Najciekawsze i najrzadsze zjawiska naturalne na świecie

zorza polarna
Zorza polarna charakteryzuje się barwnymi obłokami, układającymi się w kształt ruchomych pasów | fot.: stock.adobe.com

Na kuli ziemskiej znajduje się wiele niesamowitych zjawisk naturalnych. Niektóre z nich w dalszym ciągu nie są zbadane. Wraz z upływem lat coraz większa liczba zjawisk odnalazła swoje wyjaśnienie w nauce. Wśród najpopularniejszych znajdziemy: zorzę polarną, pioruny kuliste, tęczowe góry, wędrujące głazy, czy różę pustyni.

Rzadkie zjawiska naturalne

Zorza polarna charakteryzuje się barwnymi obłokami, układającymi się w kształt ruchomych pasów. Na powstawanie tego zjawiska ma wpływ wiatr słoneczny, czyli protony oraz elektrony. Podczas zderzenia materii z cząsteczkami powietrza, dochodzi do uwalniania energii, która emituje światło. Najczęściej jej barwa jest zielona, jednakże możemy spotkać się również z odcieniem żółtym, niebieskim, czerwonym, czy białym. Najlepszym miejscem na obserwację zorzy, jest udanie się jak najdalej na północ w rejony koła podbiegunowego. Jest to zjawisko dostrzegane ze Skandynawii, Islandii, Kanady oraz części Wysp Brytyjskich. Dobrym momentem na obserwację jest krótki okres czasowy przed godziną 24.

Warto przeczytać!  Tunezja: Przygody w krainie piasku, morza i starożytności

Piorun kulisty należy do jednym z najrzadszych oraz najbardziej tajemniczych zjawisk. Do dziś nie udało się zbadać, czym tak naprawdę jest to zjawisko. Wiadomo jednak, że jest to takie samo wyładowanie elektryczne jak w zwykłym piorunie. Główną różnicą jest to, iż podczas tego zjawiska nie występuje specyficzny huk. Dźwięki są znacznie cichsze i przypominają bardziej syczenie. Piorun kulisty przybiera kształt sferyczny oraz może mieć różną kolorystykę od białego, niebieskiego oraz żółtego do mocnej czerwieni. Ma również zdolności przemieszczania się.

Tęczowe góry Zhangye Danxia w Chinach
Góry powstały około 24 milionów lat temu. Zaczęły kształtować się poprzez naprzemienne nakładanie warstw czerwonego piaskowca oraz minerałów, które wpłynęły na dzisiejszą barwę | fot.: stock.adobe.com

Tęczowe góry w Chinach zachwycają swoim wyglądem. Od 2011 roku obszar ten funkcjonuje jako Park Narodowy. Góry powstały około 24 milionów lat temu. Zaczęły kształtować się poprzez naprzemienne nakładanie warstw czerwonego piaskowca oraz minerałów, które wpłynęły na dzisiejszą barwę. W trakcie ruchu tektonicznego góry zaczęły się wypiętrzać, dzięki czemu zostały zauważone. Ich kolorystyka jest zróżnicowana i przypomina tęczę od czerwonego, pomarańczowego i żółtego po niebieski i fioletowy. 

Warto przeczytać!  Podróże śladami znanych podróżników i odkrywców

Najciekawsze zjawiska występujące na pustyniach

wędrujące głazy dolina śmierci
Wędrujące głazy w Dolinie Śmierci w Stanach Zjednoczonych od lat były wielką zagadką | fot.: stock.adobe.com

Wędrujące głazy w Dolinie Śmierci w Stanach Zjednoczonych od lat były wielką zagadką. Zjawisko miało miejsca na płaskiej pustyni, gdzie można zaobserwować pojawiające się kamienie. Przyglądając się z bliska, możemy zauważyć, iż na podłożu jest zaznaczona ich wędrówka. Niedawno, badacze odkryli, w jaki sposób dochodzi do tego zjawiska. Podczas nocy, gdy temperatura osiąga wartości ujemne, na powierzchni tworzy się lód. W trakcie mocnych wiatrów kamienie zaczynają się przemieszczać.

róża pustyni
Róża pustyni powstaje w głównej mierze na Saharze | fot: stock.adobe.com

Róża pustyni powstaje w głównej mierze na Saharze, jednakże odnotowano ją również w Arizonie, Nowym Meksyku oraz na terenach Stanów Zjednoczonych. Jej nazwa podchodzi od kształtu, jaki przybiera, mimo iż nie należy do roślin. Do jej powstawania przyczynia się woda gruntowa, która przy wyższych temperaturach rozpoczyna proces parowania. W tym momencie dochodzi do krystalizacji siarczanów wapnia w osadzie piaszczystym. Może powstawać również w trakcie krystalizacji gipsu, podczas parowania jezior.

Warto przeczytać!  Kulturowe znaczenie herbaty na przestrzeni wieków

Opisane zjawiska są bardzo rzadkie i nie zawsze można je ujrzeć. Jednakże warto zapoznać się z cudami jakie stworzyła natura. Znajdziemy także atrakcje, które można obejrzeć podczas wielu podróży. 

NCZ