David Attenborough – sylwetka niezwykłego dziennikarza

David Attenborough na Wielkiej Rafie Koralowej
Dziś David Attenborough uważany jest przez Brytyjczyków za narodowy skarb – choć sam zainteresowany przyznaje, że nie lubi tego określenia | fot.: Autorstwa Department of Foreign Affairs and Trade website – www.dfat.gov.au, CC BY 3.0 au, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66256741

Sir David Attenborough to postać dobrze znana zarówno wielbicielom filmów przyrodniczych, jak i miłośnikom kultury brytyjskiej. Światowej sławy dziennikarz i biolog od siedemdziesięciu lat gości na ekranach telewizorów, między innymi za pośrednictwem stacji BBC, z którą związany jest do dziś. Rozpoznawalność zyskał nie tylko za sprawą wnikliwych dokumentów o planecie i jej mieszkańcach, ale i dzięki swojemu zaangażowaniu na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Wczesne lata dziennikarza

David Attenborough przyszedł na świat 8 maja 1926 roku w dzielnicy Hounslow w zachodnim Londynie. Jest młodszym bratem znanego aktora i producenta Richarda Attenborough (zmarłego w 2014 roku). Już od najmłodszych lat interesował się przyrodą, a jako dziecko kolekcjonował kamienie i skamieliny. Wcześnie zrozumiał też, jak ważną kwestią jest dbałość o naturę – jako dziesięciolatek wysłuchał wykładu prowadzonego przez kanadyjskiego pisarza i trapera znanego jako Szara Sowa. Mówił on między innymi o tym, jak istotna jest ochrona zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, co zrobiło na małym Davidzie duże wrażenie. Attenborough studiował geologię i zoologię na Uniwersytecie Cambridge.

Warto przeczytać!  Recenzujemy Cząstki kobiety - przejmujący dramat Netflixa o traumie porodu

Praca dla BBC

Z telewizją BBC związał się w 1952. Na zlecenie stacji zrealizował cykl filmów przyrodniczych, w których opowiadał o mało znanych faktach ze świata roślin i zwierząt. Ciekawostką jest fakt, że producentka i jego ówczesna przełożona Mary Adams początkowo niechętnie odnosiła się do pomysłu, by Attenborough występował przed kamerą. Jako powód podawała jego zbyt duże w jej mniemaniu zęby. Dziennikarz początkowo podjął się więc roli producenta, a wśród jego wczesnych projektów znalazły się między innymi teleturnieje o przyrodzie, a także o muzyce folkowej. Przez jakiś czas porzucił karierę telewizyjną, by poświęcić się podyplomowym studiom w dziedzinie antropologii. Na prośbę BBC powrócił jednak do stacji, nie ukończywszy studiów.

Dokumenty przyrodnicze i praca na rzecz ochrony przyrody

W 1979 rozpoczął filmowanie cyklu Życie na Ziemi (Life on Earth), który odniósł niemal natychmiastowy sukces. Dzięki zaangażowaniu w rzetelne przedstawienie tematu ekipa zyskała szacunek naukowców, którzy chętnie udostępniali wyniki swoich badań. Kolejnym głośnym serialem była Żyjąca Planeta (1984). Rok później z ręki brytyjskiej królowej Elżbiety odebrał tytuł szlachecki, przyznany mu za popularyzację wiedzy przyrodniczej i działalność naukową. Spośród imponującej filmografii do najbardziej znanych dzieł należą między innymi Pieśń Ziemi, Prywatne życie roślin oraz Życie: Początek. Jest również narratorem filmów takich jak Błękitna Planeta i Błękitna Planeta II (za co otrzymał telewizyjną nagrodę Emmy). Przy okazji realizacji dokumentów David Attenborough przemierzył niemal cały świat, odkrywając niezwykłe tajemnice przyrody. Równocześnie był świadkiem postępującego stopniowo niszczenia środowiska przez człowieka. W ostatnich latach jego działalność skupiła się głównie na uświadamianiu ludzi na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą masowe wymieranie gatunków oraz lekceważenie roli natury.

Warto przeczytać!  Conor McGregor - żywa legenda MMA

Dziennikarz, biolog, autorytet

Dziś David Attenborough uważany jest przez Brytyjczyków za narodowy skarb – choć sam zainteresowany przyznaje, że nie lubi tego określenia. Stworzone przez niego dokumenty do dziś cieszą się ogromną popularnością. Nadal poświęca się działalności naukowej i pełni rolę popularyzatora wiedzy, a w zeszłym roku swoją premierę miały dwa jego filmy, Rok, który odmienił świat i Świat na granicy: Nasza planeta oczami naukowców.

AKA