Jakie informacje i wskazówki pomogą Ci w szukaniu mieszkania na wynajem?

mieszkanie na wynajem
Kluczową kwestią jest to, czy chcemy mieszkać samemu w kawalerce lub wynajmować tylko pokój ze wspólną łazienką i kuchnią i dzielić naszą przestrzeń z innymi osobami | fot.: stock.adobe.com

Studenci często przed rozpoczęciem studiów muszą wybrać dla siebie mieszkanie do wynajęcia. Muszą zdecydować, w jaki mieszkaniu chcą mieszkać. Muszą zdecydować, czy wynajmują kawalerkę lub pojedynczy pokój ze wspólną kuchnią i łazienką. Zazwyczaj mają oni ograniczony budżet na wynajem swojego lokum. Zwracają oni oczywiście uwagę na lokalizacje oraz bliskość ważnych punktów usługowych. Kluczowa jest też odległość do uczelni, aby nie tracić czasu na dojazdy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania na wynajem?

Dla wielu osób najważniejszym czynnikiem będzie cena, ponieważ chcą oni płacić mało za mieszkanie. Jednak bardzo ważna jest też dla nich odległość na przykład do uczelni. W przeciwnym razie będzie trzeba dużo więcej czasu spędzić na dojazdach. Większość studentów wolałaby mieszkać bliżej centrum, aby mieć łatwiejszy dostęp do różnych rozrywek w nocy, jak i dzień. Trzeba zwrócić też uwagę na bliskość sklepów spożywczych i innych rodzajów sklepów. Nie raz potrzebujemy wyskoczyć na chwilę po jeden produkt i wolimy mieć sklep pod ręką. Dla osób, które lubią biegać bardzo ważna może być obecność parku blisko domu, aby móc rano pobiegać w otoczeniu pięknej przyrody. Ważną kwestią przy wyborze lokalizacji mieszkania pod wynajem jest dobrze rozwinięta komunikacja miejska, która pozwoli nam się szybko przemieścić do dowolnego innego miejsca.

Warto przeczytać!  Eklektyzm w wystroju wnętrz, czyli jak zestawić ze smakiem stare z nowym?

Kluczową kwestią jest to, czy chcemy mieszkać samemu w kawalerce lub wynajmować tylko pokój ze wspólną łazienką i kuchnią i dzielić naszą przestrzeń z innymi osobami. Dla osób, które lubią spędzać czas samemu lepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie w kawalerce. Jeżeli komuś nie przeszkadza mieszkanie z większą ilością osób i wynikające z tego problemy to można zdecydować się na tę drugą opcję. W kawalerce będziemy bardziej niezależni, ale koszty wynajęcia są droższe i to powoduje, że musimy zwiększyć budżet na wynajęcie mieszkania. Podobnie trzeba się zastanowić, czy chcemy mieszkać w kamienicy, domu jednorodzinnym lub nowocześniejszych blokach. Przy zamieszkaniu w kamienicy trzeba pamiętać, że ma ona swoje uroki, lecz częściej mogą w takim mieszkaniu występować awarie.

Warto przeczytać!  Telewizory OLED i QLED – co oferują, czym się różnią i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Zwrócić trzeba uwagę też, czy mieszkanie jest umeblowane, ponieważ te bez mebli będzie tańsze, ale we własnym zakresie będziemy musieli załatwić sobie meble. Trzeba pomyśleć ile potrzebujemy szaf oraz komód, aby pomieścić wszystkie nasze rzeczy.

Czy warto zatrudniać agenta nieruchomości do wynajmu mieszkania?

Jeżeli zależy nam na czasie to warto pomyśleć o wynajmie pośrednika nieruchomość. Dana agencja nieruchomości posiada swoją bazę mieszkań do wynajęcia i często ma mieszkania niedostępne dla wszystkich, lecz tylko dla swoich klientów. Agent nieruchomości pomoże nam w poprawnym dopięciu szczegółów wynajęcia mieszkania i sprawdzi stan prawny nieruchomości. Musimy pamiętać, że przeznaczymy większą ilość pieniędzy na wynajęcie, ponieważ trzeba opłacić prowizję pośrednika nieruchomości. Dobry pośrednik nieruchomości może wynegocjować lepszą cenę za wynajem z właścicielem mieszkania.

Warto przeczytać!  Jak sprytnie umeblować małą sypialnię?

KKI