Śluby humanistyczne coraz popularniejsze. Czym się charakteryzują?

ślub humanistyczny
Ślub humanistyczny jak sama nazwa wskazuje skupia się nie na tradycji czy religii, lecz na parze młodej i to właśnie od nowożeńców i ich preferencji zależy przebieg całej uroczystości | fot.: stock.adobe.com

Śluby humanistyczne z roku na rok zyskują coraz większą popularność wśród młodych osób. Jest to spowodowane przede wszystkim możliwością swobodnego dostosowania każdego elementu ceremonii – od charakteru ślubu, przez muzykę i dekorację aż do samej treści przysięgi. To właśnie wokół pary młodej skupia się cała ceremonia i od niej zależy jaki będzie jej dokładny przebieg. Fakt ten sprawia, że takie ceremonie zaczynają stopniowo wypierać śluby kościelne i cywilne, które dość często narzucają nowożeńcom pewien schemat całego wydarzenia. Jak jednak dokładnie wygląda taki obrzęd zaślubin?

Ślub humanistyczny – ceremonia dla pary, nie tradycji

Ślub humanistyczny jak sama nazwa wskazuje skupia się nie na tradycji czy religii, lecz na parze młodej i to właśnie od nowożeńców i ich preferencji zależy przebieg całej uroczystości. Zatem ślub humanistyczny nie ma określonego z góry planu czy też reguł, których para młoda musi przestrzegać, jak to bywa w przypadku ślubu kościelnego – nawet sam tekst przysięgi może być dostosowany do wizji i charakteru całej ceremonii. I tak zgodnie z tą zasadą celebrant podczas zaślubin może zamiast tradycyjnej przysięgi przeczytać fragment ulubionej książki, wiersza czy nawet opowieści młodej pary. Taka uroczystość może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które lubią wyróżniać się z tłumu i w tym niezwykłym dniu pragną w pozytywny sposób zaskoczyć swoich gości.

Warto przeczytać!  W jaki sposób uprawiać seks na odległość dzięki gadżetom sterowanym aplikacją?

Uroczystość humanistyczna a polskie prawo

W przeciwieństwie do krajów takich jak Stany Zjednoczone, Norwegia czy Szkocji ślub humanistyczny w Polsce nie ma skutków prawnych, a sama uroczystość ma wyłącznie charakter symboliczny. Aby taki ślub spersonalizowany miał moc prawną niezbędne jest również zawarcie ślubu cywilnego. Mimo tego coraz więcej par w Polsce decyduje się na tego rodzaju uroczystość, nie tylko ze względu na możliwość organizacji swoich wymarzonych zaślubin, bez odgórnie narzuconych zasad, ale również przez możliwość zawarcia ślubu z osobą tej samej płci. Śluby humanistyczne cieszą się ogromną popularnością również wśród par międzynarodowych, mieszkających zarówno w Polsce, jak i za jej granicami. Organizacja takiej uroczystości nie wymaga także dużej sumy pieniędzy, ani wielomiesięcznych przygotowań i uczenia się na pamięć skomplikowanych reguł, aby móc w niezwykły sposób połączyć dwojga kochających się ludzi.

Warto przeczytać!  Na czym polega dopełnienie formalności spadkowych?

Podsumowanie

Śluby humanistyczne, choć w Polsce nie mają mocy prawnej, z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Uroczystość humanistyczna umożliwia przede wszystkim stworzenie w 100% spersonalizowanej ceremonii, zarówno w charakterze formalnym i uroczystym, jak i bardziej humorystycznym. Nawet słowa przysięgi małżeńskiej mogą zostać dostosowane do indywidualnych upodobań pary młodej, a fragmenty ulubionych powieści czy wierszy recytowane podczas zaślubin nie stanowią już żadnego problemu. Takiego rodzaju uroczystość może być zorganizowana w praktycznie każdym miejscu wskazanym przez nowożeńców – na plaży, łące, w parku czy nawet przydomowym ogródku.

ZKO