Podcasty o tematyce kryminalnej cieszą się coraz większym zainteresowaniem i to zarówno wśród przedstawicielek płci pięknej, jak i wśród panów. Mogą urozmaicić mam czas w trakcie długiej podróży, jak również podczas porządków domowych, ćwiczeń na siłowni. Jeśli do tej pory nie słuchaliśmy żadnych podcastów kryminalnych, warto poznać te uznawane za jedne z najbardziej intrygujących.
Piąte nie zabijaj
Piąte nie zabijaj to jeden z najpopularniejszych podcastów kryminalnych w Polsce. Prowadzi go Justyna Mazur, pasjonatka tematyki true crime. Co ciekawe, ten wyjątkowy podcast skupia się wokół tematyki spraw kryminalnych, które wydarzyły się w Polsce. Możemy zatem liczyć na sporą dawkę merytorycznej wiedzy. Każdy odcinek powstaje w oparciu o wiarygodne oraz możliwe do sprawdzenia źródła. Zazwyczaj linki do nich podane są przez autorkę podcastu w opisie każdego odcinka. Justyna Mazur ze szczerym zaangażowaniem przedstawia nam historie znanych i mniej znanych morderstw, niewyjaśnionych zaginięć czy gwałtów. Podcastu Piąte nie zabijaj możemy słuchać za pośrednictwem różnego rodzaju platform. Jedną z najpopularniejszych jest Spotify. Co ciekawe, historie są dla nas dostępne za darmo. Co jakiś czas, autorka wrzuca odcinek specjalny, który jest zazwyczaj materiałem płatnym. Justynę Mazur można również wspierać za pośrednictwem Patronite, uzyskując za to przeróżne bonusy. Mowa tu między innymi o dostępie do wyjątkowych materiałów, które nie są udostępniane powszechnie.
Zbrodnie prowincjonalne
Każdy, kto kocha polską prowincję powinien posłuchać podcastu Zbrodnie prowincjonalne. Jak się bowiem okazuje, wieś nie zawsze jest oazą spokoju. Niekiedy błogi relaks skąpany w prowincjonalnej ciszy przerywa jakieś gwałtowne i szokujące dla wszystkich wydarzenie. To właśnie on ich opowiada nam autorka podcastu Zbrodnie prowincjonalne. Przedstawia nam ona sprawy kryminalne, które miały miejsce na terenie Polski. Co ciekawe, razem z autorką zajrzymy nie tylko do wsi, ale również do niewielkich, sennych miasteczek. Zbrodnie prowincjonalne to solidna dawka rozrywki dla miłośników true crime. Ogromnym atutem tego podcastu jest to, iż poszczególne historie okraszone są czarnym humorem autorki. Jeżeli będziemy słuchać tego podcastu, dowiemy się najprawdopodobniej o zbrodniach, o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Będziemy także zdecydowanie ostrożniejsi, nawet podczas wakacji na sielskiej, polskiej prowincji. Trzy razy zastanowimy się nad tym, czy przypadkiem nie znaleźliśmy się w miejscu, gdzie diabeł mówi dobranoc. Co ciekawe, słuchacze mogą zaproponować autorce podcastu temat następnego odcinka.
Kryminatorium
Kryminatorium, czyli podcast kryminalny Marcina Myszki to chyba najbardziej znany podcast w naszym kraju. Jak się okazuje, nie bez powodu. Jego autor nie boi się bowiem poruszać nawet najbardziej kontrowersyjnych spraw kryminalnych. Co ciekawe, nie wszystkie historie, o których opowiada wydarzyły się w Polsce. Słuchając Kryminatorium będziemy mogli również dowiedzieć się czegoś na temat morderców z całego świata. Marcin Myszka opowiada nie tylko o jednorazowych aktach zbrodni, ale również o morderstwach seryjnych. Porusza także tematykę porwań oraz zaginięć. Odcinki o sprawach kryminalnych mają różne długości. Niektóre sprawy są tak skomplikowane, że wymagają podziału na dwa lub nawet trzy odcinki. Nie da się ukryć, że to właśnie takie serie najbardziej przykuwają uwagę słuchaczy. Niezwykle intrygujący głos Marcina Myszki sprawi, że podczas słuchania historii kryminalnej nie raz poczujemy dreszcz przebiegający nam po plecach. Na uwagę zasługuje także starannie dobrana oprawa dźwiękowa.
Jeżeli chcemy rozpocząć swoją przygodę z podcastami kryminalnymi, śmiało możemy rozpocząć od tych najpopularniejszych. Mowa tu między innymi o Piąte nie zabijaj, jak również o Kryminatorium. Zainteresować mogą nas także Zbrodnie prowincjonalne. Wcale nie musimy ograniczać się wyłącznie do jednego podcastu. Możemy słuchać ich naprzemiennie, bo każdy z nich ma wyjątkowy i niepowtarzalny klimat.
AUB