się według ściśle określonych zasad. Przede wszystkim posiłki powinny mieć konsystencję papki. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być chociażby rozmoczona sucha karma, pasztecik, zmielone mięso z warzywami, a także mokre karmy. Nie można zapominać o tym, że nowości należy wprowadzać w sposób stopniowy. Nie należy przyzwyczajać pieska do jednolitego pożywienia. W przypadku gdy szczeniaczek uwielbia jeść ciągle tę samą karmę, ogromny problem pojawi się w sytuacji, kiedy karmy zabraknie (wyjazd lub wycofanie ze sklepu), a także kiedy konieczne okaże się podanie innego pokarmu ze względu zdrowotnych. Dlatego powinniśmy już od pierwszych tygodni życia zadbać o różnorodność posiłków. Do najważniejszych substancji w jedzeniu dla małego psa możemy zaliczyć kwas linolowy, a także DHA (omega-3) który wspomaga rozwój mózgu, a także zmysłów wzroku i słuchu. Co ciekawe, karmę suchą powinniśmy wprowadzać od około 4. tygodnia życia, należy to jednak robić stopniowo.

Warto przeczytać!  Dobre praktyki w opiece nad starszymi zwierzętami

Odpowiednie karmienie małego psa i kota nie należy do najprostszych, dlatego powinniśmy posiadać odpowiednią wiedzę. Jest ona niezbędna, aby zwierzęta mogły prawidłowo się rozwijać.