Przechowywanie danych – urządzenia i akcesoria

gadżety komputer czarne na czarnym tle
Ilość i wielkość plików, które tworzymy, przetwarzamy, przenosimy, kopiujemy - rośnie równolegle z ilością zawartych w nich informacji | fot.: stock.adobe.com

Wszechobecna informacja i cyfryzacja, która przekazywana jest drogą elektroniczną stała się normą dzisiejszych czasów. Dane takie jak dokumenty, muzyka, obrazy i filmy towarzyszą nam podczas pracy, nauki, rozrywki, a także w spędzaniu wolnego czasu i wypoczynku.

Ilość i wielkość plików, które tworzymy, przetwarzamy, przenosimy, kopiujemy – rośnie równolegle z ilością zawartych w nich informacji.

Dla przykładu, obraz w filmie o rozdzielczości fullHD jest słabszy jakościowo dla oka oglądającego od filmu o rozdzielczości 4K, a jego wielkość różni
się o około 2/3. Średnio minuta filmu w rozdzielczości fullHD i 30 fps (klatek na sekundę) to 130 mb (megabajtów) danych, a 4K i 30 fps to 375 mb. Wszystko to poprzez mniejszą ilość informacji (pikseli) – małych kwadracików tworzących obraz. Fakt że dążymy do coraz to lepszych jakości danych, informacje w nich zawarte stają się coraz bardziej obszerne. Przesył tych informacji, ich magazynowanie jest również coraz bardziej doskonalone, przyspieszane i powiększane.

Warto przeczytać!  Komputer gamingowy vs konsola do gier - na co warto postawić

Na szczęście z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju urządzenia i akcesoria magazynujące potrzebne pliki. Ich zakres jest bardzo szeroki. Różnią się one prędkością zapisu i odczytywania danych, technologią, fizyczną wielkością, pojemnością oraz złączami.

Pendrive

Jednym z najpopularniejszych urządzeń magazynujących dane są pendrive‘y (ang. pen – długopis / drive – napęd)

Urządzenie to o fizycznej wielkości przypominającej małą zapalniczkę potrafi zmagazynować od 2 gb (gigabajtów) danych, nawet do 1000gb = (1TB – terabajta).

Ich złącze to najczęściej USB, które mają coraz to nowsze i szybsze przesyły danych. USB, USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1, USB-C, micro-USB, a także złącze Lighting.

Można trafić również na pendrive‘y z możliwością szyfrowania, co pozwoli zabezpieczyć dane przed nieproszonymi gośćmi.

Warto przeczytać!  Ciekawostki na temat najnowszych kart graficznych i procesorów komputerowych

Urządzenie jest bardzo poręczne i praktyczne, a jego ceny wahają się od kilkunastu do prawie półtora tysiąca złotych.

Dysk zewnętrzny HDD/SSD

Kolejnymi popularnymi i przenośnymi urządzeniami magazynującymi dane są dyski zewnętrzne.

Dzielimy je głównie na dyski talerzowe starszego typu – HDD i nowszego – SSD. Dyski te różnią się większą ilością gromadzonych danych w porównaniu do pendrive‘wów.

Pojemności dysków HDD sięgają od 120gb nawet do 20TB, natomiast SSD od 120gb do 4TB. Ceny oscylują w granicach stu do ponad pięciu tysięcy złotych. W zależności

od pojemności, prędkości zapisu/odczytu, technologii złącza, rozmiaru fizycznego, firmy, oraz dodatkowych udogodnień takich jak np wodoodporność.

Karta pamięci

Trzecim z najpopularniejszych nośników danych w naszym artykule są karty pamięci. Najczęściej używane w nowych smartfonach, ale również w tych starszych telefonach komórkowych. Znaczące miejsce mają również w branży foto/video, ale również używane przy drukarkach, skanerach i innych wielofunkcyjnych urządzeniach biurowych. Karty pamięci charakteryzują się bardzo małym rozmiarem, który można porównać do monet. Dzięki temu można je nosić np. w portfelu. Jak wyżej wspomniane urządzenia różnią się prędkością przesyłu danych, pojemnością, nowoczesnością technologiczną i firmą. Ma to oczywiście wpływ na różnice cenowe, które zaczynają się od kilkunastu do nawet ponad trzech tysięcy złotych.

Warto przeczytać!  Jak bezpiecznie zarządzać hasłami: Przegląd najbezpieczniejszych menedżerów haseł

Rozmaitość urządzeń do przechowywania danych jest na prawdę duża. Powyższy artykuł naświetla te najpopularniejsze i pomija dyski używane w komputerach PC i laptopach. Szeroki wachlarz pozwala na to iż każda osoba znajdzie coś dla siebie, niezależnie od zasobności portfela.

MBU