Laptop i monitor do pracy grafika komputerowego. Jakie parametry i rozwiązania okażą się istotne?

grafik komputerowy w pracy
Prawidłowo dobrany sprzęt to klucz do sukcesu w tej dziedzinie | fot.: stock.adobe.com

Obecnie technologia osiągnęła niezrównany wcześniej poziom, a to otworzyło ludziom drogę do polepszenia wielu dziedzin. Jedną z nich jest szeroko pojęta grafika, która dzięki komputerom i specjalistycznemu oprogramowaniu stała się nie tylko łatwiejsza w tworzeniu przez profesjonalistów, ale też zaczęła odznaczać się wyjątkową estetyką, niespotykaną dotychczas. Aby jednak na potrzeby różnych branż mogły powstawać niezwykłe projekty, graficy, a więc osoby odpowiedzialne za powstawanie współczesnych dzieł, muszą posiadać odpowiednio dobrany sprzęt. Podstawę stanowią laptop oraz monitor, czyli wyposażenie składające się na typowe stanowisko robocze nowoczesnego artysty. Na co należy zwrócić uwagę, szukając idealnych modeli?

Laptop dla grafika – czym musi się cechować?

Laptop to główne narzędzie grafika, mającego przewagę mobilności nad zwykłym komputerem stacjonarnym. To na laptopie będą zainstalowane wszystkie niezbędne programy do obróbki plików. Są to wymagające aplikacje, które pochłaniają ogromne ilości pamięci operacyjnej i potrzebują wydajnych podzespołów. Ze względu na to laptop powinien mieć dobre parametry. W przenośnym komputerze musi się znaleźć wielowątkowy procesor o wysokim taktowaniu, a także dużo pamięci RAM, optymalnie 32 GB. Oprócz tego nie może zabraknąć pojemnego dysku SSD, jak również efektywnej karty graficznej pozwalającej generować obrazy w wysokiej rozdzielczości. Dodatkowym atutem laptopa i zdecydowanie zwiększającym komfort pracy elementem będzie dobrej jakości wyświetlacz gwarantujący właściwe odzwierciedlanie naturalnych barw. Opcjonalnie warto postawić na żywotną baterię, która umożliwi korzystanie ze sprzętu bez ładowarki przez długi czas.

Warto przeczytać!  Niezbędne, ciekawe, nowoczesne – gadżety i akcesoria idealne do pracy grafika komputerowego

Jeśli chodzi o zewnętrzne cechy laptopa, to przydatny może okazać się duży touchpad, który skutecznie zastąpi mysz komputerową, a także wygodna klawiatura z przyjemnie wyczuwalnym skokiem klawiszy. Waga, rozmiar czy materiał wykonania obudowy to kwestie drugorzędne i zależą tak naprawdę od indywidualnych preferencji. 

Monitor dla profesjonalnego grafika

Wspomnieliśmy o potrzebie dokładnego odwzorowania barw przez wyświetlacz laptopa, ale w rzeczywistości nie jest ona w nim aż tak potrzebna, gdy uzupełnieniem zestawu grafika stanie się sprawdzony monitor. Wówczas bowiem to on przejmie rolę głównego wyświetlacza i powinien przedstawiać szerokie spektrum kolorów. Grafik musi sięgać po zaawansowane konstrukcje, najlepiej z 10 bitową matrycą. Wyświetli ona ponad miliard barw, ale trzeba pamiętać, że w monitorze kluczowa jest opcja kalibracji. Dzięki niej ekran zademonstruje barwy o zadanych parametrach jasności, temperatury punktu bieli oraz gradacji cieni. Znacząco rolę odgrywa również rodzaj samej matrycy. Do niedawna najlepszym rozwiązaniem dla grafików były matryce IPS, ale od niedawna znakomitym wyborem są też matryce VA zapewniające głębszą czerń i dobre kąty widzenia. Ostatnia ważna rzecz to rozdzielczość. Monitor dla grafika powinien obsługiwać minimum Full HD, czyli 1920 × 1080 pikseli.

Warto przeczytać!  Ewolucja dronów i bezzałogowych statków powietrznych w nowoczesnym świecie

Każdy grafik pozyskując sprzęt zgodny z przedstawionymi parametrami i cechami, będzie mógł realizować rozmaite projekty, w tym bannery, bilbordy, ulotki, reklamy GDN czy wizualizacje. Prawidłowo dobrany sprzęt to klucz do sukcesu w tej dziedzinie.

MKA