Depeche Mode w Polsce

depeche mode koncert w polsce
Depeche Mode to zespół znany głównie z lat 80., kiedy byli jednymi z prekursorów elektronicznej muzyki alternatywnej | fot.: stock.adobe.com

Depeche Mode to zespół znany głównie z lat 80., kiedy byli jednymi z prekursorów elektronicznej muzyki alternatywnej. Muzycy nie zwalniają jednak tempa i w 2023 ruszają w trasę koncertową, promującą nowy album “Memento Mori”. Zespół planuje także zagrać 2 koncerty w Polsce. 

Historia grupy

Zespół powstał w 1980 roku w Wielkiej Brytanii i składał się z członków powstałych wcześniej formacji No Romance in China oraz Composition of Sound. Dwóch z nich – Dave Gahan i Martin Gore – wchodzą w skład grupy od samego początku ich działalności. Debiutancki album “Speak and Spell” został wydany w 1981 roku i bardzo szybko przykuł uwagę mediów. Czwarty album, “Some great reward” z 1984 roku przyniósł grupie międzynarodową sławę i wysokie pozycje na listach przebojów. Elektroniczne utwory stały się hitami dyskotek w latach 80. i do tej pory są ich istotną częścią. Stało się tak mimo wielu nietypowych sytuacji związanych z tematyką piosenek – utwór “People are people” był kojarzony ze środowiskiem LGBT, a “Blasphemous rumours” czy “Personal Jesus” spotkały się z dezaprobatą ze strony środowisk katolickich. Do tej pory zespół wydał 14 albumów studyjnych, a aż cztery z nich mają status platynowych płyt. 

Warto przeczytać!  Interesujące podcasty o popkulturze

Styl muzyczny Depeche Mode

Nazwa Depeche Mode wywodzi się z francuskich magazynów modowych i oznacza szybko zmieniającą się modę. W pewien sposób znajduje to odwzorowanie w muzycznym stylu zespołu, który ciężko przyporządkować do określonego gatunku muzyki. W utworach można odnaleźć elementy muzyki elektronicznej, rocka alternatywnego, synth pop czy new romantic. Z biegiem czasu muzycy zaczęli eksperymentować z wykorzystaniem syntezatorów czy gry na dudach, a nawet elementami gospelu. Na tle innych zespołów Depeche Mode wyróżnia się industrialnym stylem połączonym z nieszablonowymi źródłami dźwięków, przy okazji podnosząc w słowach utworów ważne tematy społeczne. Do każdego albumu muzycy podchodzili w inny sposób, dzięki czemu są bardzo zróżnicowane. 

Trasa koncertowa “Memento Mori 2023”

Na początku października Depeche Mode ogłosiło, że wyrusza w trasę koncertową promującą nowy album, zatytułowany “Memento Mori“. Tournée rozpocznie się w Stanach Zjednoczonych w marcu, a do Europy muzycy zawitają w maju.

Warto przeczytać!  Karty dźwiękowe, DAC-i, programy – co zrobić, aby uzyskać najlepszą jakość dźwięku na naszym komputerze?

Depeche Mode w Warszawie, Depeche Mode w Krakowie

W Polsce ogłoszono dwa koncerty – 2 sierpnia w Warszawie i 4 sierpnia w Krakowie. Po raz pierwszy koncert Depeche Mode miał tu miejsce w 1985 roku. Od tego czasu pojawili się w Polsce już wielokrotnie. Niemniej z powodu pandemii oraz niedawnej śmierci Andy’ego Fletchera – współzałożyciela grupy – DM nie grali w Polsce przez 5 lat.

Podsumowanie

Muzyka Depeche Mode znalazła w Polsce zaskakująco dużo fanów, którzy tworzą swego rodzaju subkulturę. W wielu polskich miastach odbywają się nawet imprezy tematyczne i zloty fanów. Zainteresowanie nadchodzącym warszawskim koncertem okazało się tak duże, że podjęto decyzję o dodaniu jeszcze jednego wydarzenia w Krakowie. Jest to świetna okazja, by zobaczyć jeden z kultowych rockowych zespołów i usłyszeć zarówno znane i lubiane od dziesięcioleci hity, jak i najnowsze utwory zainspirowane współczesną sytuacją. W połączeniu z zaangażowanymi fanami zespołu jest to recepta na niezapomniane muzyczne wydarzenie. 

Warto przeczytać!  Przegląd największych festiwali muzycznych w Polsce w 2020 roku

ATR