Bugatti – najciekawsze modele

Exotic Bugatti Supercar
Dla wielu osób, marka Bugatti będzie się kojarzyła z jej dwoma najpopularniejszymi modeli, które pozwoliły marce, stać się swojego rodzaju współczesnym fenomenem, na współczesnym rynku motoryzacyjnym | fot.: stock.adobe.com

Bugatti, to dla wielu osób legendarna marka super samochodów. Obecnie Bugatti należy do Volkswagena i w dalszym ciągu projektuje prawdziwe motoryzacyjne dzieła sztuki. Włoski marka ma w swoim portfolio, kilka prawdziwych ikon motoryzacji. Niektóre z nich, są nadal, dla wielu kierowców przykładem auta idealnego. Przyjrzymy się najciekawszym modelom samochodów, wyprodukowanym przez włoską legendarną markę.

Trochę współczesności

Dla wielu osób, marka Bugatti będzie się kojarzyła z jej dwoma najpopularniejszymi modeli, które pozwoliły marce, stać się swojego rodzaju współczesnym fenomenem, na współczesnym rynku motoryzacyjnym.

Chiron

Bugatti Chiron
Chirona napędza 8-litrowy silnik W16, a jego cena wynosi 2,4 mln euro | fot.: stock.adobe.com

Najnowszym dzieckiem inżynierów marki Bugatti jest super samochodów Chiron, który jest następcą kultowego już Veyrona (o którym więcej za chwilę). Tak jak poprzednik, również ten model ma niezwykle intrygującą sylwetkę, dzięki której nie da się go pomylić z żadnym innym autem na świecie. Sylwetka to jedno, ale ważne jest to co napędza to superauto. Inżynierowie wyposażyli Chirona w silnik o mocy 1,5 tys. KM, który pozwala rozwinąć prędkość do 420 km/h. Tylko 2,5 sekundy, najnowsze dziecko włoskich inżynierów potrzebuje, aby rozpędzić się do 100 km/h. Prędkość 200 km/h auto osiągnie po upływie 6,5 sekundy. Chirona napędza 8-litrowy silnik W16, a jego cena wynosi 2,4 mln euro. Bugatti wyprodukowało tylko 500 sztuk tego supersamochodu. Chiron przez wiele osób uważany jest za prawdziwy pokaz tego, co jest w stanie osiągnąć współczesna motoryzacja.

Warto przeczytać!  Co warto wiedzieć o wymianie rozrządu?

Veyron

Koenigsegg Agera RS  i Bugatti Veyron
Veyron był kilkukrotnie widziany na krajowych drogach, a w takich krajach jak Monaco czy Zjednoczone Emiraty Arabskie jest widywany dosyć często | fot.: stock.adobe.com

Najbardziej znany współcześnie samochód od Bugatti. Wszystko dzięki niesamowitym osiągom, co przełożyło się na wiele artykułów oraz różnego rodzaju testów w programach telewizyjnych, które tylko potwierdziły klasę kultowego samochodu włoskiej marki. Veyron był produkowany w kilku wersjach w latach 2005-2015, a wersja Super Sport do dziś widnieje we wszystkich możliwych księgach jako najszybsze, seryjnie produkowane, auto świata z wynikiem 431,72 km/h. Wiele osób poznało markę Bugatti właśnie od tego modelu. Co ciekawe, Veyron był kilkukrotnie widziany na krajowych drogach, a w takich krajach jak Monaco czy Zjednoczone Emiraty Arabskie jest widywany dosyć często. Tak jak jego następca, Chiron, ilość wyprodukowanych egzemplarzy była mocno ograniczona.

Trochę historii

Bugatti zaczęło budować swoją markę znacznie wcześniej niż jej dwa najnowsze modele. Już pierwsze konstrukcje marki, prezentowały niesamowity poziom, jak na tamte czasy, a niektóre z nich na stałe zapisały się w historii światowej motoryzacji.

Warto przeczytać!  Kultowe modele torebek - kosztują majątek

Type 13

Type 13 powstał w latach międzywojennym i został stworzony w dwóch wersjach, rajdowej oraz klasycznego samochodu ówczesnej klasy premium. Type 13 był tak dobrą konstrukcją pod względem osiągów, że przez kilkanaście następnych lat, całkowicie zdominował tory wyścigowe. W 1921 roku, kierowcy, którzy zasiadali za kierownicą Type 13 podczas GP Bresci zajęli 4 pierwsze miejsce, pozostawiając swoich rywali bardzo daleko w tyle. Przykład ten idealnie obrazuje, że już wtedy włoskiej marce zależało na innowacyjnych rozwiązaniach, które wyprzedzają swoją epokę.

Type 35

Bugatti type 35
Type 35 to prawdziwa legenda motoryzacji | fot.: stock.adobe.com

Legendarny następca Type 13, który ma na swoim koncie wygrane kilkaset wyścigów i pobicie wielu ówczesnych rekordów. Charakterystyczny niebieski kolor karoserii oraz piękna linia nadwozia, sprawią, że jak na tamte czasy, auto prezentowało się niezwykle pięknie i nowocześnie. Type 35 to prawdziwa legenda motoryzacji, która znana jest fanom czterech kółek na całym świecie.

Warto przeczytać!  Czyszczenie tapicerki samochodowej

Bugatti, czyli najbardziej ekskluzywne auta świata z piękną historią

Bugatti praktycznie od samego początku chciało się wyróżniać i tworzyć auta wyjątkowe. Już pierwsze modele włoskiej marki zapisały się w historii motoryzacji, a najnowsze auta włoskich inżynierów, tylko utwierdziły wizerunek marki, która produkuje wyjątkowe samochody dla wybranych. Bugatti to kawał historii motoryzacji oraz historii marki, która wzięła się z pasji, a z niej powstały auta które przyciągają i fascynują od początku istnienia marki do dzisiaj. Auta Bugatti fascynują i niech tak pozostanie.

RTO