Technologiczne nowinki: co warto wiedzieć o dzisiejszych zestawach do rzeczywistości wirtualnej?

gogle vr
Technologia wirtualnej rzeczywistości zapewnia nam wygenerowanie trójwymiarowego, całkowicie odmiennego od dobrze nam znanego z rzeczywistości obrazu, który jest w pełni wygenerowany przez komputer lub inne urządzenie tego typu | fot.: stock.adobe.com

Zestawy do wirtualnej rzeczywistości kiedyś zdawały się być sprzętem wyciągniętym rodem z filmów scene-fiction. Dzisiaj jednak każdy z nas, i to nie za duże pieniądze może stać się posiadaczem zaawansowanego zestawu do wirtualnej rzeczywistości. Czym dokładnie jest VR, na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia i jakie jest jego zastosowanie?

Czym jest wirtualna rzeczywistość? 

Technologia wirtualnej rzeczywistości zapewnia nam wygenerowanie trójwymiarowego, całkowicie odmiennego od dobrze nam znanego z rzeczywistości obrazu, który jest w pełni wygenerowany przez komputer lub inne urządzenie tego typu. Wirtualna rzeczywistość w zależności od specyfiki może przedstawiać nam nowe środowisko, krajobraz, przedmioty, zdarzenia i obiekty, które nie są prawdziwe, a jedynie fikcyjne zaprojektowane przez osoby odpowiedzialne za stworzenie danego świata. Do wejścia w świat wirtualnej rzeczywistości potrzebujemy specjalnych gogli, które wyposażone w odpowiednie akceleratory zapewnia nam niesamowite doznania przebywania w innej przestrzeni. 

Warto przeczytać!  Media społecznościowe jako narzędzie do budowania marki osobistej

Jak wybrać idealne gogle VR? 

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele ofert gogli VR. Jak wybrać te, które będą dla nas najlepsze? Przede wszystkim wysoka rozdzielczość. Najlepsze gogle, zasilane dodatkowo sprzętem wyposażonym w mocną kartę graficzną mogą przedstawiać nam obraz w 4K, jednak jest to spory koszt. Dlatego też coraz warto po prostu postawić na urządzenie znanej marki, która w dużej mierze gwarantuje nam optymalny odbiór obrazu podczas zabawy. Kolejna kwestia to liczba czujników zapewniających pozytywne wrażenia z gry. Obecnie coraz więcej urządzeń jest samowystarczalnych – gogle samodzielnie posiadają wszystkie niezbędne podzespoły zapewniające dobrą zabawę. Wciąż jednak możemy spotkać się z urządzeniami, które na etapie konfiguracji wymagają rozstawienia dodatkowych, zewnętrznych czujników zapewniających jeszcze lepsze doznania z gry. Z jednej strony jest to dość nieporęczne rozwiązanie, z drugiej jednak jakość obrazu i wrażenia są naprawdę piorunujące. Pamiętajmy o tym, że obecnie coraz więcej gogli VR jest dedykowanych konkretnemu urządzeniu. Przykładem może być popularna konsola PlayStation 4, która wzbogaciła swoją ofertę o dodatkowy sprzęt – gogle VR. Dokupienie tego urządzenia zapewnia nam pełną kompatybilność z konsolą i stały napływ gier, które są przeznaczone właśnie do zabawy z goglami. Z drugiej jednak strony nie mamy praktycznie żadnego wpływu na to, jakie gogle wybierzemy -na rynku dostępny jest tylko jeden rodzaj o relatywnie przeciętnych osiągach technicznych.

Warto przeczytać!  Nanotechnologia w medycynie: małe rozwiązania, wielkie możliwości

Zastosowanie gogli VR

Gogle VR kojarzą nam się przede wszystkim z rozrywką. Nic w tym dziwnego. To właśnie propagowanie nowego wymiaru zabawy sprawiło, że coraz więcej klientów wyposaża się w gogle w celu doświadczenia jeszcze lepszej i bardziej realistycznej rozgrywki. Jednak wirtualna rzeczywistość to technologia, która w równym stopniu przydaje się także w medycynie, w całej branży szkoleniowej i oświatowej, a także podczas kursów prowadzenia maszyn i samochodów. 

ŁNA