Podengo portugalski

pies podengo
Podengo potrafi być uparty i niezależny, ale po odpowiednim szkoleniu staje się posłusznym i sympatycznym towarzysze | fot.: stock.adobe.com

Towarzyski, ale spokojny, przyjacielski, ale gotowy do obrony, aktywny, ale lubiący długie drzemki – taki jest Podengo Portugalski! Rzadko kto słyszał o tej wyjątkowej rasie psa, a szkoda, bo warto go bliżej poznać. Posiada cechy idealnego przyjaciela rodziny, dlatego polecany jest jako pies rodzinny. Przeczytaj o historii Podengo, o cechach jego wyglądu i charakteru i przekonaj się, czy to pies odpowiedni dla Ciebie.

Podengo dawniej…

Podengo jest rasą pierwotną, znaną już w starożytności. Nie ma pewności co do jego pochodzenia, prawdopodobnie dotarł do Portugalii z fenickimi kupcami i właśnie w tym kraju udokumentowane zostały pierwsze wzmianki o rasie. Od wieków Podengo używane były do polowań na dziki, zające i małe zwierzęta, takie jak domowe gryzonie. Były też wykorzystywane do obrony mienia, gdyż charakteryzują się silnym instynktem obronnym.

Warto przeczytać!  Leonberger – najważniejsze informacje o rasie

Wygląd Podengo

Ciekawostką jest to, że psy występują w różnych odmianach. Wyróżniamy Podengo:


– pequeno, czyli mały,
– medio, czyli średni,
– grande, czyli duży.


Mają proporcjonalną budowę ciała, duże, szpiczaste i stojące uszy, płaską czaszkę i brązowe oczy. Umaszczenie jest bardzo różne: brązowe, złote, dwukolorowe, czarne, a czasem nawet trzykolorowe. Zazwyczaj jednak jego sierść jest żółto biała z plamkami. Wzorzec rasy mówi, że Podengo miniaturowy powinien ważyć około 6 kilogramów, średni 16-20 kg, a duży około 30 kg. Wzrost Podengo, według tego samego podziału to odpowiednio: 30 cm, 40-55cm i 70 cm.

Charakter Podengo


To psy bardzo rodzinne i przywiązujące się do człowieka. Są posłuszne i komunikatywne, gdy odpowiednio się je prowadzi. Nie są agresywne ani nie szczekają bez powodu. To energiczna rasa, która potrzebuje ruchu, potrzebuje węszyć, poznawać inne psy. Lubią podróżować, nie mają problemu z jazdą w samochodzie, dlatego uważane są za doskonałe psy do towarzystwa.
Z racji tego, że mają silną potrzebę dominacji, trzeba brać pod uwagę, że jeśli w domu jest inny pies, jest duża szansa, że Podengo zechce zostać przywódcą stada i zdominować je. Z trudem znosi samotność, najlepiej czuje się w sforze. Jak już wspomnieliśmy Podengo ma silny instynkt obronny, dlatego z pewnością zareaguje, widząc właściciela w niebezpieczeństwie, idealnie nadaje się jako pies stróżujący, gdyż nic nie ujdzie jego uwadze. Potrafi wysoko skakać, często ucieka, dlatego należy zadbać o odpowiednie ogrodzenie, by zapewnić mu bezpieczeństwo.

Warto przeczytać!  Seter – co warto wiedzieć o psach tego typu

Jak długo żyje podengo?


Rasy pierwotne takie jak Podengo portugalski żyją długo, około 13-16 lat. Psy te rzadko chorują.

Czy to pies dla mnie?


Podengo potrafi być uparty i niezależny, ale po odpowiednim szkoleniu staje się posłusznym i sympatycznym towarzyszem. Należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i zabaw każdego dnia. Jest to rasa idealna dla kogoś, kto nie miał wcześniej doświadczenia z psami, bo Podengo szybko się przywiązują i dobrze reagują na szkolenie. Jako rasa pierwotna są to też psy odporne na choroby i łatwe w pielęgnacji. Warto wybrać się do pobliskiej hodowli i porozmawiać z doświadczonymi właścicielami tej wyjątkowej rasy, do czego serdecznie zachęcamy.

AAN