Rock and Roll Hall of Fame — raj dla fanów muzyki rockowej

Muzeum Rock and Rolla na tle zachodzącego słońca
Rock and Roll Hall of Fame już na stałe wpisało się w historię muzyki rockowej | fot.: Derek Jensen (Tysto), Public domain, via Wikimedia Commons

Piosenki w stylu rock and rolla po raz pierwszy rozbrzmiały w latach 50 XX wieku. Od tamtej pory cieszą się dużą popularnością, a artyści ciągle poszerzają ten gatunek muzyczny o nowe odmiany. Uhonorowaniem i celebracją rockowych muzyków i brzmień jest Rock and Roll Hall of Fame. Co to takiego? Już wyjaśniamy.

Rockowa instytucja z misją 

Historia Rock and Roll Hall of Fame miała swój początek w 1983 roku. To właśnie wtedy powstała fundacja pod taką nazwą, której pomysłodawcami i założycielami byli członkowie wytwórni Atlantic Records. Ich misją było stworzenie pewnego rodzaju świątyni rocka, która będzie upamiętniała wszystkie najważniejsze wydarzenia i artystów związanych z szeroko pojętym rock and rollem. Stąd też wziął się pomysł na coroczną ceremonię, podczas której nagradzani są najwybitniejsi przedstawiciele tego gatunku muzycznego.

Przełomowym wydarzeniem dla istnienia Rock and Roll Hall of Fame było otwarcie muzeum w 1995 roku. Mieści się ono w Cleveland w stanie Ohio w USA. Miejsce to nie jest przypadkowe, ponieważ statystyki wskazują, że to właśnie z tego regionu pochodzi największa liczba artystów rockowych. Samo Cleveland określane jest jako „dom rock and rolla”, bo w 1951 roku w jednej z tutejszych stacji radiowych powstała nazwa „rock and roll”. 

Warto przeczytać!  Karty dźwiękowe, DAC-i, programy – co zrobić, aby uzyskać najlepszą jakość dźwięku na naszym komputerze?

Twórcy muzeum, nie mogli więc znaleźć lepszego miejsca, na postawienie swojej świątyni. A robi ona wrażenie, ponieważ została zaprojektowana tak, by przypominać odtwarzacz do muzyki. Wizję właścicieli Rock and Roll Hall of Fame zrealizował amerykański architekt modernistyczny i postmodernistyczny leoh Ming Pei. A co znajdziemy w środku tego wyjątkowego muzeum? Fani rocka mogą tutaj podziwiać liczne wystawy i eksponaty, które dotyczą ciekawej historii rock and rolla. Jednak na przeszłości zwiedzanie się nie kończy, bo muzeum idzie z duchem czasu i cały czas uaktualnia swoje zbiory o dzisiejszych twórców i wydarzenia w świecie rocka.

Wydarzenia w ramach Rock and Roll Hall of Fame

Zarówno fundacja jak i muzeum były miejscami wielu wyjątkowych, dziś już kultowych wydarzeń. Jednym z nich był ogromny koncert, który został zorganizowany z okazji otwarcia rockowej świątyni w Cleveland. Przy rockandrollowych brzmieniach bawiło się wtedy aż 60 tysięcy osób! Na scenie wystąpiły takie sławy jak np. Johnny Cash, Iggy Pop, Bruce Springsteen, James Brown, Bob Dylan, Lou Reed, Sheryl Crow czy Aretha Franklin.

Warto przeczytać!  Kultura nie zapada w zimowy sen!

Ważnym wydarzeniem na mapie rockowych eventów jest również wspomniana wcześniej ceremonia, podczas której honorowani są wybrani artyści. Każdy muzyk, który zostaje wyróżniony, na stałe zapisuje swoje nazwisko w Hall of Fame. Gwiazdy mogą zdobyć nominację w czterech kategoriach. Pierwsza z nich to Wykonawcy, czyli wyróżnienie dla solistów bądź całych zespołów. Następnie Pionierzy, czyli uhonorowanie dla muzyków, którzy przyczynili się do rozwoju gatunku. 

Kolejna kategoria to Muzycy Studyjni, czyli osoby, które współtworzą wielkie przeboje na etapie nagrywania i bez ich udziału nie wniosłyby one tyle do rockowej historii. Ostatnie wyróżnienie mogą zdobyć tzw. Inne osoby, czyli po prostu wszyscy ci, którzy przyczyniają się do popularyzacji rock and rolla. Są to np. producenci, dziennikarze muzyczni czy kompozytorzy.

Warto przeczytać!  Historia opery i jej wpływ na współczesną kulturę muzyczną

Rock and Roll Hall of Fame już na stałe wpisało się w historię muzyki rockowej. Dzięki fundacji i muzeum, fani tego rodzaju muzyki mogą bliżej poznać artystów oraz najważniejsze wydarzenia z dziejów rock and rolla. I przede wszystkim poczuć się częścią wielkiej, rockowej społeczności. 

KST