Skręcenie kostki – objawy i leczenie urazu

uraz kostki
Skręcenie stawu skokowego górnego jest związane z przekroczeniem naturalnego zakresu ruchu stopy, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich znajdujących się w tej okolicy | fot.: stock.adobe.com

Skręcenie kostki to jedna z najczęstszych kontuzji związanych z uprawianiem sportu i wykonywaniem codziennych aktywności. W większości przypadków do urazów stawu skokowego dochodzi podczas poruszania się po nierównym podłożu oraz w wyniku nagłej utraty równowagi. Jakie są objawy skręcenia kostki? Jak wygląda leczenie?

Objawy skręcenia kostki

Skręcenie stawu skokowego górnego jest związane z przekroczeniem naturalnego zakresu ruchu stopy, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich znajdujących się w tej okolicy. Uraz obejmuje torebkę stawową, mięśnie oraz więzadła stabilizujące kości, przez co efektem kontuzji są silne objawy bólowe zlokalizowane w okolicy kostki bocznej. Obrzęk pojawia się najczęściej już kilka godzin po incydencie urazowym i towarzyszy mu tkliwość skóry otaczającej staw skokowy. Osoba, która doznała urazu, ma problemy w swobodnym poruszaniu się i ze względu na wysoki poziom bólu, unika całkowitego obciążania danej kończyny dolnej. Po skręceniu kostki pojawia się również krwawy wysięk podskórny, który widoczny jest jako czerwono-fioletowe zasinienie, znajdujące się powyżej krawędzi bocznej stopy. Warto pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach skręcenie stawu skokowego wymaga wykonania dodatkowych badań obrazowych. Działania te służą wykluczeniu zwichnięcia, w przebiegu którego występują objawy zbliżone do tych związanych ze skręceniem stawu.

Warto przeczytać!  Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 w pytaniach i odpowiedziach
skręcenie kostki
Skręcenie kostki to powszechna kontuzja, która rzadko wymaga stosowania leczenia inwazyjnego | fot.: stock.adobe.com

Leczenie skręcenia stawu skokowego – czy jest skomplikowane?

Skręcenie kostki to powszechna kontuzja, która rzadko wymaga stosowania leczenia inwazyjnego. Terapia zachowawcza opiera się na odpowiednim postępowaniu w okresie pourazowym, a także wdrożeniu technik ułatwiających powrót do sprawności sprzed incydentu.

W pierwszych godzinach po skręceniu kostki zaleca się korzystanie z zimnych okładów, które pozwalają na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Bardzo ważną elementem terapii jest unikanie obciążania stopy oraz jej odpowiednie uniesienie w trakcie trwania fazy ostrej. Przyspiesza to odpływ płynu limfatycznego i zmniejsza obrzęk oraz zasinienie kończyny. Większość lekarzy ortopedów zaleca również stosowanie opatrunków kompresyjnych, które poprawiają ukrwienie uszkodzonych struktur i zwiększają stabilizację stawu.

fizjoterapia kostki
Odpowiednie ćwiczenia wzmacniające siłę tkanek miękkich objętych uszkodzeniem, są szansą na odzyskanie pełnej sprawności i powrót do ulubionego sportu | fot.: stock.adobe.com

Czy warto stosować fizjoterapię po skręceniu stawu skokowego?

Po kilku lub kilkunastu dniach dolegliwości bólowe zmniejszają się, dzięki czemu możliwy jest powrót do aktywności dnia codziennego. Warto pamiętać jednak o tym, że istotną rolę w tej fazie odgrywa odpowiednie działanie fizjoterapeutyczne. U większości osób, po przebytym skręceniu stawu skokowego górnego, dochodzi do zmniejszenia zakresu ruchu stopy i odnawiania się urazu w przyszłości. Odpowiednie ćwiczenia wzmacniające siłę tkanek miękkich objętych uszkodzeniem, są szansą na odzyskanie pełnej sprawności i powrót do ulubionego sportu.

Warto przeczytać!  Siłownia, bieganie, basen – jaki rodzaj aktywności fizycznej daje najlepsze efekty w walce z nadwagą?

Skręcenie kostki jest bolesnym, lecz stosunkowo niegroźnym urazem. Podobnie jak każda inna kontuzja dotycząca narządu ruchu człowieka, wymaga stosowania się do podstawowych zasad leczenia, dzięki którym możliwy jest odzyskanie sprawności i pełnej funkcjonalności uszkodzonego stawu.

PKU