Serial “Król” – czy zakróluje w sercach widzów ?

gangster w starym stylu
Twórczość Twardocha jest określana mianem " męskiej" ze względu na rzeczywistość, w której osadzeni są bohaterowie, a którą Twardoch oddaje w sposób bardzo namacalny i sugestywny | fot.: stock.adobe.com

Za nami już pierwszy z ośmioodcinkowego serialu będącego ekranizacją głośnej powieści Szczepana Twardocha ” Król” . Produkcja Canal + jeszcze przed wyemitowaniem samego zwiastuna serialu budziła wielkie zainteresowanie, krytycy, recenzenci ale też na pewno widzowie zastanawiają się czy twórcy udźwigną temat i czy oddadzą ducha książki. O ile ostatecznie na te pytania będzie można odpowiedzieć po całościowej emisji serialu już dzisiaj można spróbować ocenić jego potencjał bazując na tym co zobaczyliśmy 6 listopada.

Król Twardoch 

dark silhouette of a man in a hat in the rain on a night street in a city in the style of Noir

Serial niewątpliwie jest wyzwaniem dla jego autorów, gdyż sama proza Twardocha również jest wyzwaniem dla czytelników. Pisarz od urodzenia związanym ze Śląskiem porusza w swoich powieściach, opowiadaniach egzystencjalne niekiedy filozoficzne tematy takie jak tożsamość, przywiązanie do regionu, pochodzenia oraz tego jak to pochodzenie wpływa na nasze dalsze losy. U Twardocha bowiem to nie konstrukcja postaci wpływa na jej losy, ale przede wszystkim kontekst czasów, w którym bohater jest obsadzony. Nie jest to literatura lekka i przyjemna, często o skomplikowanej konstrukcji i formie, przeskokami w chronologii wydarzeń, realizmem często mieszającym się z filozoficznymi przemyśleniami autora. Twórczość Twardocha jest określana mianem ” męskiej” ze względu na rzeczywistość, w której osadzeni są bohaterowie, a którą Twardoch oddaje w sposób bardzo namacalny i sugestywny.

Warto przeczytać!  Sandman od Netflixa - czy ekranizacja się powiodła?

Król Warszawy 

Nie inaczej jest w Królu, głównym bohaterem powieści z 2016 roku jak i serialu Cannal + jest Jakub Szapiro, odnoszący sukcesy bokser żydowskiego pochodzenia, który poza sportem para się byciem gangsterem w mafii pod dowództwem Kuma Kaplicy. Akcja Króla rozgrywa się w dwudziestoleciu międzywojennym w Warszawie , dwa lata przed wybuchem II wojny światowej kiedy nad Polską krąży już widmo totalitaryzmu. Jakub Szapiro to postać bardzo mocno zarysowana, bohater pełen testosteronu, nieco arogancki, budzący postrach wśród mężczyzn a uwielbianie wśród kobiet, którego głównym celem jest przejęcie schedy w mafii jako prawej ręki Kuma po jego śmierci i zostanie królem stolicy. Perturbacje i spisek na szczeblu władzy w ówczesnej II Rzeczpospolitej sprawiają, że pozycja Kuma w mieście staje się mocno zagrożona tym samym Jakub będzie musiał stawić czoła przeciwnościom losu w walce o władzę w mieście. Na “pierwszy rzut odcinka” niewątpliwie atutami serialu na pewno będą zdjęcia, dźwięk, charakteryzacja, praca kamery oraz dbałość o szczegóły jeżeli chodzi o scenografię, w książce bowiem mamy pełną panoramę przedwojennej Warszawy : wyrafinowane wnętrza willowe, żydowskie getto, uliczne stragany, domy publiczne, etniczno-kulturalny tygiel miasta. Na pochwałę zasługuje również obsada serialu, wszyscy aktorzy w swoich rolach spisują się bardzo dobrze a niespodzianką jest obsadzenie autora książki w jednej z ról. 

Warto przeczytać!  Najciekawsze premiery filmowe na Netflixie. Sprawdź co warto obejrzeć w grudniu

Czy serial spełni oczekiwania widzów i zachwyci ich tak, jak powieść Szczepana Twardocha, jest zdecydowanie za wcześnie aby odpowiedzieć na to pytanie, na pewno jednak warto dać szansę tej telewizyjnej produkcji zwłaszcza, że sam autor brał udział w pracy nad scenariuszem co samo w sobie jest gwarancją jakości. Polskim produkcjom serialowym daleko jeszcze do tych zachodnich, gdzie budżet i rozmach są nieporównywalne, aczkolwiek jesteśmy na bardzo dobrej drodze czego Król na pewno jest, będzie najlepszym dowodem. 

PKU