Kilka książek o podróżach i podróżnikach

stara mapa
Wśród miłośników książek, z pewnością znajdą się osoby, które uwielbiają literaturę podróżniczą i solidny reportaż z odległych krain | fot.: stock.adobe.com

Wśród miłośników książek, z pewnością znajdą się osoby, które uwielbiają literaturę podróżniczą i solidny reportaż z odległych krain. Dzięki takim pozycją, mogą się oderwać od szarej rzeczywistości i przenieść w najdalsze zakątki ziemi, gdzie panuje zupełnie inna kultura i tradycja i gdzie można przeżyć niezapomniane przygody. Warto wiedzieć, które książki o podróżnikach są szczególnie warte polecenia. 

Stary ekspres patagoński. Pociągiem przez Amerykę, Paul Theroux

Na rynku dostępne jest wiele książek napisanych przez dobrych i szanowanych podróżników, jednak nie każda z nich zasługuje na pochwałę. Warto jednak wyróżnić kilku autorów, którzy bez wątpienia mają wielki talent do opisywania swoich przygód. Jednym z nich jest bez wątpienia Paul Theroux, który posługuje się niesamowitym językiem i z łatwością opisuje emocje. Jego książka jest napisana w taki sposób, że czytelnik może mieć wrażenie jakby przeżywał przygodę wraz z autorem. Opisuje on swoją długą podróż, która rozpoczęła się na północy Stanów Zjednoczonych, a zakończyła się w Argentynie. Paul przemieszczał się pociągiem, ponieważ wiedział, że w ten sposób może zobaczyć znacznie więcej. 

Warto przeczytać!  Recenzja ' Rawenna. Stolica Imperium, tygiel Europy' Judith Herrin

W drodze do Hokkaido. Autostopem przez Kraj Kwitnącej Wiśni, Will Ferguson 

Kolejna pozycja, na którą należy zwrócić uwagę pochodzi spod pióra kanadyjskiego podróżnika, który jest zafascynowany Azją. Opisuje on swoją podróż szlakiem kwitnących drzewek, która zakończyła się na wyspie Hokkaido. Dużą zaletą tej publikacji, jest spora dawka humoru, którego dostarcza autor. Dzięki temu, praktycznie nie można oderwać się od lektury. Warto poznać Japonię od takiej strony. 

Kanada. Ulubiony kraj świata, Katarzyna Wężyk

Kanada to bardzo ciekawy kraj. Jest to bardzo nowoczesne multikulturowe państwo, które chętnie przyjmuje obcych i nie boi się ich. Poziom życia większości mieszkańców Kanady jest bardzo wysoki. Dlatego warto zapoznać się z tą pozycją i poznać to wyjątkowe państwo z punktu widzenia podróżnika. 

Warto przeczytać!  Jakie podcasty o książkach są warte słuchania?
Katarzyna Wężyk, Kanada. Ulubiony kraj świata, Wydawnictwo Agora, 2017

Katarzyna Wężyk, Kanada. Ulubiony kraj świata, Wydawnictwo Agora, 2017 | fot.: RED

Hawana. Podzwrotnikowe delirium, Mark Kurlansky 

Hawana to specyficzne miejsce. Niektórzy uważają, że to ostatni moment, aby ją zobaczyć w pełnej okazałości. Reżim, nadany przez Fidela Castro, znacząco wpłynął na jej postrzeganie. Podróżnik i dziennikarz “New York Times” opisał swoją wyprawę do Hawany, specyfikę miast, codzienne życie mieszkańców i aktualnie panującą sytuację. Wszystko to zostało przedstawione czytelnikom bez przesady i zbytniego kolorowania. Książka przedstawia prawdziwe i fascynujące oblicze Hawany. 

Mark Kurlanski: Hawana. Podzwrotnikowe delirium, Przełożył Tomasz Fiedorek, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018

Mark Kurlanski: Hawana. Podzwrotnikowe delirium, Przełożył Tomasz Fiedorek, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018 | fot.: RED

Białe, Ilona Wiśniewska 

Książki o podróżach opisują nie tylko prawdziwe życie w różnych państwach i miastach świata, ale także przygody, które rozgrywają się w najciekawszych i najbardziej fascynujących miejscach, nienaruszonych przez człowieka. Przykładem może być Spitsberger, czyli najdalej wysunięty na północ obszar, który jest zamieszkiwany przez ludzi. Autorka zaznacza, że wszechobecny śnieg, zimo, przeszywający wiatr i słońce rażące w oczy tworzą niebywałą i magiczną rzeczywistość. Zadziwiające jest to, że mimo trudnych warunków można tam spotkać mieszkańców najróżniejszych zakątków świata. 

Warto przeczytać!  Krystyna Palmowska - wybitna himalaistka, pisarka, górski śledczy

AKU