Podengo portugalski

pies podengo
Podengo potrafi być uparty i niezależny, ale po odpowiednim szkoleniu staje się posłusznym i sympatycznym towarzysze | fot.: stock.adobe.com

Towarzyski, ale spokojny, przyjacielski, ale gotowy do obrony, aktywny, ale lubiący długie drzemki – taki jest Podengo Portugalski! Rzadko kto słyszał o tej wyjątkowej rasie psa, a szkoda, bo warto go bliżej poznać. Posiada cechy idealnego przyjaciela rodziny, dlatego polecany jest jako pies rodzinny. Przeczytaj o historii Podengo, o cechach jego wyglądu i charakteru i przekonaj się, czy to pies odpowiedni dla Ciebie.

Podengo dawniej…

Podengo jest rasą pierwotną, znaną już w starożytności. Nie ma pewności co do jego pochodzenia, prawdopodobnie dotarł do Portugalii z fenickimi kupcami i właśnie w tym kraju udokumentowane zostały pierwsze wzmianki o rasie. Od wieków Podengo używane były do polowań na dziki, zające i małe zwierzęta, takie jak domowe gryzonie. Były też wykorzystywane do obrony mienia, gdyż charakteryzują się silnym instynktem obronnym.

Warto przeczytać!  Jak nauczyc kota czystości? Czego potrzebujesz?

Wygląd Podengo

Ciekawostką jest to, że psy występują w różnych odmianach. Wyróżniamy Podengo:


– pequeno, czyli mały,
– medio, czyli średni,
– grande, czyli duży.


Mają proporcjonalną budowę ciała, duże, szpiczaste i stojące uszy, płaską czaszkę i brązowe oczy. Umaszczenie jest bardzo różne: brązowe, złote, dwukolorowe, czarne, a czasem nawet trzykolorowe. Zazwyczaj jednak jego sierść jest żółto biała z plamkami. Wzorzec rasy mówi, że Podengo miniaturowy powinien ważyć około 6 kilogramów, średni 16-20 kg, a duży około 30 kg. Wzrost Podengo, według tego samego podziału to odpowiednio: 30 cm, 40-55cm i 70 cm.

Charakter Podengo


To psy bardzo rodzinne i przywiązujące się do człowieka. Są posłuszne i komunikatywne, gdy odpowiednio się je prowadzi. Nie są agresywne ani nie szczekają bez powodu. To energiczna rasa, która potrzebuje ruchu, potrzebuje węszyć, poznawać inne psy. Lubią podróżować, nie mają problemu z jazdą w samochodzie, dlatego uważane są za doskonałe psy do towarzystwa.
Z racji tego, że mają silną potrzebę dominacji, trzeba brać pod uwagę, że jeśli w domu jest inny pies, jest duża szansa, że Podengo zechce zostać przywódcą stada i zdominować je. Z trudem znosi samotność, najlepiej czuje się w sforze. Jak już wspomnieliśmy Podengo ma silny instynkt obronny, dlatego z pewnością zareaguje, widząc właściciela w niebezpieczeństwie, idealnie nadaje się jako pies stróżujący, gdyż nic nie ujdzie jego uwadze. Potrafi wysoko skakać, często ucieka, dlatego należy zadbać o odpowiednie ogrodzenie, by zapewnić mu bezpieczeństwo.

Warto przeczytać!  Najczęściej wybierane rasy psów – dla kogo i jakich warunków okażą się odpowiednie?

Jak długo żyje podengo?


Rasy pierwotne takie jak Podengo portugalski żyją długo, około 13-16 lat. Psy te rzadko chorują.

Czy to pies dla mnie?


Podengo potrafi być uparty i niezależny, ale po odpowiednim szkoleniu staje się posłusznym i sympatycznym towarzyszem. Należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i zabaw każdego dnia. Jest to rasa idealna dla kogoś, kto nie miał wcześniej doświadczenia z psami, bo Podengo szybko się przywiązują i dobrze reagują na szkolenie. Jako rasa pierwotna są to też psy odporne na choroby i łatwe w pielęgnacji. Warto wybrać się do pobliskiej hodowli i porozmawiać z doświadczonymi właścicielami tej wyjątkowej rasy, do czego serdecznie zachęcamy.

AAN