Mistrzostwa w Katarze – kontrowersje

kontrowersje wokół mundialu
Ważnymi głosami w tej sprawie są jawne przewinienia samej FIFY, czyli międzynarodowej organizacji piłki nożnej, na której czołowych członkach ciążą zarzuty korupcji, w tym także jeśli chodzi o wybór Kataru, jako państwa, w którym odbędzie się mundial 2022 | fot.: stock.adobe.com

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to wielka międzynarodowa impreza, na którą czeka wielu fanów futbolu na świecie. Sport ten cieszy się tak ogromną popularnością, zrzeszającą kibiców z całego świata, że impreza rangi wyjątkowych mistrzostw odbywających się raz na cztery lata urasta wówczas do ogromnego święta. I tak też wielu kibiców podchodzi do mundialu.

Po raz pierwszy w historii Mistrzostwa Świata w Piłce nożnej odbędą się w Katarze

To właśnie podczas mistrzostw można zobaczyć najlepszych zawodników z całego ziemskiego globu, którzy na co dzień reprezentują najlepsze światowe kluby. A w przypadku mundialu będą reprezentować swój kraj. Wydaje się jednak, że po raz pierwszy od bardzo dawna, Mundial wzbudza wśród kibiców wiele emocji nie tylko sportowych, ale pojawiają się liczne głosy o etykę całego przedsięwzięcia. Po raz pierwszy organizatorem Mundialu jest arabski kraj, a w związku z tym zaistniało wiele kontrowersji wokół samego wyboru państwa goszczącego na swoim terenie całą imprezę. Katar, bo właśnie o nim mowa – to niewielkie państwo leżące na części Półwyspu Arabskiego, graniczące z Arabią Saudyjską.

Warto przeczytać!  Gdzie na biegówki?

Kontrowersje w kwestii budowy infrastruktury sportowej

Niewielka przestrzeń terytorialna jednak nie przeszkadza Katarowi w bogaceniu się, bowiem złoża surowców, w tym przede wszystkim ropy, stanowią bazę gospodarczą, na której kraj się bogaci. Dlatego też pod względem finansowym dla Kataru, pomimo niewielkiej rozpiętości terytorialnej i nielicznej grupy obywateli kraju – nie stanowiło większego problemu zbudowanie infrastruktury sportowej na potrzeby mistrzostw. Jeśli chodzi o samą budowę stadionów, to w tym zakresie kontrowersje wzbudza fakt wykorzystywania migrantów, którzy pracowali na budowach w bardzo złych warunkach – zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak i poziom wynagrodzenia. Co więcej pojawia się coraz więcej statystyk ujawniających, jak wiele osób straciło życie podczas budowy całej infrastruktury obiektów. Dlatego też istotną kategorią głosów są właśnie te o etyczność i humanitaryzm przy powstawaniu tych ogromnych sportowych obiektów.

Warto przeczytać!  Królowa w szachach: Ewolucja i znaczenie najpotężniejszej figury na planszy

Zarzuty korupcyjne, brak alkoholu na stadionach – problemy związane z Mundialem 2022

Ważnymi głosami w tej sprawie są jawne przewinienia samej FIFY, czyli międzynarodowej organizacji piłki nożnej, na której czołowych członkach ciążą zarzuty korupcji, w tym także jeśli chodzi o wybór Kataru, jako państwa, w którym odbędzie się mundial 2022. Kibice przyjeżdżający, aby zobaczyć na żywo mecze w Katarze narzekają na niemal kosmiczne ceny za noclegi w tym kraju oraz na to, że dosłownie przed rozpoczęciem samych mistrzostw został wprowadzony zakaz spożywania alkoholu na stadionach, co silnie z kolei uderza w sponsorów tych mistrzostw. Warto pamiętać tutaj również o aspekcie stosunków międzynarodowych, czyli o tym, że Katar decydując się na organizację, w dużej mierze przede wszystkim stawia na budowanie swojego systemu bezpieczeństwa w tym regionie. Tak duża impreza pozwala na liczne spotkania z przedstawicielami różnych państw oraz kreowanie swojego wizerunku na arenie międzynarodowej, wykorzystując partykularnie do tego celu sport. Dlatego też mundial 2022 budzi ogromne kontrowersje wśród kibiców.

Warto przeczytać!  Grappling - walka na chwyty

NBL