Najczęściej wybierane rasy psów – dla kogo i jakich warunków okażą się odpowiednie?

golden retriver
Golden jest psem towarzyszącym, który idealnie sprawdzi się w rodzinie | fot.: stock.adobe.com

Pies od setek lat był najwierniejszym towarzyszem życia. Niekiedy dochodzimy do pewnego momentu, w którym chcielibyśmy dzielić nasz czas z czworonożnym przyjacielem. Nim jednak zdecydujemy się przyjąć zwierzaka do naszego domu, powinniśmy zastanowić się, jaka rasa psa będzie dla nas najodpowiedniejsza i czy warunki, które możemy zapewnić, będą odpowiednie dla czworonoga.

Jakie są najczęściej wybierane rasy psów?

Lista ras psów jest ogromna: znajdą się na niej miniaturowe yorki jak i energiczne labradory. Jakie jednak są najczęściej wybierane, biorąc pod uwagę ich charakter oraz usposobienie.

Golden retriever

Golden jest psem towarzyszącym, który idealnie sprawdzi się w rodzinie. Psy te są bardzo mądre i często szkolone biorą udział w wyszukiwaniu narkotyków i wspomagają działania policji. Często możemy je też widywać w roli przewodników dla osób niewidomych. Golden z łatwością toleruje inne zwierzęta, które są już mieszkańcami domu i mogą okazać się wspaniałymi towarzyszami zabaw. Świetnie czuje się w zabawach na świeżym powietrzu, dlatego przed zaopiekowaniem się golden retriverem, upewnij się, że powierzchnia twojego ogrodu lub okolica, sprzyjają jego zapotrzebowaniu na ruch. 

Warto przeczytać!  Mało znane rasy psów, które idealnie odnajdą się w rodzinnym domu

Buldog francuski

buldog francuski
Sprzyjającym miejscem zamieszkania dla buldoga będzie każde mieszkanie | fot.: stock.adobe.com

To rasa o łagodnym charakterze, która wywodzi się z buldoga angielskiego. Polecany jest rodzinom, ale warto mieć na uwadze to, aby odpowiednio go wychować. Sprzyjającym miejscem zamieszkania dla buldoga będzie każde mieszkanie, dlatego wystarczy mu nawet mały metraż. Jednakże, jeśli zdecydujemy się na psa tej rasy, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji okolic pyska, ponieważ często mają problemy z drogami oddechowymi. Ze względów genetycznych, buldogi francuskie są także podatne na choroby oczu i skóry.

Owczarek niemiecki

owczarek niemiecki
Owczarki bardzo lubią zabawę, dlatego będą idealnymi towarzyszami dla dorosłych oraz nieco starszych dzieci | fot.: stock.adobe.com

Jest to bardzo inteligentna rasa, która szybko i chętnie się uczy. Zdecyduj się na tego psa tylko wtedy, gdy będziesz mógł zapewnić mu codzienny ruch. Warto zadbać już od szczeniaka o odpowiednie wychowanie oraz socjalizację, aby pies nie stał się agresywny w stosunku do innych osób oraz zwierząt. Owczarki bardzo lubią zabawę, dlatego będą idealnymi towarzyszami dla dorosłych oraz nieco starszych dzieci. 

Shih tzu

Shih Tzu
Shih tzu to niezwykle towarzyska rasa | fot.: stock.adobe.com

Shih tzu to niezwykle towarzyska rasa. Pies łatwo adaptuje się do trybu życia rodziny i nie potrzebuje wiele przestrzeni. Odnajdzie się jako towarzysz zabaw dla rodzin z dziećmi. Mimo to osoby, które są zainteresowane Shih tzu powinny pamiętać o regularnych wizytach u fryzjera. Ponadto należy starannie dbać o uszy, aby nie doprowadzić do bolesnych zapaleń.

Warto przeczytać!  Najpopularniejsze i najprostsze w hodowli gatunki rybek do akwarium

Rasa ta jest niezmiernie towarzyska, bardzo inteligentna i wesoła. Dzięki swojemu charakterowi piesek dostosowuje się to trybu życia rodziny. Toleruje inne zwierzęta domowe, a także bardzo polecany jest rodzinom z dziećmi.

Mops

mops
Mops nie jest kłopotliwym domownikiem i nie potrzebuje wiele przestrzeni | fot.: stock.adobe.com

Ten małej wielkości psiak to ogromny charakter. Nie lubi samotności i często uprasza się o uwagę. Lubi towarzystwo dzieci, jednak warto, aby wcześniej przygotować je do odpowiedniego traktowania zwierzęcia. Mops nie jest kłopotliwym domownikiem i nie potrzebuje wiele przestrzeni, więc wystarczy mu nawet niewielkie mieszkanie. Ze względu na jego chrakterystyczne fałdy skóry, jest narażony na częste infekcje, dlatego właściciele powinni przykładać ogromną wagę do ich pielęgnacji. 

Wybrałeś już rasę i co teraz?

Pamiętaj, aby przede wszystkim wybrać dobrą hodowlę. Osoby zainteresowane kupnem psa często mogą natknąć się na ogłoszenia, które kuszą niską ceną za psiaka. Warto mieć na uwadze to, żeby sprawdzić, czy hodowca działa legalnie, a jego hodowla jest zarejestrowana. Kiedy już zdecydujesz się na zakup zwierzęcia, rozejrzyj się po miejscu, w którym odbierasz psa i czy nie wzbudza twoich podejrzeń. Zwróć uwagę na stan pozostałych zwierząt, a także na to, czy wybrany przez ciebie czworonóg ma kompletną metrykę. Odpowiedzialny hodowca chętnie opowie ci więcej na temat matki szczeniaka i miejsca, w którym zwierzak się wychowywał. Jeśli zaniepokoi cię nieodpowiednie zachowanie sprzedawcy lub jego nieuczciwe praktyki, masz prawo zrezygnować.

Znasz już teraz najpopularniejsze rasy psów, które goszczą w polskich domach. Jeśli odpowiednio zajmiesz się psem, pozwolisz mu się zaadaptować i będziesz troskliwie się nim opiekował, zostanie twoim wiernym towarzyszem na długie lata. Pamiętaj, że zwierzę nie jest zabawką, czy chwilową zachcianką, a żywym stworzeniem, potrzebującym miłości i uwagi. 

Warto przeczytać!  Munchkin - kot na krótkich łapkach

PBA