Co należy spakować do bagażu podręcznego?

bagaż podręczny
Nadbagaż jest dozwolony, jednakże trzeba mieć na uwadze to, iż za każdy nadprogramowy kilogram bagażu należy dodatkowo zapłacić | fot.: stock.adobe.com

Gdy szykujemy się na zagraniczny wyjazd i lot samolotem, to dobrze jest wiedzieć, co można włożyć do podręcznego bagażu. Dzięki temu w razie potrzeby podczas lotu samolotem będzie można użyć danej rzeczy. Warto zatem wiedzieć, jakie są wymogi i co można, a co jest zabronione w podręcznym bagażu.

Bagaż podręczny – co można do niego spakować?

Przed wylotem dobrze jest odpowiednio spakować bagaż podręczny, co uchroni przed niepotrzebnym stresem w trakcie kontroli. Dlatego też do bagażu podręcznego można spakować między innymi:

  • książki,
  • prasa,
  • ubrania,
  • pieluchy,
  • mały ręcznik,
  • podstawowe kosmetyki (kosmetyki muszą być umieszczone w przeźroczystej folii i nie mogą mieć większej pojemności niż 100 ml),
  • apteczka (w tym leki, które pasażer musi brać regularnie i o stałych porach),
  • jedzenie,
  • sprzęt medyczny na przykład ciśnieniomierz.
Warto przeczytać!  Najciekawsze miejsca w na świecie dla prawdziwych pasjonatów archeologii

Dobrze jest zacząć od układania bagażu podręcznego tak, by usztywnić jego dno. Warto poukładać wszystkie przedmioty tak, aby w trakcie lotu w walizce nie mogły się przemieszczać. Do przeźroczystych kosmetyczek dobrze jest włożyć leki oraz kosmetyki, dzięki czemu będzie można z łatwością odnaleźć potrzebną rzecz. Natomiast do bocznych kieszeni walizki czy plecaka zaleca się włożyć ładowarkę do telefonu, dokumenty czy też kartę pokładową. Rzeczy, które są umieszczone w bagażu podręcznym, powinny być ułożone najlepiej na płasko i nie może być w walizce luźnego miejsca.

Czego nie można wnosić w bagażu podręcznym?

W bagażu podręcznym nie można mieć przede wszystkim broni, noży, środków chemicznych, toksycznych preparatów. Warto też dodać, że w takim bagażu nie można również mieć sprzętu sportowego. W samolocie nie można mieć także zapałek, zapalniczek oraz alkoholu powyżej 70%. Należy pamiętać, że wyjątek stanowią napoje z procentami, które zostały zakupione w strefie bezcłowej.

Warto przeczytać!  Chorwacja na weekend - co zobaczyć?

Czy można mieć nadbagaż?

Nadbagaż jest dozwolony, jednakże trzeba mieć na uwadze to, iż za każdy nadprogramowy kilogram bagażu należy dodatkowo zapłacić. Warto też wspomnieć, że im dłuższa podróż, to może być większa opłata za nadbagaż. Należy pamiętać, że dopuszczalne jest maksymalnie do 32 kilo więcej na jeden bagaż. Jeśli chce się zabrać więcej niż 32 kilogramów, to trzeba rozdzielić przedmioty na kilka bagaży. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli podróżuje się w kilka osób. Co ważne, to każda linia lotnicza może mieć inne wymagania co do nadbagażu oraz mogą być inne opłaty, dlatego dobrze jest to sprawdzić przed wybraniem danej linii lotniczej.

Warto przeczytać!  Co należy wiedzieć o Urban Exploration?

Warto pamiętać, że przy wyborze walizki należy patrzeć na materiał, z jakiego jest wykonana. Dobrze jest wybrać też taką walizkę, która ma wiele kieszeni bocznych, dzięki czemu będzie można do nich włożyć wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Świetnym pomysłem jest też wybór walizki, która ma kółka, przez co nie trzeba jej dźwigać, niezależnie od tego, jaki ma się do niej włożony bagaż. Przed wylotem dobrze jest też oznaczyć dobrze walizkę podręczną, jak i bagaż, który jest w luku bagażowym, dzięki czemu po przylocie na lotnisku, będzie można z łatwością odnaleźć swoje rzeczy.

KFE