Wyposażenie e-sportowca – co jest potrzebne, aby profesjonalnie „wejść do gry”?

e-sport
Dobranie odpowiedniego wyposażenia dla profesjonalnego gracza w dużej mierze zależy od charakteru prowadzonych przez niego rozgrywek | fot.: stock.adobe.com

Wchodząc do świata profesjonalnych rozgrywek sieciowych, nie trzeba posiadać specjalistycznego wyposażenia. Jednak zwykły sprzęt, który dobrze służy w warunkach domowych, do nauki i rozrywki, może okazać się niewystarczający do osiągnięcia sukcesów w e-sporcie. Rozgrywki na profesjonalnym poziomie warte są sprzętu, który sprosta wymaganiom graczy i pozwoli w pełni wykorzystać posiadane umiejętności.

Co wyróżnia urządzenia dla profesjonalistów?

Dobranie odpowiedniego wyposażenia dla profesjonalnego gracza w dużej mierze zależy od charakteru prowadzonych przez niego rozgrywek. Różne gatunki gier potrzebują urządzeń o innych cechach. Kolejną istotną kwestią jest wygoda użytkowania, a ta zależna jest już od indywidualnych preferencji użytkownika. Producenci profesjonalnego wyposażenia często umożliwiają dostosowanie urządzeń w pewnym zakresie, aby używanie ich dawało najlepszy efekt w rękach profesjonalisty. Niezależnie od obranej dziedziny e-sportu, niezmiennie podstawowymi narzędziami każdego gracza są mysz, klawiatura oraz słuchawki, jednak ich cechy odbiegają od zwykłych modeli używanych na co dzień w domach.

Warto przeczytać!  Komputer gamingowy vs konsola do gier - na co warto postawić

Czego potrzebuje zawodowy gracz e-sportowy?

Mysz komputerowa przeznaczona dla profesjonalnych graczy posiada niezwykle czuły sensor pozwalający dodatkowo zmienić wartość rozdzielczości, w celu najlepszego dopasowania do warunków. Dzięki temu urządzenia te cechują się najwyższą precyzją odwzorowania nawet najdrobniejszych ruchów ręki, na ekranie komputera. Profesjonalne myszki posiadają również wiele wyróżniających je funkcji takich jak dodatkowe przyciski, których funkcje można samemu dostosować. Kształt i rozmieszczenie poszczególnych przycisków dopasowane jest w taki sposób, żeby jak najwygodniej leżały w dłoni. Dodatkowym atutem jest również możliwość dopasowania wagi urządzenia za pośrednictwem specjalnych ciężarków, co ma na celu jeszcze lepsze dopasowanie doznań płynących z użytkowania.

Wraz z myszą komputerową, konieczna jest również dobra podkładka na biurko. Obszar roboczy myszy powinien być gładki i umożliwiać jak najlepsze korzystanie z urządzenia. Podkładki muszą również posiadać antypoślizgową powierzchnię od strony blatu biurka, aby intensywne użytkowanie nie powodowało przemieszania się podkładki.

Warto przeczytać!  PlayStation, Xbox, a może Nitendo? Co warto wiedzieć przed wyborem konsoli do gier?

Kolejnym równie istotnym urządzeniem dla profesjonalnych graczy jest klawiatura. Zazwyczaj ma ona klasyczny układ klawiszy, wzbogacony o dodatkowe funkcjonalne przyciski. Jednak w przypadku e-sportowych rozgrywek na najwyższym poziomie, najistotniejsza jest wygoda korzystania z urządzenia. Takie cechy jak odległości pomiędzy poszczególnymi klawiszami, skok przycisków czy ergonomia ułożenia dłoni, może decydować o jakości odczuć płynących z gry, a także przekładać się na konkretne efekty.

Równie ważne jak urządzenia wskazujące, są dla profesjonalnych graczy słuchawki, przekazujące dźwięk z komputera. Prowadzona rozgrywka nie jest jednak jedynym źródłem odczuwanych bodźców, gdyż mecze prowadzone wraz z innymi graczami, często wzbogacone są o możliwość rozmów pomiędzy członkami drużyny, dlatego używane słuchawki powinny posiadać wbudowany mikrofon.

DHA

Warto przeczytać!  Profesjonalne stanowisko dla graczy - na co warto zwrócić uwagę przy wyborze stołu i fotela gamingowego?