Zanim Twój ogród zapadnie w zimowy sen, czyli garść porad dotyczących pielęgnacji roślin

Jesienne liście na ciemnym tle
Przygotowanie ogrodu do zimy stanowi zabezpieczenie i gwarancję optymalnego wzrostu naszych roślin w przyszłym sezonie wegetacyjnym | fot.: stock.adobe.com

Przygotowanie ogrodu do zimy wymaga zaplanowania prac porządkowych. Zabezpieczenie roślin przed przymrozkami, sprzątanie ogrodu oraz jego pielęgnacja, zapewni najlepsze warunki bytowe. Zapewnij owocny odpoczynek swoim roślinom, a odwdzięczy Ci się bujnym i obfitym wzrostem.  

Dni stają się coraz krótsze, a babie lato króluje za naszymi oknami. Spadające liście mieniące się milionem barw stanowią dla nas swoiste przypomnienie, iż nadszedł czas na przygotowanie ogrodu do zimy. Prace te spowodują nie tylko, że nasz ogród będzie się estetyczniej prezentował podczas nadchodzących mroźnych dni, ale także ułatwią nam płynne przejście do wiosennych wzrostów. Dodatkowo odpowiednie zabezpieczenie ogrodu na zimę, ograniczy zimowe starty roślin, które są związane z przemarzaniem. Ochrona szczególnie wrażliwych na niskie temperatury roślin, zapewni im optymalny wzrost i ograniczy rozwój chorób grzybowych i bakteryjnych. Zobacz, jakie prace pielęgnacyjne i narzędzia okażą się niezbędne, aby prawidłowo przygotować ogród do zimy.

Przygotowanie trawnika do zimy

Jesienne prace ogrodowe,  znacznie bardziej angażują nasze mięśnie, niż w okresie letnim. Jesień każdemu kojarzy się z barwnymi liśćmi, które pod wpływem kończącego się okresu wegetacyjnego i wiatru, magicznie spadają pod nasze stopy. Ogrody bazujące na roślinach liściastych w pewnym momencie zachwycają nas kolorowym dywanem. Jednak dla naszych roślin taka sytuacja jest niekorzystna. Liściasta pokrywa sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej – w szczególności trawników. Dlatego też przygotowanie ogrodu do zimy nie odbędzie się bez grabienia liści. W przeciwnym wypadku nasz trawnik w okresie wiosennym ukaże wiele ubytków, negatywnie wpływających na estetykę ogrodu. Dodatkowo najprostszym sposobem utrzymania trawnika w dobrej kondycji jest jego koszenie do późnej jesieni oraz usuwanie zalegających szczątków organicznych. Niezwykle przydatnymi narzędziami są grabie do liści lub odkurzacz wyposażony w stalowe noże. Zmielone liście ( zdrowe bez nalotów chorobowych) przechowujmy, przez co najmniej rok – tworząc z nich bogaty w mikroelementy, naturalny nawóz.

Warto przeczytać!  Jak założyć warzywnik w ogródku? Każdy może sobie na to pozwolić!

Zimowanie roślin kwitnących

Przygotowanie ogrodu do zimy, w którym dominują rośliny jednoroczne i byliny wymagać od nas będzie zaplanowania prac. Niekwestionowaną zaletą roślin jednorocznych jest niska cena i łatwość w hodowli. Jednak z drugiej strony wymaga on corocznego projektowania, sadzenia i pikowania roślin. Jeżeli posiadasz ciemne i suche miejsce możesz zebrać nasiona roślin jednorocznych, ponieważ po ich prawidłowym wysuszeniu, zdobędziesz materiał siewny na następny sezon. Warto zebrać nasiona takich roślin jak; aksamitka, lwia paszcza, smagliczka czy też nagietek. Przygotowanie ogrodu do zimy wymaga wyrwania roślin jednorocznych. Kolejnym krokiem będzie przekopanie ogrodu i jego uporządkowanie. Aby zachować żyzność gleby na głębokości ok. 25 cm przewróć glebę. W wyniku tego zabiegu wyjałowiona warstwa gleby, znajdzie się poniżej korzeni roślin jednorocznych. Takie przygotowanie ogrodu do zimy spowoduje, w przyszłym okresie wegetacyjnym bujny i obfity wzrost.  Byliny to bardzo wdzięczne rośliny, które nie wymagają od nas nadmiernej uwagi i rosną dłużej niż jeden sezon wegetacyjny. Jesienną porą możesz dokonać ich podziału, dzięki czemu zyskasz darmowe rośliny i odmłodzisz wygląd mateczników. Wiele bylin wymaga podziału, ponieważ bez niego wraz z upływem lat będą rosły słabiej i mniej obficie kwitły. Uzyskane z podziału rośliny możesz wykorzystać do uzupełnienia wcześniej wykonanych kompozycji. Pamiętaj również o okryciu bylin ściółką lub agrowłokniną, która ochroni je przez niskim temperaturami. Przygotowując ogród do zimy nie możemy zapominać o roślinach cebulowych, takich jak; dalie, begonie bulwiaste, mieczyki czy kanny nie zimując w gruncie. Dlatego też zaraz po przymrozkach, wykopujemy je, oczyszczamy i odkładamy do wysuszenia. Bulwy i cebule w okresie zimowym przechowujemy w skrzynkach wypełnionych suchym torfem lub trocinami w chłodnym miejscu.

Warto przeczytać!  W jakim stylu umeblować pierwsze mieszkanie? Przegląd popularnych trendów

Przygotowanie do zimy drzew i krzewów

Jesienne przygotowanie drzew i krzewów do zimy, wymagać od nas będzie usunięcia suchych gałęzi oraz zanieczyszczeń. Na etapie przygotowania ogrodu do zimy powinniśmy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach. Niszczenie i uszkadzanie żywych gałęzi to pierwszy grzech, który osłabi roślinę i zmniejszy jej odporność na choroby grzybowe i bakteryjne. Druga zasada dotyczy ilości usuniętej masy roślinnej za jednym razem, która nie powinna przekraczać 20% objętości. Przycinanie pojedynczych gałązek, najłatwiej wykonasz przy użyciu sekatora oraz teleskopowych nożyc. Na etapie ich zakupu sugeruj się, jakością wykonania i lekkością. Przygotowanie do zimy mniejszych żywopłotów, nie stanowi większego problemu i powinny Ci wystarczyć nożyce ręczne lub teleskopowe. Natomiast przy większych powierzchniach zastanów się nas wykorzystaniem elektrycznych lub spalinowych nożyc, które znacznie przyśpieszą pracę. Ponadto znacznie ułatwiają one kształtowanie roślin.

Warto przeczytać!  Zegarki na rękę i smartwatche, które doskonale radzą sobie z mrozami oraz intensywnym użytkowaniem

Przygotowanie ogrodu do zimy stanowi zabezpieczenie i gwarancję optymalnego wzrostu naszych roślin w przyszłym sezonie wegetacyjnym. Dlatego też zadbajmy o nasz ogród, jak tylko potrafimy. Systematyczne grabienie liści oraz zabezpieczenie ich przed nadchodzącym mrozem, pozwoli Ci się cieszyć pięknem ogrodu.

Jeżeli zadbasz o ogród przed zimą, to w przyszłym roku odwdzięczy się gęstą trawą, zielonymi drzewami i pachnącymi kwiatami. Jednak przygotowanie ogrodu do zimy nie musi wymagać od Ciebie ciężkiej pracy, jeżeli wyposażysz się w podstawowe narzędzia. Sprzątanie ogrodu powinno odbywać się sukcesywnie od końca października do listopada, kiedy to temperatury znacznie spadają. Oczywiście przegapienie tego terminu nie okaże się dramatem – jednak będziemy musieli liczyć się z możliwością utraty ulubionych okazów.