Przetworzona żywność – których produktów najlepiej unikać?

napoje gazowane
Przetworzona żywność jest jedną z najmniej zdrowych form pożywienia | fot.: stock.adobe.com

Przetworzona żywność jest jedną z najmniej zdrowych form pożywienia. Niestety również jedną z najpopularniejszych. Ludzie bardzo chętnie sięgają po wysokoprzetworzone produkty, ponieważ są one smaczne i szybkie w przygotowaniu. Niestety są pozbawione witamin, minerałów oraz wartościowych związków. Dodatkowo często mają działanie rakotwórcze. Oto lista produktów, których lepiej unikać.

Przetworzona żywność jest jedną z najmniej zdrowych form pożywienia. Niestety również jedną z najpopularniejszych. Ludzie bardzo chętnie sięgają po wysokoprzetworzone produkty, ponieważ są one smaczne i szybkie w przygotowaniu. Niestety są pozbawione witamin, minerałów oraz wartościowych związków. Dodatkowo często mają działanie rakotwórcze. Oto lista produktów, których lepiej unikać.

Napoje gazowane

Napoje gazowane to jeden z najbardziej szkodliwych produktów spożywczych. Są źródłem dużych ilości cukrów prostych, a przez to zawierają puste kalorie. Nie mają praktycznie żadnych właściwości odżywczych ani witamin, dlatego lepiej ich unikać. Dużo mówi się o działaniu rakotwórczym napojów gazowanych. Niestety osoby, które je piją, bardzo często zapadają na raka trzustki. Dodatkowo cierpią na wiele chorób takich jak nadciśnienie, otyłość czy miażdżyca.

Warto przeczytać!  Badanie jakości snu – gdzie i jak przeprowadzić?

Hot dog

Prawda jest taka, że hot dogi znajdziemy i lepszej i gorszej jakości. Jednak te na sklepowych półkach z pewnością nie mają najlepszego składu. Mięso wykorzystywane do produkcji parówek najczęściej jest oddzielane mechanicznie, a co za tym idzie jego jakość jest bardzo zła i pozbawiona cennych wartości odżywczych. Bułki wykorzystywane do hot dogów to najczęściej sztuczne pieczywo pełne wypełniaczy i konserwantów. Nie jest to ani wartościowa, ani zdrowa kompozycja.

Ciastka o skomplikowanym składzie

Jeśli mowa o wypiekach domowych – nie mają one najgorszego skladu, a często nawet są zdrowe. Gorzej z ciastkami sklepowymi. Oczywiście ciastka z prostym składem są dobrą przekąską (od czasu do czasu). Warto jednak czytać ich skłąd, bo wśród sklepowych ciastek znajdziemy i takie, które w składzie zawierają tony cukru! Mogą zawierać wiele tłuszczy trans, które powodują wiele chorób takich jak miażdżyca czy niewydolność narządów. Dodatkowo składniki wykorzystywane do produkcji ciastek nie mają zbyt wielu wartości odżywczych ani błonnika. Niezdrowy cukier zawarty w tych przysmakach powoduje wyrzuty insuliny w organizmie, co bardzo źle wpływa na gospodarkę hormonalną. Najzdrowiej jest z nich zrezygnować. 

Warto przeczytać!  Jak zachować zdrowe nawyki żywieniowe podczas podróży

Batony zbożowe 

Niektóre batony zbożowe to idealny chwyt marketingowy. Wiele osób nie czyta składu produktów, a zamiast tego sugeruje się reklamą lub zachęcającymi etykietami. Niestety, niektóre z nich mają bardzo niekorzystny skład. Warto czytać etykietę, bo znaleźć w nich można duże ilości cukru i zamiast dietetyczną przekąska, stają się niezdrowym tuczącym przysmakiem. Często słodziwem stosowanym do produkcji batonów jest syrop glukozowo-fruktozowy. To nienajlepszy zamiennik cukru.

Zupki chińskie 

Chyba nie trzeba wspominać, że zupki chińskie to bardzo niezdrowy produkt. Zawierają duże ilości soli, które zatrzymują wodę w organizmie. Jedna zupka zawiera większą ilość sodu, niż powinno się spożywać w ciągu dnia. Warto wspomnieć, że praktycznie cały skład zupki chińskiej to węglowodany proste, które nie są wcale pożyteczne dla organizmu. Lepiej unikać takich produktów, które są pozbawione wartości odżywczych.

Warto przeczytać!  Różne rodzaje kapusty – nie tylko dla smaku. Jakie mają właściwości? Jak ich używać?

Żywność wysokoprzetworzona nie powinna być podstawą odżywiania, ponieważ może się okazać niezdrowa dla organizmu oraz powodować wiele chorób, a dodatkowo nie dostarcza żadnych cennych wartości odżywczych. Lepiej postawić na owoce i warzywa a unikać niezdrowych przekąsek. 

BSZ