Powerbanki to urządzenia genialne w swojej prostocie. Kiedy w pobliżu nie ma gniazdka lub nie posiadamy ładowarki są w stanie uratować nam wycieczkę, naładować sprzęt niezbędny do pracy czy po prostu ułatwić przyjemne spędzanie czasu. Nic więc dziwnego, że użytkownicy smartfonów coraz częściej sięgają po te przenośne baterie.
Producenci elektronicznych gadżetów wychodzą konsumentom naprzeciw i oferują powerbanki różnego przedziału cenowego i o różnych parametrach. Z tego powodu nie da się ukryć, że wybór tego typu urządzeń na rynku może być lekko przytłaczający. Pora więc zadać pytanie, na co zwrócić uwagę przy zakupie powerbanku?
Powerbank powerbankowi nierówny – o pojemności słów kilka
Bezsprzecznie najważniejszym parametrem powerbanku jest jego pojemność. Wyrażamy ją w mAh, czyli miliamperogodzinach. Obecnie baterie w smartfonach mają zazwyczaj od 3000 do 6000 mAh. Oznacza to, że jeśli chcemy, aby nasz powerbank był w stanie naładować nasz telefon dwukrotnie, powinniśmy zainwestować w taki o pojemności ok. 10000 mAh.
Naturalnie, na rynku znaleźć można również mniejsze. Te najlżejsze mają pojemność ok. 5000 mAh. Trzeba pamiętać, bowiem, że im powerbank bardziej pojemny, tym cięższy i większy. Należy też zwracać uwagę, że baterie stosowane w takich urządzeniach po czasie same z siebie tracą energię, przyjmuje się, że po pewnym czasie może jej ubyć nawet 20%.
Dodatkowe funkcje powerbanku, na które powinniśmy zwrócić uwagę
Przy zakupie spojrzeć należy na to, jak naszego powerbanka będziemy ładować. Dobrze byłoby, gdyby gniazdo ładowania w takim sprzęcie odpowiadało takiemu, z którego na co dzień korzystamy w naszym smartfonie. Wówczas będziemy mieli jedną ładowarkę zarówno do telefonu jak i do naszej przenośnej baterii, co oznacza, że nie będziemy musieli inwestować w dodatkowe kable i wszędzie ich ze sobą nosić.
Ważna jest również ilość wyjść USB, którymi powerbank dysponuje. Warto zainwestować w taki, który ma ich co najmniej dwa. Oznacza to, że będziemy mogli naładować dwa urządzenia z jednej baterii jednocześnie. Każdy dobry powerbank powinien też mieć wskaźnik naładowania, aby było wiadomo, ile jeszcze energii w nim zostało, najczęściej występuje on w postaci kilku diod LED.
Trzeba także zwrócić uwagę na obudowę urządzenia. Wiele powerbanków ma na sobie gumowe, antypoślizgowe elementy, które z pewnością przydadzą się podczas użytkowania poza domem. Niektóre pokryte są elementami imitującymi skórę i w tym przypadku jest to już typowo kwestia gustu. Najwięcej, jednak jest takich, których obudowa jest praktycznie w całości z aluminium. Takie rozwiązanie uchodzi za jedne z najbezpieczniejszych, bo metal ten jest zwyczajnie dość trwały, a na dodatek dodaje powerbankowi eleganckiego i nowoczesnego wyglądu.
Podsumowując, jaki powerbank wybrać?
Najlepiej kierować się w pierwszej kolejności jego pojemnością. Ten parametr trzeba akurat dostosować do naszych potrzeb i zadać sobie pytanie, ile razy chcemy abyśmy mogli naładować nasz smartfon. Poza tym ważne są wszelkiego rodzaju wejścia USB oraz wskaźnik naładowania. Na koniec zwracajmy uwagę na obudowę. Jeśli zależy nam na praktyczności, szukajmy tych wykonanych z solidnego metalu, najlepiej z gumowanymi wstawkami, a jeśli chcemy by się on stylowo prezentował, szukajmy urządzeń z różnokolorowymi obudowami z tworzywa sztucznego lub wyglądających jak element skórzanej galanterii.
ACH