Od tego jak urządzimy przedpokój, zależy pierwsze wrażenie, jakie odniosą osoby odwiedzające nas. Jest to wystarczający powód do tego, by zadbać o jego aranżację w sposób przemyślany. Drugim równie ważnym czynnikiem jest wykorzystanie jego przestrzeni w sposób jak najbardziej funkcjonalny dla nas samych, co przełoży się na jakość życia. O ile duży przedpokój zaaranżować stosunkowo łatwo, z małym, lub wąskim może być trochę problemów. Jak sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy.
Od czego zacząć urządzanie przedpokoju?
Zanim kupimy jakiekolwiek meble, trzeba zastanowić się, czego tak naprawdę w przedpokoju potrzebujemy. Absolutne minimum to wieszak na ubrania, szafka na buty i lustro. Jeśli jednak powierzchnia na to pozwoli, warto postawić w nim pojemną szafę, najlepiej pod sam sufit na ubrania wierzchnie domowników. Najwyższe partie szafy będą doskonałym miejscem na przechowywanie rzeczy, które przydają się od czasu do czasu, np. walizek. Niezależnie od tego, dobrze jest mieć także wieszak dla gości, z którego także będą mogli korzystać domownicy w sytuacji, gdy kurtka, czy płaszcz przemokną i nie można ich od razu schować do szafy. Aby nie stwarzać przykrego wrażenia bałaganu, dobrze jest kupić szafkę na buty, w której będzie się przechowywać obuwie całej rodziny. Ważnym elementem jest lustro, dzięki któremu przed samym wyjściem będzie można ocenić swój wygląd. Przydatne mogą okazać się takie elementy wyposażenia jak szafeczka na klucze, czy półka na nakrycia głowy, a także wydzielone miejsce na parasol. Optymalnym rozwiązaniem będzie umieszczenie w przedpokoju siedziska, które ułatwi zakładanie butów. Czasem można kupić szafkę na buty z siedziskiem, co pozwala na oszczędność miejsca. Jak już ocenimy, co z tych rzeczy z naszym przedpokoju się zmieści, trzeba zastanowić się nad kolorystyką, stylem mebli i oświetleniem.
Jakie rozwiązania w przedpokoju sprawdzą się najlepiej?
Urządzając mały przedpokój, warto zdecydować się na jasne kolory, które optycznie powiększą i rozjaśnią wnętrze. Elementem powiększającym przestrzeń może być także duże lustro. Jeśli przedpokój jest wąski, warto je zawiesić na dłuższej ścianie. Dodatkowym elementem rozświetlającym natomiast może być umieszczenie bezpośrednio nad lustrem kinkietu, którego światło odbijając się w tafli lustra, stworzy wrażenie drugiego źródła światła. Wybierając farbę do przedpokoju, najlepiej postawić na odporną na ścieranie. Podobne kryteria warto zastosować przy wyborze podłogi. Dobrym pomysłem są płytki, które łatwo utrzymać w czystości. Jasna zabudowa przedpokoju sprawi, że wyda się on przestronniejszy. Jeśli kształt przedpokoju jest nietypowy, są w nim jakieś wnęki, warto zdecydować się na meble na zamówienie, które w pełni wykorzystają jego potencjał. Na małej przestrzeni najlepiej będą wyglądały meble proste i bez zbędnych ozdób.
Przedpokój to ważna przestrzeń w domu, która podnosi funkcjonalność mieszkania, dając niejednokrotnie sporo miejsca do przechowywania. Z drugiej strony to nasza wizytówka, która urządzona ze smakiem, zrobi dobre wrażenie na gościach już w progu mieszkania. Warto więc poświęcić temu pomieszczeniu trochę więcej uwagi.
KOS