Mało znane rasy kotów

kot burmski
Kory burmańskie są raczej głośne i towarzyskie, lubią zwracać na siebie uwagę | fot.: stock.adobe.com

W tym krótkim artykule zostały zaprezentowane trzy mało znane rasy kotów: kot burmski (o wielkich oczach), kot LaPerm (o loczkowanej sierści) oraz kot Munchkin (o bardzo krótkich łapkach). Mimo odmiennych wyglądów mają one ze sobą wiele wspólnego: są lojalne, towarzyskie, inteligentne.

Kot burmski (burmese cat)

Kot burmski (burmański) pochodzi z Birmy (Tajlandia). Koty te są zdecydowanie orientalnej urody. Mają wielkie oczy i futro najczęściej koloru orzechowego, choć mogą to być też inne barwy, takie jak liliowy czy niebieski. Koty te są średniej wielkości. Ich waga nie przekracza sześciu kilogramów. Ciekawostką jest, że kolor sierści burmańczyka może ciemnieć lub jaśnieć w zależności od temperatury.

Kory burmańskie są raczej głośne i towarzyskie, lubią zwracać na siebie uwagę. Dość dobrze dogadują się z innymi osobnikami. Nie lubią samotności. Są aktywne i bardzo lubią wszelkie zabawy. Charakterem przypominają nieco psy. Zazwyczaj bardzo przywiązują się do opiekuna. Warto zaznaczyć, że kotki burmskie są bardzo troskliwe wobec swoich kociąt.

Warto przeczytać!  Stworzenie idealnego środowiska dla żółwia greckiego

Kot LaPerm

LaPerm kociak
LaPerm to bardzo towarzyski, sympatyczny kot | fot.: stock.adobe.com

Koty LaPerm powstały w Oregonie (USA). Mają bardzo unikalne, loczkowane futerko. Istnieją koty LaPerm krótkowłose oraz długowłose. Są to koty niewielkich rozmiarów. Są proporcjonalnej budowy ciała. Mają ciekawe poskręcane, długie wąsy. Koty te mogą mieć prawie wszystkie kocie barwy, np. barwę rudą, czekoladową, jak i mogą być trójkolorowe.

LaPerm to bardzo towarzyski, sympatyczny kot. Zazwyczaj mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Uwielbia zabawy, ma sporo energii, lubi zaczepiać innych. Można nawet powiedzieć o nim, że posiada poczucie humoru. Jest to kot bez wątpienia inteligentny. Przy tym cechuje go łagodność, cierpliwość i wyrozumiałość. Kot LaPerm szybko zaprzyjaźnia się z ludźmi, z innymi kotami, jak i z psami. Tego kota można nauczyć wiele: np. otwierania drzwi czy aportowania. Zazwyczaj jest cichy, choć czasem bywa też bardzo głośny – gdy chce uzyskać coś od swojego człowieka.

Warto przeczytać!  Najwięksi z największych - psy "olbrzymy"

Kot Munchkin

kociak Munchkin
Ten krótkonożny mruczek jest średniej wielkości | fot.: stock.adobe.com

Są to niezwykle urocze koty. Jest to jednak rasa bardzo kontrowersyjna, z uwagi na bardzo krótkie łapki, które utrudniają funkcjonowanie tym kotom. Są to swoiste karzełki wśród kotów. Ten krótkonożny mruczek jest średniej wielkości. Ma krótkie futerko, które w dotyku przypominać może plusz. Koty Munchkin mogą mieć przeróżne kolory sierści.

Koty te charakteryzują się towarzyskością i uczuciowością. Są przy tym inteligentną rasą. Są bardzo towarzyskie, lubią bliskość człowieka. Całkiem dobrze żyje im się z innymi kotami czy z innymi gatunkami zwierząt, takimi jak króliki czy psy. Są pokojowo nastawione, nieagresywne. Nie lubią jednego: być pozostawionymi w domu na zbyt długo. Kotów tych da się nauczyć różnych drobnych sztuczek. Prowadzą one raczej aktywny tryb życia, uwielbiają gonić za swoją ulubioną zabawką.

Warto przeczytać!  Koty Ashera: tajemnicze i wyjątkowe zwierzęta domowe

Podsumowanie

Rzadkie rasy kotów, które zaprezentowaliśmy w tym artykule, różnią się między sobą wyglądem: burmańczyk ma wielkie oczy i orientalną urodę, kot LaPerm ma charakterystyczną loczkowaną sierść, kot Munchkin ma niezwykle krótkie łapki. Lecz jednocześnie można u tych kotów znaleźć wiele podobieństw w ich cechach, zachowaniach, przyzwyczajeniach. Wszystkie te trzy rasy odznaczają się inteligencją, towarzyskością, chęcią do zabawy, przywiązaniem do swojego opiekuna. Z pewnością warto zdecydować się na jednego z wymienionych kotów, zwłaszcza wtedy, gdy lubi się koty o swoiście psim charakterze.

LKA