Czym jest Webflow. Jak założyć konto i stworzyć pierwszą stronę internetową?

tworzenie stron internetowych
Założenie konta na Webflow jest bezpłatne, podobnie jak użytkowanie programu | fot.: stock.adobe.com

Webflow to jeden z najpopularniejszych kreatorów stron internetowych dostępnych bezpłatnie w sieci. Ponieważ proces zakładania własnej witryny może wydawać się skomplikowany i czasochłonny, specjaliści opracowali program zajmujący się hostingiem, systemem zarządzania treścią oraz wizualnym projektowaniem stron w Internecie. Jak skorzystać z takiego udogodnienia?

Czym jest Webflow?

Webflow jest aplikacją internetową zaliczaną do Web App – oznacza to, że program kreujący strony w Internecie nie wymaga pobrania na własny dysk, żeby z niego skorzystać. Wynika to z faktu, że kreator pracuje na serwerze producenta. Z racji braku obowiązku kodowania treści w programie Webflow umożliwia stosunkowo łatwe stworzenie spersonalizowanej witryny internetowej. Głównym założeniem twórców programu było takie skonstruowanie aplikacji, aby każdy – nawet niedoświadczony w kodowaniu – użytkownik mógł w prosty sposób założyć własny interes. Stąd też uważnie zaprojektowano wygląd witryny – przypomina ona bowiem aplikacje do edycji zdjęć, np. Photoshop, nie zaś skomplikowane programy przeznaczone do kodowania i tworzenia designu stron internetowych. Dzięki wprowadzeniu gotowych narzędzi, a tym samym ułatwieniu rozróżniania poszczególnych funkcji edycji witryn www, można stworzyć stronę dopasowaną do indywidualnych preferencji wizualnych. Te możliwości Webflow spowodowały, że aplikacja ta jest często wykorzystywana do kreacji blogów, własnego biznesu w Internecie czy platform e-commerce.  Do pozostałych ofert platformy należą także: dostęp do gotowych szablonów witryn internetowych (z opcją ich personalizacji), możliwość implementowania skomplikowanych animacji na stronę, optymalizacja elementów witryny pod SEO, alternatywne opisy grafik oraz automatyczne uporządkowanie danych (ułatwiające pozycjonowanie linku do strony internetowej). Dla łatwiejszego wyszukiwania na blogach czy stronach tematycznych można skorzystać z systemu CMS wzbogaconego w edytory treści – osoby odwiedzające witrynę będą mogły wyszukać szukanej frazy w wyszukiwarce wewnętrznej oraz wstawić własne komentarze (po zatwierdzeniu twórcy).

Warto przeczytać!  Jakie warunki powinna spełniać osoba pracująca jako psychoterapeuta?

Jak założyć konto na Webflow?

Założenie konta na Webflow jest bezpłatne, podobnie jak użytkowanie programu. Darmowa opcja ogranicza się jednak do stworzenia tylko dwóch stron internetowych, przy czym zostaną one udostępnione w hostingu Webflow – oznacza to, że link będzie kończył się .webflow.io. zamiast standardowym .com/.pl. Zmiana zapisu linkowania jest płatna i wymaga wykupienia przynajmniej jednego z planów – najtańszy wynosi 12 dolarów na miesiąc. Sam proces założenia konta nie jest skomplikowany i składa się z następujących kroków. Najpierw należy zarejestrować się na stronie internetowej www.webflow.com i podać podstawowe dane oraz określić licencję konta (darmowa czy płatna). Następnie otrzymuje się ankietę, którą trzeba wypełnić. Zawarte w niej pytania dotyczą doświadczenia w kodowaniu oraz tworzeniu witryn w Internecie, a także branży aktualnie wykonywanej pracy. Kolejne zapytania są związane z formą planowanej strony internetowej oraz zamysłem na jej design.

Warto przeczytać!  Na co zwrócić uwagę przy wyborze mikrofonu do nagrywania treści audio i wideo?

Jak stworzyć pierwszą stronę internetową z Webflow?

Po założeniu konta i przeprowadzeniu użytkownika przez tryb samouczka program przedstawi cztery warianty do stworzenia strony internetowej. Portfolio Starter, najlepsza opcja dla początkujących, oferuje możliwość zbudowania swojego portfolio i wykorzystania gotowych szablonów. Wariant Projektant jest bardziej skomplikowany, ponieważ wymaga użycia kanwy oraz front-endu do stworzenia strony z pustego szablonu. Użytkownik sam tworzy kod (z pomocą projektanta wizualnego), a Webflow tłumaczy go na zapis semantyczny. Dla firm polecany jest Business Starter, podobny do Portfolio Starter, który ma jednak więcej możliwości, np. dodania więcej podstron czy wpisu na bloga. Ostatnia opcja, czyli Store Starter, pozwala na stworzenie sklepu w Internecie z wykorzystaniem gotowych szablonów, stron produktów oraz poszczególnych kategorii towarów. Należy wybrać odpowiedni dla siebie program i postępować zgodnie ze wskazówkami aplikacji.

Warto przeczytać!  Technologiczne nowinki: co warto wiedzieć o dzisiejszych zestawach do rzeczywistości wirtualnej?

Webflow to aplikacja dostępna dla każdego użytkownika, który zamierza skonstruować stronę internetową. Dzięki możliwości projektowania i zarządzania stworzoną witryną, aplikacja w łatwy sposób daje szansę na sukces internetowego biznesu. Na początku warto wybrać program Portfolio Starter i z każdym projektem poznawać coraz więcej opcji gwarantowanych przez Webflow.

NDO