Na czym polegają problemy z przepukliną?

przepuklina
Leczenie tego schorzenia odbywa się najczęściej operacyjnie | fot.: stock.adobe.com

Przepuklina jest chorobą powszechną. U mężczyzn ryzyko jej wystąpienia jest dużo większe niż u kobiet. Czym ona jest? Jest to nieprawidłowe przemieszczanie się i uwypuklanie się całego narządu lub jego fragmentu. Najczęściej występuje na brzuchu i w miejscach naturalne cieńszych i mniej wytrzymałych. Jakie są jej rodzaje i jakie daje objawy?

Rodzaje przepukliny

Przepuklina składa się z wrót przepukliny (miejsca, którędy przemieszcza się narząd lub jego fragment) oraz worka przepuklinowego (powstałego uwypuklenia). Można je dzielić na różne sposoby. Wyróżnia się przepukliny odprowadzalne (samodzielnie można je odprowadzić na właściwe miejsce), nieodprowadzalne, uwięźnięte (z zablokowanymi wrotami przepukliny) i zadzierzgnięte (przepukliny nieodprowadzalne, w których powstał ucisk naczyń krwionośnych oraz worka przepuklinowego). Dwa ostatnie rodzaje są stanami niebezpiecznymi, które nieleczone mogą prowadzić do wielu powikłań. Inny podział wyróżnia przepukliny:

  • wrodzone
  • nabyte – w wyniku nieprawidłowych zachowań człowieka,
  • pooperacyjne – powstałe z powodu osłabienia ścian narządów w wyniku zabiegu.
Warto przeczytać!  Najefektywniejsze treningi: który sport angażuje najwięcej mięśni?

Przepukliny podzielić można także ze względu na ich położenie:

  • pachwinowa – powstaje najczęściej u mężczyzn, jej objawem jest wyczuwalny guzek w pachwinie pod skórą,
  • udowa – występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, ma przeważnie niewielkie rozmiary i powoduje ból, który odczuwa się w okolicy pachwiny i przyśrodkowej części uda,
  • pępkowa – przeważnie dotyczy noworodków i powstaje w wyniku przemieszczania się fragmentów jelita, jest miękka i odprowadzalna.

Objawy przepukliny

Przepuklina powstaje w wyniku wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, co sprzyja uwypukleniu się narządów poza ich właściwe miejsce. Ciśnienie to wzrasta najczęściej z powodu: podnoszenia ciężarów, zbyt mocnego parcia przy wypróżnianiu, kichania i przewlekłego kaszlu, nadwagi, otyłości, niezstąpionych jąder. W grupie ryzyka znajdują się także osoby starsze, u których naturalne wiotczeje skóra i osłabiają się mięśnie.

Warto przeczytać!  Co to jest trening aerobowy?

Pierwszymi objawami mogą być ból i dyskomfort, który nasila się szczególnie po wysiłku. Kolejnymi niepokojącymi symptomami są: wyczuwalny guzek, uczucie ciągnięcia, wzdęcia, czy pieczenie.

Leczenie przepukliny

Leczenie tego schorzenia odbywa się najczęściej operacyjnie. Zabieg przeprowadza się laparoskopowo, endoskopowo lub na otwartej jamie brzusznej. Współcześnie w czasie zabiegów stosuje się syntetyczne siatki polipropylenowe, które pozwalają wzmocnić ściany jamy brzusznej. Usunięcie jej nie gwarantuje jednak tego, że ona nie powróci. Po operacji zaleca się nie wykonywanie aktywności fizycznej przez około miesiąc. Znając przyczyny jej wystąpienia zaleca się także ich niepowtarzanie. 

Podsumowanie

Przepuklina jest częstym schorzeniem. Występuje częściej u mężczyzn i może mieć różne rodzaje. Najniebezpieczniejszymi z nich są przepukliny uwięźnięte i zadzierzgnięte. Leczy się je operacyjnie. W grupie ryzyka są osoby, u których często wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej.  Jak zapobiegać przepuklinie? Należy przede wszystkim dbać o siebie, unikać noszenia zbyt ciężkich przedmiotów, zdrowo się odżywiać oraz regularnie uprawiać sport.

Warto przeczytać!  Autyzm: Nowe perspektywy diagnostyczne i terapeutyczne w XXI wieku

PCY