Jak nie pisać tekstów na blogu ?

tworzenie treści na bloga
Warto jest zatem dokładnie zastanowić się, czego unikać, aby nie podzielić podobnego losu, czyli jak nie pisać tekstów na blogu | fot.: stock.adobe.com

Choć popularność blogów nie jest w obecnych czasach tak duża jak jeszcze 10-15 lat temu, nadal istnieją w sieci takie, które mają swoje wierne grono stałych czytelników i sukcesywnie przyciągają do siebie nowych. Obecnie ciężko jest się więc przebić na ich tle. Aby zyskać sukces w sieci i zrealizować swoje marzenie o pisaniu bloga warto oczywiście wiedzieć, jakie tematy są aktualnie chętnie czytane, co “się klika” i jak najlepiej poprowadzić swoją blogową karierę od strony technicznej. Ważna jest jednak również świadomość… jak nie pisać tekstów na blogu. 

Założenie bloga zajmuje niewiele czasu, równie niewiele zajmuje znalezienie pierwszego tematu do zredagowania. W sieci znaleźć można tysiące blogów, które wyglądają niemal tak samo i nie da się ukryć, że oryginalność ich autorów nie sięga zenitów, a inspiracje z innych stron są aż nadto dosłowne. Często można tez znaleźć blogi, które mimo początkowego zapału i sukcesu zaprzestały publikowania treści, kiedy pomysły się skończyły. Warto jest zatem dokładnie zastanowić się, czego unikać, aby nie podzielić podobnego losu, czyli jak nie pisać tekstów na blogu.

Warto przeczytać!  Jakie przepisy regulują korzystanie z dronów w przestrzeni publicznej?

1. Nie pisz o rzeczach, o których nie masz pojęcia

Nie pisz o rzeczach, na których się nie znasz, a już tym bardziej o takich, o których nie masz zielonego pojęcia. Taktyka pisania o chodliwych i popularnych tematach nie jest już niezbędnym czynnikiem, który pozwoli na osiągnięcie blogowego sukcesu. Brak wiedzy na tematy, jakie zamierzamy poruszać na blogu prędzej czy później ujrzy światło dzienne, a czerpanie inspiracji i informacji z innych stron doprowadzi do stworzenia przestrzeni takiej, jak setki innych w sieci, a widmo naruszenia praw autorskich będzie wisiało nad Tobą niczym koszmar na jawie. Pamiętaj, że każda dziedzina ma swoje grono odbiorców. Uwierz, że dla potencjalnego czytelnika mały blog z rzetelnymi treściami będzie dużo bardziej atrakcyjny niż kolejna nieudana kopia czegoś innego. Pisz zatem o rzeczach, które Cię interesują i o takich, na których się znasz. Jest to fundament sukcesu bloga.

Warto przeczytać!  Jakie etui na telefon wybrać?

2. Nie zapominaj o regularności

Nie zapominaj o regularności, gdyż jest ona kluczem do sukcesu. Internetowe algorytmy są bezlitosne i nie będziesz dla nich atrakcyjnym miejscem do zaoferowania potencjalnym czytelnikom, jeżeli będziesz publikować teksty nieregularnie i stosunkowo rzadko. Jeżeli zatem planujesz pisać bloga- bądź regularny, planuj treści i systematycznie je publikuj. To pokaże nie tylko algorytmom, ale i czytelnikom, że Twój blog jest ciekawym i wartościowym miejscem, do którego warto zaglądać. 

3. Nie zrażaj się

Nie zrażaj się zbyt szybko i przygotuj się na to, że sukces nie spłynie na Ciebie jak manna z nieba. Początki blogowania mogą być dla Ciebie trudne i demotywujące. Decydując się na publikowanie swoich treści musisz mieć tego świadomość. Bardzo ważne jest zatem pisanie o rzeczach, które naprawdę lubisz i na których naprawdę się znasz, ponieważ kopiowanie z innych stron nie da Ci tyle motywacji co prawdziwa pasja. Publikowane treści mogą niestety nie docierać na początku do potencjalnych czytelników, a bloga mogą odwiedzać jedynie przypadkowe osoby, które nie omieszkają zostawić komentarza wyrażającego ich niezadowolenie. Uzbrój się w cierpliwość i rób swoje. 

Warto przeczytać!  O czym koniecznie trzeba wiedzieć, aby założyć i prowadzić sklep internetowy?

4. Nie rób błędów

Jest to chyba oczywiste, ale postaraj się unikać błędów ortograficznych, stylistycznych i interpunkcyjnych. Uwierz, że osoby, które wybierają czytanie bloga zamiast śmiesznych filmików, zauważą te błędy i szybko mogą się do Ciebie zrazić. W sieci znajdziesz mnóstwo stron, na których za darmo sprawdzisz poprawność swoich tekstów.

5. Nie ukrywaj swojego bloga

Aby Twój blog zyskał na popularności, nie możesz liczyć tylko na moc algorytmów, ale wziąć sprawy w swoje ręce. Udostępnij zajawki swoich treści gdzie się da, wykorzystaj swoje media społecznościowe, poproś znajomych o udostępnianie. Stwórz poruszenie na blogu, a przełoży się to na zwiększenie jego popularności i lepsze pozycjonowanie w sieci.

P.S. Mały clickbait zachęci większą ilość osób do otwarcia linka do bloga. 

DSZ