O brazylijskim jiu- jitsu

BJJ sparing
Eksperci twierdzą, że brazylijskie jiu- jitsu stanowi najskuteczniejszą metodę walki bez zastosowania broni | fot.: stock.adobe.com

Wielu laikom może się wydawać, że brazylijskie jiu- jitsu jest tym samym, które uprawiają Japończycy. Okazuje się jednak, że jest to nieco inna dyscyplina sztuk walki. 

Jaka jest specyfika brazylijskiego jiu- jitsu? 

Dyscyplina ta choć wywodzi się z tradycyjnego jiu- jitsu z Kraju Kwitnącej Wiśni, sięga też po elementy rodem z zapasów, judo, kładzie nacisk na walkę w parterze. Eksperci twierdzą, że brazylijskie jiu- jitsu stanowi najskuteczniejszą metodę walki bez zastosowania broni. Dyscyplina sportu jest dziś popularna, gdyż w tej technice walczą zawodnicy MMA. Brazylijczycy uczyli się jiu- jitsu od Japończyków, następnie dodawali temu nowej, typowej dla ich mentalności oraz stylu życia i filozofii techniki. Zawodnicy, którzy zaczynali od zapasów, doskonale sprawdzają się, kiedy próbują swych sił właśnie tutaj. Rodzina Gracie zaczęła specjalizować się w brazylijskim jiu- jitsu, rzadko zdarza się sytuacja, że przedstawiciele jednej rodziny aż tak zdominowali daną kategorię. Innym znakomitym przedstawicielem dyscypliny jest Joe Moreira.

Warto przeczytać!  Sztuki walki współczesnym sportem: porównanie różnych dyscyplin i ich wpływ na zdrowie i samopoczucie

Czy Polacy odnosili sukcesy w brazylijskim jiu- jitsu? 

Adam Wardziński jest jednym z najznamienitszych polskich zawodników brazylijskiego jiu- jitsu. Federacja UFC powstała, kiedy Brazylijczyk Roy Gracie rzucił wyzwanie mistrzom innych sportów walki, odnosząc nad nimi szereg triumfów. POmimo, że mamy szereg znakomitych zawodników, w Polsce średnio kojarzy się tę dyscyplinę którą spopularyzował ród Gracie. Ludzie cenią brasilian jiu jitsu przede wszystkim za to, że jest mniej bezlitosne od pierwotnej, japońskiej wersji. Problem polega na tym, że bardzo trudno jest się w Polsce utrzymać wyłącznie z BJJ, można stwierdzić, że jedynie garstka, ok. 30 osób potrafi się z niego utrzymać. Polscy mistrzowie terminowali za granicą, uczyli się tej dyscypliny na zagranicznych seminariach, by z czasem zorganizować pierwsze, w pełni profesjonalne kluby w największych polskich miastach. Sukces jest zawsze okupiony wielkim trudem, ogromnym wysiłkiem, wyrzeczeniami, gdzie nie zabraknie krwi, potu i łez. Co oczywiste, czempionem nie zostaje się z dnia na dzień, potrzeba wielu lat by zacząć coś znaczyć w BJJ. 

Warto przeczytać!  Urbex: Największe atrakcje dla miłośników opuszczonych miejsc

W jaki sposób systematycznie poprawiać swoją osiągnięcia w BJJ? 

Żeby odnieść sukces w BJJ należy kierować się rozsądkiem i wybierać adekwatnych sparingpartnerów. Wybierając sparingpartnera, warto zwracać uwagę na jego budowę ciała oraz wagę, by były mniej więcej podobne. Warto walczyć z tymi, których poziom rozwoju odpowiada naszemu. Treningi z początkującymi dają możliwość przećwiczenia pewnych technik, doszlifowania swojej techniki, bez ryzyka porażki. Warto czasami odbyć sparing z zawodnikami lepszymi, dlatego, że pojedynki takie weryfikują, czy jesteśmy w stanie skutecznie bronić się z pozycji zagrożonych, dzięki nim możemy pełniej się rozwinąć, uwierzyć w swe siły. Doskonałym rozwiązaniem będą zadaniówki a także pomoc kompana z którym odbywamy trening. Dobrym rozwiązaniem będzie uczęszczanie na treningi, gdzie znajduje się większa liczba sparingpartnerów, jednakże jak wiadomo, nie zawsze natrafia się takowa możliwość. 

Warto przeczytać!  Sztuki walki: Krav-maga

KŚL