Coraz więcej z nas posiada w domu swojego własnego, futrzanego przyjaciela, który co wieczór umila nam wieczór przyjemnym, relaksującym mruczeniem. Nic więc dziwnego, że staramy się zadbać o zdrowie naszych kotów. Jakie kocie zachowania powinny wzbudzić nasz niepokój? W jakich przypadkach warto zwrócić się o pomoc do weterynarza? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!
Nagłe zachowania agresywne
Jeśli nasz kot, który do tej pory lubił obcować z ludźmi, był sympatyczny i towarzyski, nagle boi się dotyku, jakichkolwiek reakcji, swój sprzeciw wyrażając zachowaniem agresywnym, takim jak wbijanie pazurów bądź posykiwanie, to znak, którego nie powinniśmy bagatelizować. Bardzo często niezrozumiałe, agresywne zachowanie u kota jest reakcją na ból, który towarzyszy naszemu pupilowi. Może on mieć bardzo różnorodne podłoże.
Katar i kichanie
Jeśli nasz kot ma katar i kicha, to objawy, które koniecznie powinien zbadać weterynarz. Jeśli obserwujemy kichanie sporadyczne, jest to absolutnie normalne. Jeśli zaś kichanie połączone jest z wodnistym katarem i apatycznością zwierzaka, wówczas należy niezwłocznie zgłosić się z nim do lekarza. Bardzo często takie objawy zwiastuje zapalenie zatok oraz całych górnych dróg oddechowych. Nie jest to jednak zawsze taka sama dolegliwości. Każdy przypadek wymaga osobnej diagnozy i analizy.
Zaniedbana sierść bądź nadmierne wylizywanie
Nie od dziś wiadomo, że koty są zwierzętami wyjątkowo czystymi, które doskonale dbają o własną higienę. Jeśli nasz kot jest zdrowy, pełny sił, wówczas jego sierść jest jedwabiście gładka, czysta, bez kołtunów i innych zaniedbań. Jeśli jednak zwierze cierpi na jakąś dolegliwość, bardzo często nie ma siły ani ochoty na własną pielęgnację. W wyniku takiego zachowania sierść w pierwszej kolejności matowieje, a następnie wypada i pojawiają się na niej kołtuny. Co więcej, w niektórych przypadkach możemy także zaobserwować znaczące przerzedzenia na sierści, a nawet łysienie.
Brzydki zapach z pyszczka
Jeśli zauważymy u swojego kota brzydki zapach z pyszczka, jest to objaw, który powinien wzbudzić nasz niepokój. Najczęściej określamy zapach, który czujemy, jako tzw. ropny czy mocznicowy. Taki zapach najczęściej jest wynikiem problemów z kocim uzębieniem. Bardzo często, w przypadku bólu zębów bądź dziąseł, wraz z brzydkim zapachem wiąże się także utrata łaknienia i problemy z przyjmowaniem pokarmów. By zapobiec takim sytuacjom, warto profilaktycznie badać stan uzębienia naszych kotów.
Koty są prawdziwymi mistrzami kamuflażu. W praktyce oznacza to, że ich właściciele muszą być niezwykle czujni i obserwujący. W przeciwnym razie bardzo łatwo będzie nam przeoczyć pewne symptomy, objawy chorób bądź inne dolegliwości. Jeśli nie będziemy zachowywać należytej czujności, może okazać się, że zgłosimy się do lekarza z naszym kotem w poważnym stanie, przez fakt, że nasz pupil nie będzie w stanie się już dłużej ukrywać. W trosce o dobre zdrowie i kondycję naszych kotów, wszelkie niepokojące zachowania należy niezwłocznie konsultować z weterynarzem.
MKR