Jakie rasy psów uznaje się za najmądrzejsze i najbardziej komunikatywne?

rasowy pies owczarek niemiecki leżący pośród traw
Psy tej rasy chętnie i szybko opanowują nowe umiejętności, a także są bardzo ciekawe świata | fot.: stock.adobe.com

Psa od zarania dziejów uważa się za wyjątkowego i urzekającego wiernością  przyjaciela człowieka. Na przestrzeni lat wskutek celowych ludzkich działań, powstawały kolejne rasy, które miały spełnić rozmaite oczekiwania miłośników psów. Jednymi z najbardziej pożądanych cech u czworonożnego towarzysza są jednak niezmiennie ponadprzeciętna inteligencja i komunikatywność. Jeśli zależy nam, by pupil z łatwością uczył się nowych komend oraz ciekawych sztuczek, warto rozważyć zakup lub adopcję przedstawionych poniżej ras.

Owczarek niemiecki

Pojawienie się tej rasy w zestawieniu nie powinno nikogo dziwić, ponieważ owczarek niemiecki niepodzielnie króluje wśród psów policyjnych. Bezsprzecznie udowadnia to jego  imponującą inteligencję oraz posłuszeństwo. Psy tej rasy chętnie i szybko opanowują nowe umiejętności, a także są bardzo ciekawe świata. Do zadań owczarków niemieckich wspomagających stróżów prawa należy chociażby wykrywanie zapachu narkotyków i materiałów wybuchowych, odnajdywanie osób rannych, a także zwłok. Inteligencja owczarków niemieckich pomaga im podjąć pracę w rozproszeniu, dlatego też doskonale wykonują powierzone im zadania, nawet w obecności nietypowych miejsc, dźwięków, zapachów oraz innych zwierząt.

Warto przeczytać!  Koty Ashera: tajemnicze i wyjątkowe zwierzęta domowe

Pudel

Podążając stereotypowi skojarzeniami, bardzo krzywdzimy i nie doceniamy pudli. Wielu docenia bowiem psy tej rasy jedynie za ich arystokratyczny wygląd, podczas gdy pudle mają znacznie więcej do zaoferowania. Głównym atutem wspominanych psów jest przede wszystkim ich doskonała pamięć, dzięki której praca z nimi daje błyskawiczne rezultaty, a ich szkolenie to zwykle czysta przyjemność. Warto również zaznaczyć, że psy te doskonale odczytują intonację ludzkiego głosu, co także przyspiesza proces nauki. Ze szkoleniem pudla powinien poradzić sobie nawet zupełnie niedoświadczony właściciel, pod warunkiem, że jest wystarczająco konsekwentny i systematyczny. Co ciekawe, inteligencja tych psów sprawia, że znakomicie nadają się do pracy z osobami cierpiącymi na różne choroby oraz niepełnosprawnymi.

Warto przeczytać!  Wybór odpowiedniego terrarium dla różnych gatunków gadów

Labrador

Ten niezwykle sympatyczny i przyjazny pies również może poszczycić się ponad przeciętna inteligencją. Połączenie jego wyjątkowej łagodności i zdolności szybkiego uczenia, może przynieść bardzo dobre efekty szkolenia. Ponadto warto wspomnieć, że nauka nowych rzeczy przynosi psom tej rasy dużo szczęścia, ponieważ uwielbiają one ściśle współpracować z człowiekiem. Labradory ze względu na ich inteligencję są również najpopularniejszymi psami asystującymi dla osób niedowidzących i niewidomych.

Oprócz wymienionych powyżej ras jako inteligentny kompan całej rodziny sprawdzi się również border collie, papillon, rottweiler, golden retriever, sheltie, doberman, czy owczarek szetlandzki. Wszystkie te psy maksymalnie wykorzystają czas szkolenia, dzięki czemu mogą stać się niemal bezproblemowymi i posłusznymi towarzyszami. Dlatego też inteligencja i komunikatywność to cechy, na które za każdym razem warto zwrócić uwagę, decydując się na czworonoga konkretnej rasy.  

Warto przeczytać!  Zagadnienia związane z żywieniem gatunków zwierząt egzotycznych

WLE